Hashrate Ethereum spadł o 25% w sześć tygodni | Wiadomości | CrypS.

Hashrate Ethereum spadł o 25% w sześć tygodni

Zerelik Maciej
Czym jest Ethereum? Kopanie ETH i zmiany związane z Ethereum 2.0

Hashrate Ethereum spadł o ponad 25% od swojego szczytowego poziomu osiągniętego w połowie maja. Jest to bezpośredni rezultat chińskiego zakazu wydobycia kryptowalut i związanego z tym masowego odpływu górników.

Według Bitinfocharts, hashrate sieci Ethereum osiągnął najwyższy w historii poziom 585,5 TH/s w dniu 20 maja. W kolejnych tygodniach spadł do trzymiesięcznego minimum wynoszącego 434,3 TH/s.

Spadek o 26% w ciągu zaledwie sześciu tygodni był jednym z najostrzejszych spadków w historii Ethereum. Zaledwie 40 dni po tym, jak hash rate osiągnął swój szczyt, zanotował on 17% spadek w ciągu zaledwie 10 dni. Według danych z Glassnode jest to największy 10-dniowy spadek w historii Ethereum. Podczas kryptowalutowej zimy 2018 roku hashrate Ethereum spadł o 57%. Spadek rozciągnął się jednak wtedy na kilka miesięcy.

Wyeliminowanie górników Ethereum

Hashrate, który jest miarą mocy obliczeniowej sieci, jest ściśle skorelowany z ceną ETH. Gdy aktywo zyskuje na wartości, wydobycie staje się bardziej opłacalne, przyciągając do sieci nowych górników i zwiększając hashrate.

William Foxley, dyrektor wydawniczy w firmie Compass Mining zajmującej się wydobyciem Bitcoinów, uważa, że oparte na GPU wydobycie Ethereum jest trudniejsze do stłumienia niż wydobycie BTC za pomocą ASIC. W rozmowie z Defiant stwierdził on, że „procesory graficzne można umieścić w małych lokalizacjach, co do których istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaną znalezione przez rząd”. Jednak Sparkpool, druga co do wielkości pula wydobywcza Ethereum, doświadczyła prawie 30% spadku hashrate od czasu wydania nakazu.

Rzeczy stają się interesujące dla górników Ethereum z siedzibą w Chinach, którzy nie tylko musieli znieść obniżone przez EIP 1559 opłaty, ale teraz również geograficzne przejście z większych konfiguracji przemysłowych.

Przejście na ETH 2.0 i proof-of-stake ostatecznie wyeliminuje wszystkie działania górnicze Ethereum. Jednak póki co, górników ETH czeka kilka ciężkich miesięcy.

Czym jest Ethereum? Kopanie ETH i zmiany związane z Ethereum 2.0
reklama
reklama