Fed podniósł stopy procentowe. Bitcoin zareagował delikatnym spadkiem | Wiadomości | CrypS.

Fed podniósł stopy procentowe. Bitcoin zareagował delikatnym spadkiem

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
stopy procentowe

Wczoraj amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła przedział kluczowych stóp procentowych o 75 punktów bazowych – do 3,75-4% w skali roku.


To już szósta podwyżka stóp w 2022 r. i czwarta z rzędu w przyrostach o 75 pb. Wskaźnik ten jest obecnie na najwyższym poziomie od 2008 roku. Jak podaje Bloomberg, ostatni raz agencja działała tak agresywnie w latach 80.

stopy procentowe fed

Regulator zwrócił uwagę na podwyższony wskaźnik inflacji, który we wrześniu wyniósł 8,2% rok do roku. W komunikacie podkreślono również, że “dodatkową presję” na sytuację gospodarczą w USA i na świecie wywiera wojna Rosji z Ukrainą.

[FOMC] jest mocno zaangażowany w doprowadzenie inflacji z powrotem do celu 2%. […] Komitet będzie przygotowany do dostosowania nastawienia polityki pieniężnej, jeśli pojawią się ryzyka, które mogłyby utrudnić realizację celów.

Rynek akcji w USA negatywnie zareagował na decyzję Fed. Na koniec sesji giełdowej 2 listopada indeks Nasdaq Composite spadł o 3,36%, S&P 500 stracił 2,5%, a wskaźnik Dow Jones 1,55%.

Według CoinGecko, podwyżka stóp procentowych w USA miała niewielki wpływ na rynek kryptowalut. Całkowita kapitalizacja aktywów cyfrowych spadła o zaledwie 0,4%.

top10 coingecko

Podnoszenie stóp procentowych – niedaleka historia

W marcu Fed podniósł stopę procentową do 0,25-0,5% po raz pierwszy od 2018 r. Lokalne wzrosty miały miejsce aż do kwietnia. Wówczas to zarówno Bitcoin i Ethereum osiągnęły roczne maksima.

W maju Rezerwa Federalna ponownie podniosła stopy procentowe, tym razem o 50 pb. Bitcoin przekroczył wtedy 40 000 dolarów, ale jeszcze tego samego dnia zanurkował do 36 000 dolarów. Wówczas oznaczył początek długiej i trawającej do dzisiaj korekty.

W czerwcu Fed podniósł stopę procentową o 75 pb po raz pierwszy od 1994 roku – do 1,5-1,75%,. Bitcoin zareagował krótkim wzrostem do 22 tys. dolarów, a następnie zanurkował poniżej 18 tys. dolarów.

W następnym miesiącu podwyżka stóp do 2,25-2,5% doprowadziła do wzrostu na rynku kryptowalut. Bitcoin przekroczył wtedy granicę 22 000 dolarów, natomiast Ethereum dotknął 1500 USD.

We wrześniu regulator podniósł stopę do 3-3,25%. Pierwotna kryptowaluta zareagowała spadkiem poniżej poziomu 19 tysięcy dolarów.

stopy procentowereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.