Fed podniósł stopy procentowe. Bitcoin i Ethereum zareagowały wzrostem | Wiadomości | CrypS.

Fed podniósł stopy procentowe. Bitcoin i Ethereum zareagowały wzrostem

Zerelik Maciej
stopy procentowe

Na zakończenie posiedzenia w dniach 14-15 czerwca amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła zakres podstawowych stóp procentowych o 75 punktów bazowych do 1,5-1,75%. Po raz pierwszy od 1994 r. regulator podwyższył stopę procentową tak gwałtownie.


Na konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC prezes Fed Jerome Powell powiedział, że stopa procentowa może zostać podniesiona o kolejne 0,5-0,75% w lipcu.

W najbliższych miesiącach będziemy poszukiwać dowodów na spadek inflacji. Podwyżka stóp nadal zależy od napływających danych, ale podwyżka o 50 lub 76 pb wydaje się bardziej prawdopodobna na następnym posiedzeniu.

Regulator zaktualizował również prognozy gospodarcze. Fed oczekuje, że PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie w roku kalendarzowym o 1,7% (wcześniej prognozowano 2,8%).

Ogólnie rzecz biorąc, rynek oczekiwał podwyżki stóp procentowych przez Fed – kontrakty terminowe zakładały prawdopodobieństwo tego wydarzenia na poziomie 96%. W związku z ogłoszeniem, indeks S&P 500 zakończył sesję 15 czerwca wzrostem o prawie 1,5%, a indeks Dow Jones wzrósł o 1%.

Rynek kryptowalut również wzrósł po posiedzeniu FOMC. W pewnym momencie BTC zyskiwał 2,7% w ciągu 24-godzin, a Ethereum 4,7%. W pewnym momencie wszystkie aktywa cyfrowe z pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji były na zielono.

W chwili pisania tego tekstu BTC jest notowany w pobliżu 21 000 dolarów, a ETH na poziomie 1110 USD.

W grudniu 2021 r. Fed zezwolił na trzy podwyżki stóp procentowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Powodem takiego stanu rzeczy jest wzrost inflacji.

W marcu regulator podniósł stopę procentową do 0,25-0,5% po raz pierwszy od 2018 roku. Rynki tradycyjne i kryptowalutowe zareagowały na tę decyzję wzrostem. Wśród aktywów cyfrowych lokalna hossa trwała do kwietnia, a Bitcoin i Ethereum osiągnęły roczne maksima.

W maju Fed ponownie podniósł stopy procentowe. Wbrew prognozom, polityka regulatora okazała się łagodniejsza – stopa wzrosła o 50 punktów bazowych (oczekiwano wzrostu o 75 punktów).

Na tle tych wiadomości Bitcoin przekroczył granicę 40 000 USD, ale wzrost był krótkotrwały – tego samego dnia cena pierwotnej kryptowaluty spadła do poziomu 36 000 USD, co było początkiem dłuższej korekty.

stopy procentowe
reklama
reklama