FDIC chce, aby banki zgłaszały aktywność związaną z kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

FDIC chce, aby banki zgłaszały aktywność związaną z kryptowalutami

Mariusz Przepiórka
fdic wzywa banki do ujawniania zaangażowania na rynku kryptowalut

Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC), amerykańska korporacja rządowa, która ubezpiecza deponentów w amerykańskich bankach komercyjnych i oszczędnościowych, opublikowała w czwartek pismo do instytucji finansowych.

W piśmie tym instytucje nadzorowane przez agencję proszone są o powiadomienie właściwego dyrektora regionalnego o swoich działaniach związanych z aktywami kryptowalutowymi lub o zamiarach zaangażowania się w taką działalność. Zgodnie z pismem, „instytucjom, w tym FDIC, trudno jest odpowiednio ocenić bezpieczeństwo i solidność, stabilność finansową i wpływ na ochronę konsumenta bez indywidualnego rozpatrywania każdej działalności związanej z kryptowalutami”.

FDIC sprawdzi zdolność do działania na rynku kryptowalut

W konsekwencji FDIC chce otrzymać wszystkie informacje niezbędne do „współpracy z instytucją w zakresie ryzyka związanego” z obecną lub planowaną działalnością związaną z kryptowalutami i „przekazania odpowiednich informacji zwrotnych dotyczących nadzoru instytucji nadzorowanej przez FDIC”. Instytucje są zachęcane do jednoczesnego kontaktu z regulatorami stanowymi.

FDIC zaleca też, aby instytucje były w stanie wykazać swoją zdolność do prowadzenia działalności związanej z kryptowalutami w sposób bezpieczny i solidny. Dużą część pisma stanowią opisy czynników ryzyka, na które narażone są instytucje, w podziale na kategorie bezpieczeństwa i solidności, stabilności finansowej i ochrony konsumentów.

Projekt ustawy dotyczącej stablecoinów

FDIC współpracowała w ubiegłym roku z Biurem Kontrolera Waluty nad przepisami dotyczącymi kryptowalut, a w listopadzie wydała oświadczenie na temat ich ustaleń, w którym agencje nakreśliły „plan zapewnienia większej jasności co do tego, czy niektóre działania związane z aktywami kryptowalutowymi prowadzone przez organizacje bankowe są prawnie dozwolone.

W lutym kongresmen z New Jersey Josh Gottheimer opublikował projekt swojej ustawy Stablecoin Innovation and Protection Act of 2022. Jeśli ustawa ta zostanie przyjęta, określi stablecoiny emitowane przez ubezpieczone instytucje depozytowe lub niektórych emitentów niebankowych jako „kwalifikowane” i zobowiąże FDIC do utworzenia Funduszu Ubezpieczeniowego Kwalifikowanych Stablecoinów.

fdic wzywa banki do ujawniania zaangażowania na rynku kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.