Giełda tokenów NFT OpenSea blokuje użytkowników z Iranu | Wiadomości | CrypS.

Giełda tokenów NFT OpenSea blokuje użytkowników z Iranu

Mariusz Przepiórka
opensea

Amerykańska giełda tokenów NFT OpenSea zaczęła blokować użytkowników z Iranu, jak wynika z licznych doniesień sfrustrowanych kolekcjonerów i twórców, którzy ostatnio nie mogli uzyskać dostępu do strony.

Serwis internetowy Decrypt powołuje się na informacje przedstawiciela OpenSea, który wyjaśnił, że OpenSea blokuje użytkowników i terytoria znajdujące się na liście sankcji USA przed korzystaniem z usług giełdy – w tym przed kupnem, sprzedażą lub transferem NFT na OpenSea. Giełda podkreśla, że zgodnie z własnymi warunkami świadczenia usług nie może udostępniać platformy użytkownikom objętym sankcjami lub użytkownikom z terytoriów objętych sankcjami.

Irańczycy bez dostępu do platformy

W czwartek rano irańscy użytkownicy OpenSea zaczęli pisać na Twitterze, że ich konta są dezaktywowane lub usuwane bez wcześniejszego ostrzeżenia. Irański artysta NFT, „Bornosor”, poinformował o tym 4700 osób, które obserwują jego konto na Twitterze, pisząc: „Niezbyt dobry poranek. Obudziłem się, a moje konto handlowe @opensea zostało dezaktywowane/usunięte bez powiadomienia lub jakiegokolwiek wyjaśnienia”.

Zgodnie z obowiązującymi sankcjami amerykańskimi, firmy ze Stanów Zjednoczonych nie mogą dostarczać towarów ani usług użytkownikom z krajów znajdujących się na liście sankcji, w tym z Iranu, Korei Północnej, Syrii, a obecnie także z Rosji. OpenSea jest spółką amerykańską z siedzibą w Nowym Jorku.

Dyskusja na temat decentralizacji

Działania OpenSea wywołały nową dyskusję na temat tego, czy duże firmy i usługi oparte na blockchainie są odpowiednio zdecentralizowane, a do działań na rzecz zniesienia ograniczeń przyłączyła się m.in. firma MetaMask.

Jak podano na twitterowym profilu MetaMask, użytkownicy z Wenezueli zostali przypadkowo pozbawieni dostępu do swoich portfeli MetaMask. Stało się to po tym, jak firma Infura, zajmująca się rozwojem technologii blockchain, przypadkowo rozszerzyła zakres swoich sankcji.

Kryptowaluty i aktywa cyfrowe, takie jak NFT, są przedmiotem coraz większej kontroli regulacyjnej ze strony rządu Stanów Zjednoczonych, który zaostrza sankcje gospodarcze wobec Rosji. OpenSea pozostaje największym na świecie rynkiem NFT, na którym od początku jego istnienia dokonano transakcji o wartości ponad 22 mld USD.

opensea
reklama
reklama