Dyrektor Mirror Trading International aresztowany za oszustwa | Wiadomości | CrypS.

Dyrektor Mirror Trading International aresztowany za oszustwa

Anna Sutowicz
brazylia

Żandarmeria wojskowa i Grupa Szybkiej Interwencji Ostensywnej (Giro) w Brazylii zatrzymały dyrektora generalnego i właściciela Mirror Trading International, Johanna Steynberga. W grudniu 2020 roku Steynberg był poszukiwany przez FBI i Interpol. Dokładnie rok później, został aresztowany oraz przewieziony na posterunek policji federalnej.

Mirror Trading International to największa piramida kryptowalut z 2020 roku.  W szczytowym momencie Steynberg miał około 170 000 klientów na całym świecie i zarządzał aktywami o wartości ponad 1 mld dolarów. Johann Steynberg zaczął ukrywać się w grudniu 2020 roku, gdy okazało się, że wielu inwestorów Mirror Trading International nie może wycofać swoich pieniędzy.

Obietnice MTI

MTI reklamowała się jako platforma inwestycyjna zapowiadająca klientom wysokie zwroty. Johann Steynberg wykorzystywał schemat Ponziego i obiecywał miesięczne zwroty do 10%. Steynberg zbierał pieniądze za pośrednictwem Mirror Trading International od czerwca 2018 r. Udało mu się oszukać tysiące deponentów z USA, Namibii, Kanady oraz z innych krajów.

W momencie aresztowania Johann Steynberg przedstawił fałszywe dokumenty. Raimundo Coelho Pinto Júniora, dowódca Grupy Szybkiej Interwencji stwierdził, że:

Nasi policjanci rozpoczęli dokładne przeszukanie podejrzanego i po intensywnej pracy prowadzonej przez około miesiąc udało się zidentyfikować i zbliżyć się do tematu… Policja Federalna i Interpol już wiedziały o naszym dochodzeniu.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, firma Johanna Steynberga ukradła blisko 29 000 bitcoinów. Steynberg został zobowiązany także do zapłaty grzywny za posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Skonfiskowano mu m.in. karty kredytowe, laptopy i notatki.

To kolejne aresztowanie w Brazylii na tak dużą skalę.  W lipcu ubiegłego roku Brazylijska policja aresztowała Cláudio Oliveira, samozwańczego „króla bitcoinów” i byłego prezesa Bitcoin Banco Group – nieuczciwej spółki inwestycyjnej. Spółka ta, pod koniec 2019 roku, ogłosiła zniknięcie 7000 BTC.

brazylia
reklama
reklama