FDIC chce, aby banki zgłaszały aktywność związaną z kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

FDIC chce, aby banki zgłaszały aktywność związaną z kryptowalutami

Mariusz Przepiórka
fdic wzywa banki do ujawniania zaangażowania na rynku kryptowalut

Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC), amerykańska korporacja rządowa, która ubezpiecza deponentów w amerykańskich bankach komercyjnych i oszczędnościowych, opublikowała w czwartek pismo do instytucji finansowych.

W piśmie tym instytucje nadzorowane przez agencję proszone są o powiadomienie właściwego dyrektora regionalnego o swoich działaniach związanych z aktywami kryptowalutowymi lub o zamiarach zaangażowania się w taką działalność. Zgodnie z pismem, „instytucjom, w tym FDIC, trudno jest odpowiednio ocenić bezpieczeństwo i solidność, stabilność finansową i wpływ na ochronę konsumenta bez indywidualnego rozpatrywania każdej działalności związanej z kryptowalutami”.

FDIC sprawdzi zdolność do działania na rynku kryptowalut

W konsekwencji FDIC chce otrzymać wszystkie informacje niezbędne do „współpracy z instytucją w zakresie ryzyka związanego” z obecną lub planowaną działalnością związaną z kryptowalutami i „przekazania odpowiednich informacji zwrotnych dotyczących nadzoru instytucji nadzorowanej przez FDIC”. Instytucje są zachęcane do jednoczesnego kontaktu z regulatorami stanowymi.

FDIC zaleca też, aby instytucje były w stanie wykazać swoją zdolność do prowadzenia działalności związanej z kryptowalutami w sposób bezpieczny i solidny. Dużą część pisma stanowią opisy czynników ryzyka, na które narażone są instytucje, w podziale na kategorie bezpieczeństwa i solidności, stabilności finansowej i ochrony konsumentów.

Projekt ustawy dotyczącej stablecoinów

FDIC współpracowała w ubiegłym roku z Biurem Kontrolera Waluty nad przepisami dotyczącymi kryptowalut, a w listopadzie wydała oświadczenie na temat ich ustaleń, w którym agencje nakreśliły „plan zapewnienia większej jasności co do tego, czy niektóre działania związane z aktywami kryptowalutowymi prowadzone przez organizacje bankowe są prawnie dozwolone.

W lutym kongresmen z New Jersey Josh Gottheimer opublikował projekt swojej ustawy Stablecoin Innovation and Protection Act of 2022. Jeśli ustawa ta zostanie przyjęta, określi stablecoiny emitowane przez ubezpieczone instytucje depozytowe lub niektórych emitentów niebankowych jako „kwalifikowane” i zobowiąże FDIC do utworzenia Funduszu Ubezpieczeniowego Kwalifikowanych Stablecoinów.

fdic wzywa banki do ujawniania zaangażowania na rynku kryptowalut
reklama
reklama