Hakerzy z Korei Północnej ukradli w tym roku kryptowaluty warte miliony USD! | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy z Korei Północnej ukradli w tym roku kryptowaluty warte miliony USD!

Redaktor: Albert Czajkowski
haker korea północna (1)

TRM Labs szacuje, że północnokoreańscy hakerzy ukradli kryptowaluty o wartości 200 milionów USD. I to tylko w 2023 roku. Z kolei od 2018 r. przejęli środki o wartości 2 miliardów USD.


Hakerzy z Korei Północnej ukradli przez parę miesięcy 200 mln USD

Firma TRM Labs opublikowała szokujące dane. Jej zdaniem Korea Północna ukradła w tym roku kryptowaluty o łącznej wartości około 200 milionów USD. To aż 20% wszystkich skradzionych takich środków w tym roku.

Skala cyberataków z Korei Północnej jest aż 10 razy większa niż ataków, za którymi stoją cyberprzestępcy z innych krajów. Dlaczego tak się dzieje? Hakerzy z tego pierwszego państwa skoncentrowali się na zdecentralizowanych finansach (DeFi) i atakują mosty międzyłańcuchowe, co pozwala im przejmować sporą liczbę kryptowalut.

W ostatnich latach słyszeliśmy m.in. o włamie do mostu Axie Infinity Ronin, w wyniku którego przejęto cyfrowe aktywa o wartości 650 milionów USD.

Powyższe to jednak nie wszystko. Hakerzy sięgają też po inne metody – od phishingu po bardziej skomplikowane ataki z wykorzystaniem kluczy prywatnych i fraz początkowych.

Bardziej złożone procesy prania pieniędzy

TRM Labs wskazało na coś jeszcze innego. Północnokoreańscy hakerzy piorą środki w coraz bardziej wyrafinowany sposób. W przeszłości wykorzystywali w tym celu tylko giełdy kryptowalut. Dziś to już „wieloetapowe procesy prania pieniędzy”, które są reakcją na działania Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych i innych organów ścigania, które robią wiele, by utrudnić pranie nielegalnie przejętych środków. Jak jednak widać, hakerzy też nie próżnują.

Po co Korei Płn. kryptowaluty?

Dlaczego jednak przestępcy z Korei Płd. kradną kryptowaluty? Od dawna sugeruje się, że reżim Kimów potrzebuje ich, by w ten sposób m.in. finansować swój program badań nad bronią nuklearną. Do tego pamiętajmy, że mówimy o kraju, na który nałożone są różne międzynarodowe sankcje. Cyfrowe aktywa mogą mu być więc potrzebne też do kupowania np. niektórych surowców.

Wreszcie działania hakerów wpisują się w szerszy obraz obecnej cyberwojny, którą toczą ze sobą kraje Zachodu i Wschodu.

haker korea północna (1)reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.