Elliptic: Tornado Cash było kluczowym serwisem dla scammerów NFT | Wiadomości | CrypS.

Elliptic: Tornado Cash było kluczowym serwisem dla scammerów NFT

Maciej Żerelik
tornado cash

Sankcjonowany przez USA mikser kryptowalutowy Tornado Cash był preferowanym środkiem do prania funduszy z oszustw NFT. Tak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej Elliptic.


Według ekspertów, usługa mieszania pośredniczyła w przesłaniu kryptowalut o wartości 137,6 mln USD realizowanych przez rynki NFT. Aż 52% z tych środków pochodziło z nielegalnych transakcji. W raporcie czytamy:

Powszechne wykorzystanie Tornado Cash do oszustw związanych z niewymiennymi tokenami podkreśla potrzebę skutecznej kontroli przez platformy NFT.

Tornado Cash nie skomentowało tych informacji.

NFT i pranie pieniędzy

Według Elliptic, od 2017 roku za pośrednictwem rynków NFT przestępcy wyprali łącznie ponad 8 mln dolarów nielegalnych środków. Taka liczba stanowi aż 0,02% całkowitego wolumenu. W tym samym okresie przez krypto miksery przeszło 328,6 mln USD (0,81%) związanych z rynkiem niewymiennych tokenów. Część tej kwoty może odzwierciedlać dochody z nielegalnej działalności.

W okresie od lipca 2021 do lipca 2022 skradziono tokeny o wartości ponad 100 mln dolarów.

Przypomnijmy, że 8 sierpnia OFAC umieścił mikser kryptowalutowy Tornado Cash na liście sankcji w związku z podejrzeniem o wypranie ponad 7 miliardów dolarów w kryptowalutach.

12 sierpnia holenderskie władze aresztowały twórcę serwisu, Alexeya Pertseva. Władze podejrzewają go o udział w praniu pieniędzy i ukrywaniu przestępczych przepływów finansowych.

W zeszłym tygodniu Celsius Network stwierdził w pozwie, że jego były menedżer ds. bogactwa Keyfi i jego założyciel Jason Stone ukradli aktywa platformy o wartości milionów dolarów, m.in. zamieniając je na setki NFT i używając Tornado Cash.

tornado cashreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.