Halving przyniósł nowy rekord w sieci Bitcoina. Blok nr 840 000 zgarnął największą prowizję w historii blockchaina | Wiadomości | CrypS.

Halving przyniósł nowy rekord w sieci Bitcoina. Blok nr 840 000 zgarnął największą prowizję w historii blockchaina

Filip Dzięciołowski
Halving bitcoina

Czwarty halving w historii Bitcoina stał faktem dokonując się wczoraj na wysokości bloku o numerze 840 000. Ten natomiast, poza uruchomieniem protokołu zmniejszającego poziom nagród dla górników o 50%, stał się również najbardziej pożądanym cyfrowym miejscem w ekosystemie największej z kryptowalut.


  • Użytkownicy sieci Bitcoina przeznaczyli łącznie 2,4 mln USD opłat transakcyjnych na transfery dodane do bloku związanego z halvingiem,
  • Wielu zapalonych kolekcjonerów unikatowych elementów z ekosystemu BTC oraz traderów chciało urwać dla siebie kawałek tortu związany z tym blokiem,
  • W dniu halvingu został także uruchomiony nowy protokół w tej sieci – Rune – za którym stoi twórca Ordinals.

Halving wygenerował rekordowe opłaty transakcyjne

Nie milkną echa dotyczące kolejnego przełomu, jaki dokonał się w dniu 20 kwietnia w sieci Bitcoina, czyli redukcji poziomu nagród dla jej górników o 50%. Halving dokonał się na wysokości bloku o numerze 800 000 i od teraz przez następne 4 lata górnicy wydobywający nowe bloki w tej sieci będą za każdy z nich otrzymywać nagrodę wynoszącą 3,125 BTC, czyli o 50% mniejszą niż od 2020 roku.

Wspomniany blok, który wiąże się z rozpoczęciem nowego etapu w historii Bitcoina, przejdzie także do historii jako ten, który wygenerował najwięcej opłat od momentu działania sieci w ciągu ostatnich 15 lat. Otóż, by zdobyć kawałek tej cyfrowej przestrzeni na blockchainie największej z kryptowalut, jej entuzjaści wydali łącznie 37,67 BTC o wartości 2,4 mln dolarów z samych opłat transakcyjnych.

Niektórzy użytkownicy płacili sześciocyfrowe prowizje za dokonane transakcje:

Kto zgarnął całą tę kwotę? Jak wynika z danych od eksploratora bloków – mempool.space – środki te trafiły do górników działających z ramienia spółki Bitcoin Miner ViaBTC, której to maszyny wyprodukowały właśnie blok halvingowy.

No dobrze, ale co doprowadziło do takiego wyskoku opłat transakcyjnych? Tutaj przyczyn tych rekordowych prowizji przypisuje się tzw. degenom (spekulantom znanym ze swoich skłonności to ściśle ryzykownych zachowań w kwestii inwestycji), którzy ścigali się o to, by wybić w sieci BTC oraz wychwycić rzadkie satoshi (część podzielna bitcoina) z tego bloku.

Te bowiem, w połączeniu z daną inskrypcją, zyskują charakter kolekcjonerski ze względu na swoje unikatowe pochodzenie. W końcu halving zdarza się tylko raz na 4 lata. Drugim z czynników, który doprowadził do tak wysokich opłat transakcyjnych, jest boom związany z Rune, czyli nowym protokołem twórcy Ordinals – Caseyem Rodmarmore’em. Jego premiera zbiegła się bowiem w czasie z halvingiem. Więcej o tym systemie pisaliśmy tutaj.

Szaleństwo trwa dalej

Wczoraj główny deweloper Ordinals, znany jako Leonidas, przekazał, że kolejne 5 bloków, które dodano do sieci Bitcoina po halvingu, także wygenerowały tak wysokie opłaty manipulacyjne dla górników, że zrównoważyły spadek poziomu nagród o 50%.

Na wspomniane pięć bloków przeznaczono bowiem łącznie 3,82 mln dolarów z tytułu opłat transakcyjnych.

Halving bitcoinareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.