Deweloperzy Cardano aktywowali hardfork Vasil w sieci testowej | Wiadomości | CrypS.

Deweloperzy Cardano aktywowali hardfork Vasil w sieci testowej

Zerelik Maciej
hard fork cardano

3 lipca firma rozwijająca Cardano – Input Output Global (IOG) przeprowadziła hardfork Vasil na sieci testowej. Teraz uczestnicy ekosystemu mają 4 tygodnie, aby go przetestować.


Twórcy aplikacji, operatorzy puli stakingowej (SPO), giełdy i inni uczestnicy ekosystemu mają cztery tygodnie na „ostateczne przetestowanie i zintegrowanie” aktualizacji przed uruchomieniem w głównej sieci. IOG podało w oświadczeniu:

Vasil to kompleksowy program działania. Konieczne będzie przetestowanie kompatybilności wstecznej dla projektów oraz pewne zmiany w wykonywaniu skryptów dla SPO.

Eksperci przypomnieli, że aktualizacja zapewnia wyższą przepustowość sieci dzięki przetwarzaniu w trybie potoku dyfuzyjnego. Dla twórców projektów jest to poprawa wydajności i efektywności skryptów przy niższych kosztach. Aktualizacja obejmuje również:

  • ulepszenia kryptografii Cardano, umożliwiające zwiększoną interoperacyjność dla innych blockchainów;
  • niestandardowy interpreter smart kontraktu Plutus;
  • nowy model kosztów, który jest częścią skryptów Plutus V2.

Hard fork Vasil to najbardziej ambitny program prac, jaki wykonaliśmy. I cała społeczność jest w to zaangażowana. Naszym głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego i niezawodnego zarządzania modernizacją.

Przypomnijmy, że w czerwcu firma musiała przełożyć aktywację hard forka ze względu na nierozwiązane kwestie techniczne. Pod koniec miesiąca deweloperzy IOG ustalili datę wprowadzenia go do testnetu.

hard fork cardano
reklama
reklama