Elizabeth Warren ma nowego wroga. Jest nim... SEC | Wiadomości | CrypS.

Elizabeth Warren ma nowego wroga. Jest nim… SEC

Karolina Kropopek

Amerykańska senator nie jest zadowolona z werdyktu wydanego w sprawie ETF-ów spot na BTC. Według Elizabeth Warren – Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Stanów Zjednoczonych – pozwoliła kryptowalutom na zakorzenienie się w systemie finansowym poprzez swoją niedawną decyzję. W jej opinii jest to duży błąd.


  • Elizabeth Warren poddała krytyce zatwierdzenie wielu ETF-ów spot na BTC przez SEC, do którego doszło 10 stycznia br.,
  • W opinii amerykańskiej senator w obecnej sytuacji pilniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby kryptowaluty przestrzegały podstawowych zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Elizabeth Warren nie popiera decyzji SEC

Według amerykańskiej senator, znanej ze swojego wrogiego nastawienia do wirtualnych walut, regulator z USA myli się co do prawa i błędnej polityki w odniesieniu do niedawno podjętej decyzji w sprawie bitcoinowych ETF-ów spot. O swoich przemyśleniach w tej sprawie poinformowała ona na platformie X (dawnym Twitterze).

Należy przypomnieć, iż wcześniej SEC konsekwentnie odrzucała prośby o wydanie pozwolenia na uruchomienie takich funduszy. Sytuacja jednak zmieniła się po tym, gdy organ ten został przyparty do muru przez nakaz sądowy, który zmusił go do ponownego rozpatrzenia wniosku od Grayscale.

Zgodnie z opinią sądu SEC nie miała “spójnego” wyjaśnienia dla odrzucenia starań wspomnianego wyżej przedsiębiorstwa z uwagi na to, iż wcześniej organ ten zatwierdził w USA podobny bitcoinowy ETF, tyle że na kontrakty terminowe. Uznano więc, iż to odmienne traktowanie regulacyjne podobnych produktów jest niezgodne z prawem.

Elizabeth Warren uważa jednak, że konsekwencją minionych wydarzeń będzie teraz jeszcze większa potrzeba egzekwowania tego, aby kryptowaluty przestrzegały podstawowych zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Wieloletnia krytyka kryptowalutowych aktywów

Wspomniana amerykańska senator od dawna znana jest ze swojej wrogości do wirtualnych walut. Polityk ta uderzała w nie wielokrotnie – próbując łączyć je z praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu.

Senator ta wezwała również do aktualizacji ustawy o tajemnicy bankowej, aby rozwiązać rzekomy problem z kryptowalutami. Jest ona także sponsorem ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w aktywach cyfrowych.

Ta zaś ma na celu rozszerzenie wymagań dotyczących znajomości klienta (KYC) na szerokie grono dostawców i uczestników infrastruktury blockchain. Oczywiście nie została ona ciepło przyjęta przez zwolenników wirtualnych walut.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.