ETH po raz pierwszy prześcignęło BTC na rynku opcji Deribit | Wiadomości | CrypS.

ETH po raz pierwszy prześcignęło BTC na rynku opcji Deribit

Mariusz Przepiórka
ethereum

Trwające modernizacje sieci Ethereum (ETH) skłoniły niektórych analityków do spekulacji, że druga co do wielkości kryptowaluta może w przyszłości zająć miejsce bitcoina (BTC). Możliwość ta została częściowo zrealizowana po tym, jak ethreum po raz pierwszy w historii przeskoczyło bitcoina na rynku opcji.


1 sierpnia suma otwartych pozycji na opcjach ETH Deribit wyniosła 5,6 mld USD i była większa niż analogiczna suma dotycząca bitcoina, która osiągnęła poiom 4,3 mld USD.

Obecnie wśród opcji ETH dominują opcje Call, a stosunek opcji Put i Call wynosi około 0,26. Dane wskazują, że okres opcji Call koncentruje się na 30 września i 30 grudnia, gdzie wynoszą one odpowiednio 1,2 mld i 1,8 mld.

W ramach Deribit, wiodącej na świecie giełdy opcji kryptowalutowych według wolumenu obrotu i otwartych pozycji, jeden kontrakt opcji ethereum reprezentuje jeden ETH. W ramach opcji Put, nabywcy mają prawo, ale nie obowiązek sprzedaży aktywów bazowych po z góry ustalonej cenie w określonym dniu lub przed nim. Ogólnie rzecz biorąc, nabywcy opcji Put grają na spadek wartości, natomiast posiadacze opcji Call na wzrost wartości ETH.

Aktualizacja Merge może dać przewagę ETH

Przewaga ethereum nad bitcoinem pojawia się w obliczu ciągłego wzrostu popularności ETH, którego przyczyną może być nadchodząca aktualizacja The Merge. Większość inwestorów stawia na aktualizację, która częściowo doprowadzi do zmniejszenia emisji ETH i zwiększy atrakcyjność jego posiadania.

Aktualizacja połączy obecny blockchain Ethereum Proof-of-Work (PoW) z blockchainem Proof-of-Stake (PoS)  o nazwie Beacon Chain. Zmiana jest postrzegana jako korzystna dla ETH.

Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy i eksperci rynkowi wydają się stawiać na przyszłość ETH, zwłaszcza w obliczu trwającej wysokiej inflacji. Warto zauważyć, że po Merge, ETH prawdopodobnie stanie się walutą deflacyjną. Nie jest jednak jasne, jak długo realizowana będzie aktualizacja Merge. Warto również zauważyć, że jego wpływ na rynek może być widoczny dopiero po wielu miesiącach.

ethereum
reklama
reklama