Kryptowaluty pomagają finansować program rakietowy Korei Północnej | Wiadomości | CrypS.

Kryptowaluty pomagają finansować program rakietowy Korei Północnej

scamy Raport cyberprzestępczość Cyberprzestępczość

Według anonimowego urzędnika Białego Domu, Korea Północna sfinansowała około połowy swoich testów rakietowych ze środków pochodzących z kradzieży kryptowalut i cyberataków.


Korea Płn. finansuje swój program rakietowy za pomocą kryptowalut

Nowy raport od Chainalysis sugeruje, że północnokoreańscy hakerzy ukradli w 2022 r. cyfrowe aktywa o wartości 1,7 miliarda USD. Prawdopodobnie najbardziej znany lokalny kolektyw hakerski – grupa Lazarus – stał za licznymi exploitami, z których najbardziej znanym było włamanie do sieci Ronin (skradziono wtedy tokeny o wartości 625 milionów USD).

Wszystko ma jednak drugie dno. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna prowadzi od lat prace na bronią nuklearną. Jej rząd, kierowany przez Kim Dzong Una, wykorzystuje każdą okazję do ulepszania swojej broni, przeprowadzając programy rakietowe i różne testy. Anonimowy urzędnik Białego Domu niedawno ujawnił, że wspomniane skradzione kryptowaluty i cyberataki pomagają finansować połowę tych działań.

Anne Neuberger – zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. cybernetyki i nowych technologii – powiedziała, że gabinet Joe Bidena „poświęca dużo czasu“, by zrozumieć, jak „kraj taki jak [Korea Północna] jest tak kreatywny w tej przestrzeni”. Zapewniła również, że amerykańskie agencje wywiadowcze próbują zidentyfikować hakerów z Korei Północnej i udaremniać ich działania.

ONZ ma obawy

Problem dostrzega Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), która także informuje, że reżim Kimów finansuje swoje programy rakietowe i eksperymenty nuklearne za pomocą kryptowalut.

Pomimo wszystkich oskarżeń i gróźb ze strony świata zachodniego, Korea Północna nadal koncentruje się na swoich działaniach. Władze kraju poinformowały miesiąc temu, że przetestowano już „najpotężniejszy” dotychczas pocisk. Eksperci ostrzegają, że nowa broń będzie w stanie uderzyć nawet w Stany Zjednoczone. Kim Jong Un, który nadzorował test, powiedział, że eksperyment sprawi, że wrogowie jego kraju będą „cierpieć z powodu skrajnego strachu i niepokoju”.

Po co Korei Płn. broń jądrowa?

Z jakiego powodu władze Korei Płd. pracują nad takimi rakietami? Chodzi o położenie geopolityczne kraju. Choć ten jest uważany za wręcz terrorystyczny, posiada także uzasadnione obawy, mające swoją genezę w wojnie koreańskiej, jaka wybuchła na początku lat 50. XX wieku.

Sąsiaduje z Koreą Płd., która jest satelitą USA. Choć Korea Kimów jest zacofana gospodarczo i jej społeczeństwo mogłoby skorzystać na wolnorynkowych zmianach, rządząca państwem elita musi zabezpieczać się przed próbą zabrania jej władzy przez Amerykanów lub inne wrogie jej kraje.

scamy Raport cyberprzestępczośćreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.