Fed podejmie dziś kluczową decyzję. Jak może zareagować na nią bitcoin? | Wiadomości | CrypS.

Fed podejmie dziś kluczową decyzję. Jak może zareagować na nią bitcoin?

Jacek Walewski
Rezerwa Federalna FED

Ekonomiczni kibice nie mogą doczekać się tego, co wydarzy się dziś wieczorem (czasu „polskiego”). Federalny Komitet Otwartego Rynku, czyli zarząd Fedu, ma dziś spotkać się pierwszy raz w tym roku. Oczywiście celem nie jest picie kawy i jedzenie ciastek, ale podjęcie ważnej decyzji w sprawie stóp procentowych.


  • Władze amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) mają dziś podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych,
  • Obniżka stóp może oznaczać wzrosty na bitcoinie. Pytanie, czy nie jest na nią za szybko.

Fed ma zagwozdkę

Władze Fedu mają twardy orzech do zgryzienia. Muszą albo podnieść stopy procentowe, albo je obniżyć, albo pozostawić w obecnym przedziale (5,25 – 5,5%). Co prawda, w fachu członka zarządu Rezerwy Federalnej to żadna nowość, ale dziś decyzja ta może mieć o wiele większą wagę niż wcześniej.

Zacznijmy od tego, że podwyżka stóp nie wchodzi już w grę. Nie chodzi tylko o to, że inflacja rośnie coraz ospalej. Teoretycznie można byłoby dobić tego smoka poprzez jeszcze jedno podniesienie stóp o 25 pb. Problemem jest to, że gospodarka USA jest już schłodzona. I to na tyle, że powróciły obawy ekonomistów, że wszystko to skończy się jednak recesją, która pozbawi Jerome’a Powella szansy na ekonomicznego Nobla.

Do tego w tle trwa kampania wyborcza. Pod koniec tego roku Amerykanie albo pozwolą Joe Bidenowi pomieszkać jeszcze w Białym Domu przez kolejne 4 lata, albo dadzą zielone światło Donaldowi Trumpowi, który powróci wtedy do Waszyngtonu. Obecnej administracji zależy – co oczywiste – na sukcesie tego pierwszego. Może to oznaczać pewne naciski na Fed, by ten zaczął obniżać stopy, by ożywić gospodarkę jeszcze przed elekcją.

Problemem jest jednak też to, że inflacja, choć rośnie coraz wolniej, nadal uderza w najbiedniejszych. Warto wskazać tu na rosnący Indeks Snickersa (tak, chodzi o ten batonik, którego koneserami mogą być chyba tylko fani turboprzesłodzonych przekąsek). Mianowicie, w USA nadal ponadprzeciętnie mocno rosną ceny podstawowych produktów. Może nie boleć to Elona Muska, ale Johna Smitha już zdecydowanie tak. Do tego płace realne (uwzględniające inflację) stoją w miejscu. To problem dla Bidena i jego ludzi.

Przede wszystkim jednak wszystko to składa się na bardzo skomplikowaną mozaikę problemów Fedu. Z jednej strony, w celu ożywienia „dużej” gospodarki wypadałoby stopy proc. już ciąć, ale jednocześnie może to oznaczać problemy biedniejszych Amerykanów (np. poprzez ponowny skok inflacji, zwłaszcza dot. cen podstawowych produktów).

Wpływ na BTC

Każdy fan bitcoina liczy jednak na to, że Fed zacznie obniżki, bowiem te sprawią, że dojdzie do osłabienia dolara i wzrostów na kryptowalutach.

Od razu dodajmy, że w tym roku do cięć niemal na pewno dojdzie. Tyle że chyba jeszcze nie dziś. Możliwe, że Fed odczeka jeszcze z jedno lub dwa posiedzenia, by upewnić się, że inflacja trwale spada.

Dla inwestorów nie jest to zła wiadomość: może się to zbiec z halvingiem BTC, co w efekcie da rynkowi ogromną ilość paliwa do rajdu na północ.

Rezerwa Federalnareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.