Dlaczego ETF od Grayscale może prowadzić do spadku kursu bitcoina? Kto na tym zarobi? | Wiadomości | CrypS.

Dlaczego ETF od Grayscale może prowadzić do spadku kursu bitcoina? Kto na tym zarobi?

Kurs bitcoina może wkrótce spadać. Ostrzegamy, żebyście potem nie mieli do nas pretensji! W odróżnieniu od wielu rynkowych wróżbitów nie poprzestaniemy na wróżbie. Wiemy, dlaczego kryptowaluta może tanieć. 


  • Kurs bitcoina może wkrótce zacząć spadać. Powodem mogą być dalsze wypłaty BTC z ETF-a Grayscale,
  • Wszystko dzieje się przez to, jaki model stworzenia ETF-a na BTC wybrała ta firma.

Powód przyszłego spadku BTC

W zeszłym tygodniu trust GBTC przekształcono w spotowy ETF na bitcoina. Problem w tym, że twórcy ETF-a nie zaoferowali tak naprawdę ciekawych warunków dla klientów. Wprowadzili przy tym m.in. bardzo wysokie opłaty. Nawet parokrotnie wyższe od konkurencji. W efekcie z ETF-a wypłacono już BTC o wartości ponad 1,5 miliarda USD. Część z tych coinów trafia do konkurencyjnych ETF-ów. Proces ten trwa. Bank JPMorgan oszacował, że wypłaty z GBTC wyniosą nawet 3 mld USD.

Problemem jest jednak to, że część z wypłacanych BTC trafia na giełdy i jest zamieniane na fiaty. Innymi słowy, inwestorzy realizują zyski, co generuje presję sprzedażową i spadki kursu.

By zrozumieć powyższe, trzeba wiedzieć, że inwestorzy GBTC przez ostatni rok kupowali akcje (bitcoiny) tego trustu ze znacznym dyskontem w stosunku do wartości aktywów netto. Teraz są na plusie. Powstanie ETF-a umożliwia im zaś wypłatę środków z zyskiem.

Dziś jeden bitcoin kosztuje 41 412 USD, co przekłada się na ok. 10% spadku w skali tygodnia i 3% od wczoraj.

Bitcoin ciągnie za sobą m.in. ether, który jednak trzyma się na wykresie mocniej. Dziś za 1 ETH należy zapłacić 2466 USD, co oznacza tygodniowy spadek o 5% i 2% w skali doby.

Odpływy do BlackRock

W tym wszystkim należy jednak zauważyć, że ratunkiem dla rynku może być ETF BlackRocka. Od czasu jego debiutu w dniu 10 stycznia firma ta nabywa średnio 6266 BTC dziennie. Obecnie suma ta wynosi już 25 067 BTC. Jeżeli do tego funduszu przejdzie (oczywiście dość okrężną drogą) jak najwięcej BTC z ETF-a Grayscale, kurs nie załamie się zbyt mocno. Mogą oczywiście wystąpić korekty, które są naturalne na tym etapie hossy, ale długoterminowy kierunek na północ pozostaje, taki jak według wcześniejszych prognoz.

Zresztą zobaczymy zapewne wkrótce dlaczego ETF-y są tak ważne. Gdy będą “zabierały” z giełdy jak najwięcej bitcoinów, na wolnym rynku będzie ich coraz mniej. Bitcoin stanie się – tak jak dziś ether – walutą deflacyjną. W przypadku ethera proces ten zachodzi przez staking. Gdy więc popyt będzie rósł, a podaż na wolnym rynku spadała, jesteśmy wręcz skazani na wzrosty.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.