FCA: Nowy wymóg sprawozdawczy dla krypto firm | Wiadomości | CrypS.

FCA: Nowy wymóg sprawozdawczy dla krypto firm

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
brytyjski regulator fca

Brytyjski Financial Conduct Authority włączył firmy zajmujące się kryptowalutami pod parasol raportowania przestępstw finansowych. Ogłoszenie ma miejsce osiem miesięcy po tym, jak FCA ogłosiło plany, aby to zrobić.

FCA poinformował o decyzji za pośrednictwem oświadczenia na swojej stronie internetowej. Regulator zwiększył liczbę firm zobowiązanych do składania rocznego raportu o przestępstwach finansowych, znanego jako “REP-CRIM”, z 2500 do około 7000.

Zgodnie z oświadczeniem, FCA twierdzi, że zgodność z REP-CRIM jest niezbędnym narzędziem umożliwiającym organom regulacyjnym zwalczanie prania pieniędzy. W swoim planie biznesowym na lata 2020/2021 FCA stwierdziła:

Wzmocnimy nasze przepisy, aby zapobiec praniu pieniędzy, a także będziemy współpracować z krajowymi i międzynarodowymi interesariuszami, aby wspierać wspólne podejście do kryptowalut.

Podczas wstępnego ogłoszenia planu w sierpniu 2020 r., FCA twierdziła, że celem jest adopcja regulacji fintech. Teraz brytyjskie firmy kryptowalutowe objęte REP-CRIM będą musiały złożyć raporty o przestępstwach finansowych, w konkretnym, określonym terminie.

Z punktu widzenia FCA, firmy kryptowalutowe to giełdy oraz dostawcy usług powierniczych. Wprowadzenie wymogu raportowania REP-CRIM jest następstwem zwiększonego nadzoru regulatora nad branżą. W UK wprowadzono m.in. obowiązkową rejestrację firm zajmujących się cyfrowymi aktywami.

W rzeczywistości, FCA nadzoruje zgodność firm z AML od stycznia 2020 roku. Natłok wniosków o rejestrację krypto biznesów jeszcze w grudniu 2020 r. zmusił FCA do stworzenia systemu tymczasowego licencjonowania. W styczniu 2021 r. wszedł również w życie zakaz FCA dotyczący detalicznego handlu instrumentami pochodnymi.

brytyjski regulator fcareklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.