Główny trader platformy kryptowalutowej EmpiresX przyznał się do kradzieży 100 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Główny trader platformy kryptowalutowej EmpiresX przyznał się do kradzieży 100 mln USD

Anna Sutowicz
Joshua David Nicholas z Florydy przyznał się do winy

Joshua David Nicholas przekonał inwestorów EmpiresX, że zaawansowany technologicznie bot zagwarantuje im codzienne zyski.


Departament Sprawiedliwości poinformował, że 28-letni Joshua David Nicholas z Florydy przyznał się do winy. Oszukał inwestorów na ok. 100 mln USD w schemacie Ponziego. Według dokumentów sądowych, Nicholas działał przez około 2 lata jako główny trader EmpiresX, tj. kryptowalutowej platformy inwestycyjnej, która obiecywała inwestorom dzienne zyski na poziomie 1 %.

Nicholas i jego współspiskowcy twierdzili, że EmpiresX obsługiwany jest przez bota handlowego, który posługuje się sztuczną i ludzką inteligencją, aby zmaksymalizować zysk inwestorów. Bot w rzeczywistości nie istniał. Zamiast tego, wykorzystano schemat Ponziego, płacąc wcześniejszym inwestorom pieniędzmi uzyskanymi od późniejszych inwestorów EmpiresX.

Joshua David Nicholas wraz ze współzałożycielami EmpiresX, tj. Flavio Mendes Goncalves i Emerson Sousa Pires przejęli w ten sposób większość funduszy inwestorów. Z tych środków wydzierżaliwi Lamborghini, kupili przedmioty od Tiffany &Co. i zapłacili m.in. za drugi dom.

Współzałożyciele Empires X uciekli do Brazylii

Flavio Mendes Goncalves i Emerson Sousa Pires uciekli do swojego rodzinnego kraju – Brazylii. Obaj zostali oskarżeni o oszustwa związane z papierami wartościowymi, oszustwa bankowe, jak również o pranie brudnych pieniędzy. Sprawę skomentował George L. Piro, czyli agent specjalny odpowiedzialny za FBI w Miami, który stwierdził, że oszuści pozbawieni są najmniejszych skrupułów:

Technologia się zmieniła, ale przestępstwo pozostaje takie samo. Pozbawieni skrupułów oszuści nie są niczym nowym w świecie inwestycji – zmienia się to, że teraz wpychają swoją przestępczą działalność w sferę kryptowalut.

SEC złożyła pozew cywilny

Równolegle do zarzutów karnych z Departamentu Sprawiedliwości, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew cywilny przeciwko Nicholasowi, Goncalvesowi i Piresowi. W opinii SEC, oskarżeni naruszyli ustawę o papierach wartościowych z 1933 roku i ustawę o giełdzie papierów wartościowych z 1934 roku, ponieważ poza oszukaniem klientów, nie dokonali rejestracji EmpiresX jako papieru wartościowego:

Pomimo oświadczeń przeciwnych, EmpiresX nigdy nie zarejestrował, ani nie podjął kroków w celu zarejestrowania programu inwestycyjnego EmpiresX jako oferty i sprzedaży papierów wartościowych w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, ani nie miał ważnego zwolnienia z tego wymogu rejestracji.

Nicholasowi grozi kara pięciu lat więzienia. Data wyroku nie została jeszcze wyznaczona. 

Joshua David Nicholas z Florydy przyznał się do winy
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.