Gensler chce uregulować zasady przechowywania kryptowalut przez giełdy

Gensler chce uregulować zasady przechowywania kryptowalut przez giełdy

Mariusz Przepiórka
szef sec garry gensler powiedział, że sec może potraktować ethereum jak papier wartościowy

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler ujawnił plan dalszych działań dotyczących branży kryptowalutowej po upadku giełdy FTX. Szef SEC wskazał też, że firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi naruszają obecne zasady przechowywania środków, które mają na celu ochronę klientów.


– Obecny model stosowany w sektorze kryptowalut opiera się na przejęciu kontroli nad funduszami, które często są mieszane z aktywami tysięcy, a nawet milionów innych klientów. Giełdy kryptowalutowe nie spełniają dziś standardów dotyczących powierników – powiedział Gensler podczas spotkania z dziennikarzami.

To kolejny obszar, w którym przewodniczący SEC chce rozszerzyć nadzór nad firmami zajmującymi się aktywami cyfrowymi. Wcześniej amerykański regulator zawarł głośną ugodę z giełdą Kraken, w efekcie której spółka zrezygnowała z dalszej działalności w zakresie stakingu, a także zagroził firmie Paxos, że może ją pozwać w związku z zaangażowaniem w stablecoina Binance USD.

Niezabezpieczeni wierzyciele

Posunięcia w zakresie powiernictwa są reakcją na to, że setki tysięcy klientów FTX, Celsius, BlockFi i Voyager zostały na lodzie w wyniku zeszłorocznego bankructwa tych firm i mało prawdopodobne jest, aby odzyskali oni swoje aktywa. Zgodnie z warunkami świadczenia usługi Celsiusa aktywa klientów zdeponowane w spółce technicznie należały do firmy, a nie do klientów.

Zdaniem Genslera sytuacja związana z Celsiusem to właśnie jeden z powodów zaostrzenia zasad powiernictwa i wyraźnych nacisków na giełdy przechowujące aktywa klientów, aby przechowywały je w bankach i innych tradycyjnych podmiotach finansowych, a nie samodzielnie.

Gdy zapytano Genslera o narzekania branży kryptowalutowej, która twierdzi, że SEC dąży do całkowitego zakazu kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, podał on przykład giełdy Kraken, która nie chce zarejestrować swej działalności w SEC. Podkreślił również, że niektóre podmioty z branży robią wszystko, by nie zarejestrować się w SEC.

szef sec garry gensler powiedział, że sec może potraktować ethereum jak papier wartościowyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.