Estońska policja zatrzymała 4 osoby zamieszane w kryptowalutowe oszustwo Dagcoin | Wiadomości | CrypS.

Estońska policja zatrzymała 4 osoby zamieszane w kryptowalutowe oszustwo Dagcoin

Mariusz Przepiórka
estońska policja aresztuje osoby związane ze scamem dagcoin

Według doniesień medialnych, estońska policja zatrzymała czterech mężczyzn w sprawie domniemanych oszustw i manipulacji rynkowej w odniesieniu do utworzonej przez nich kryptowaluty Dagcoin. Mężczyźni mieli zarobić na tym procederze około 8 mln EUR.


Portal Delfi przekazał informację, powołując się na stronę Geenius, że dwaj zatrzymani to Nils Grossber i Kristjan Ress. Są oni właścicielami kilku firm związanych z kryptowalutą, znaną jako Dagcoin i od samego początku byli zaangażowani w proceder.

Estońska policja oficjalnie nie podaje jednak żadnych nazwisk osób zatrzymanych w tej sprawie. Prokurator okręgowy Kristiina Laas powiedziała, że czwórka jest podejrzana o przekazywanie fałszywych informacji w celu sprzedaży kryptowaluty Dagcoin, której cena była uzależniona od liczby użytkowników, tj. im więcej osób zaakceptowało Dagcoin jako środek płatniczy, tym wyższa była jego cena.

– W oparciu o dane zebrane do tej pory w trakcie postępowania karnego, istnieją podstawy, aby sądzić, że podejrzani sztucznie zawyżali cenę Dagcoin i liczbę jego użytkowników w celu przyciągnięcia chętnych inwestorów, tworząc przekonanie, że jest to funkcjonalna kryptowaluta, której wartość stale rośnie i którą można wykorzystać jako środek płatniczy lub uzyskać dochód z jej przechowywania – powiedziała Laas.

Twórcy Dagcoin wykorzystali brak regulacji

Leho Lauri, szef biura ds. przestępstw gospodarczych centralnej policji kryminalnej, powiedział, że twórcy Dagcoina wykorzystali sytuację, w której branża kryptowalut była praktycznie nieuregulowana w Estonii.

Dagcoin został stworzony wiosną 2018 roku przez czterech obywateli Estonii. Firma promowała własną kryptowalutę za pomocą marketingu sieciowego i sprzedając ją na stworzonych w tym celu platformach handlowych. Sprawiało to wrażenie, że Dagcoin jest wirtualną walutą, której proces rozwoju i sprzedaży jest prowadzony przez niezależne i wiarygodne osoby, podczas gdy istnieje podejrzenie, że w rzeczywistości wszystko było efektem manipulacji prowadzonej przez autorów pomysłu.

Licencja przyznana estońskiej firmie na świadczenie usług związanych z wirtualną walutą była ważna od 16 czerwca 2020 roku do 15 czerwca 2022 roku.

estońska policja aresztuje osoby związane ze scamem dagcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.