Fed podnosi stopy o kolejne 75 punktów bazowych | Wiadomości | CrypS.

Fed podnosi stopy o kolejne 75 punktów bazowych

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
stopy procentowe

W środę, 21 września, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła jednorazowo przedział kluczowych stóp procentowych o 75 punktów bazowych, do poziomu 3-3,25%. Rynek kryptowalut zareagował spadkiem.


W oświadczeniu banku centralnego USA możemy przeczytać:

Bank centralny jest zaangażowany w osiągnięcie maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2% w długim okresie” – powiedział Fed w oświadczeniu.

Agencja będzie też nadal zmniejszać stan posiadania papierów skarbowych, papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, a także długu agencyjnego. Fed po raz kolejny zwrócił uwagę na globalne trudności gospodarcze.

Po ogłoszeniu cena bitcoina spadła poniżej 19 000 dolarów. Od tego czasu zdołała się jednak odbić i oscyluje w okolicach tej bariery.

kurs btc fed stopy

Większość z 10 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji odnotowała gwałtowny spadek. Według CoinMarketCap, całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi około 965 mld USD.

Stopy procentowe, a kurs Bitcoina (BTC)

W marcu Fed podniósł kluczową stopę procentową do 0,25-0,5% po raz pierwszy od 2018 r. Lokalny rajd kryptowalutowy trwał do kwietnia, a bitcoin i Ethereum osiągnęły roczne maksima.

W maju Rezerwa Federalna ponownie podniosła stopy procentowe o 50 pb. Bitcoin przekroczył 40 000 dolarów, ale tego samego dnia spadł do 36 000 dolarów, wyznaczając początek przedłużającej się korekty.

W czerwcu Fed podniósł kluczową stopę procentową o 75 pb po raz pierwszy od 1994 roku. Stopa osiągnęła poziom 1,5-1,75%, na co bitcoin zareagował krótkim wzrostem do 22 tys. dolarów, a następnie runął poniżej 18 tys. dolarów.

Przypomnijmy, że lipcowa podwyżka stóp do 2,25-2,5% pobudziła rynek kryptowalut. Bitcoin przekroczył wtedy poziom 22 000 dolarów, a Ethereum 1 500 USD.

Pod koniec lata cyfrowe złoto zareagowało na wystąpienie szefa Fed Jerome’a Powella spadkiem poniżej poziomu 21 000 USD.

stopy procentowereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.