Ethereum obchodzi dziś 5 rocznicę powstania | Wiadomości | CrypS.

Ethereum obchodzi dziś 5 rocznicę powstania

Redaktor: Albert Czajkowski
5 urodziny ethereum

Dokładnie 5 lat temu rozpoczął się projekt, który na stałe zmienił obraz świata kryptowalut i technologii blockchain. Dziś swoje urodziny obchodzi Ethereum.

28 lipca 2015 roku Ethereum ujawniło plany uruchomienia Frontier’a – inauguracyjnego frameworka sieci. Do wielkiego startu miało dojść  pomiędzy 29 a 30.07. Projekt rozpoczął się 30 lipca 2015 roku. Dziś mija 5 rocznica tego dnia.

Statek kosmiczny pośrodku lasu

Wart obecnie 27 miliardów dolarów start-up powstał z inicjatywy 8 współzałożycieli, których ideą był dalszy rozwój rewolucji finansowej zapoczątkowanej powstaniem bitcoina. 7 czerwca 2014 roku spotkali się w wynajętym domu nazywanym “statkiem kosmicznym”, który znajduje się w lesie w szwajcarskiej dolinie Zug. Nigdy nie podpisali dokumentu założycielskiego, przez co Ethereum to projekt non-profit.

Do lutego następnego roku Ethereum było już jednym z czołowych projektów w branżach blockchain i kryptowalut, a jego natywna waluta -ether ( ETH ) zajmowała pozycję drugiego najcenniejszego zasobu kryptograficznego na rynku.

5 lat później nad projektem pracuje już tylko jeden ze współzałożycieli sieci czyli Vitalik Buterin. Ethereum zajmuje 2 miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej. Dolina Zug doczekała się zaś miana Doliny Blockchain, przyciągając do siebie blockchainowe start-upy z całego świata.

Zdecentralizowany świat

W odróżnieniu od bitcoina, który wykorzystuje technologię blockchain do przypisywania wartości określonym adresom, technologia bloków używana przez Ethereum służy jako platforma, dzięki której można stworzyć dowolną zdecentralizowaną aplikację. Tak oto powstało odporne na manipulację i cenzurę środowisko zapewniające przestrzeżeń dla praktycznie każdego projektu jaki można sobie wyobrazić.

Centralną postacią Ethereum pozostaje Vitalik Buterin. Rosyjsko-kanadyjski informatyk, bitcoinowiec i redaktor portalu Bitcoin Magazine, miał 19 lat w momencie gdy stworzył oficjalny dokument będący odpowiedzią na ograniczenia bitcoina. Kolejne lata zajęło tworzenie projektu, który przechodził nas swej drodze przez 4 kamienie milowe – Frontier, Homestead, Metropolis i Serenity. Najświeższym punktem kluczowym w historii Ethereum jest zaś długo wyczekiwane przejście na algorytm konsensusu Proof-of-Stake.

5 lat temu…

  • …nagroda blokowa wynosiła 5 ETH,
  • …limit gas’u wynosił 5000,
  • …mieliśmy puste bloki! https://t.co/y6LfUyDtpx ma długą historię i świadczy swoje usługi od powstania⛏️ Wszystkiego najlepszego! ?? pic.twitter.com/wZErpiNNhK

5 urodziny ethereumreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.