Hard Fork „Vasil” na testnecie Cardano już 3 lipca | Wiadomości | CrypS.

Hard Fork „Vasil” na testnecie Cardano już 3 lipca

Mariusz Przepiórka
hard fork cardano

Firma Input-Output (IO) stojąca za blockchainem Cardano ogłosiła, że złożyła długo oczekiwaną propozycję aktualizacji hard forka testnetu Cardano. Zmiany wynikające z hard forka Vasil mają wejść w życie 3 lipca.

Hard fork Vasil, który ma przynieść sieci Cardano usprawnienia w zakresie szybkości działania i skalowania, jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w społeczności Cardano. Hard fork wprowadzi do Cardano nowe technologie, które pozwolą na bardziej wydajną propagację bloków oraz usprawnią przechowywanie danych i dostęp do nich.

Firma IO podkreśla, że jest to „największa i najlepsza” aktualizacja Cardano. Ma ona przynieść również znacznie lepszą wydajność skryptów, efektywność i wyraźne obniżenie kosztów. Na 28 czerwca ponad 75% bloków testnetu było tworzonych przez nowy węzeł Vasil, co IO uznaje za wielkość wystarczającą do bezpiecznej aktualizacji. Wszystkie zmiany wprowadzone przez hard fork Vasil zaczną obowiązywać 3 lipca o godz. 20:20 UTC.

Po wprowadzeniu hard forka Vasil operatorzy puli stakingowych (SPO), deweloperzy i giełdy będą mieli około czterech tygodni na przetestowanie i zaktualizowanie systemu przed pełnym przeprowadzeniem hard forka.

Duża aktywność deweloperska Cardano

Cardano wykazuje największą aktywność deweloperską w branży, pozostawiając w tyle takie projekty jak Kusama i Polkadot, z ponad 350 działaniami wykonanymi w ciągu ostatniego miesiąca. Inne warte uwagi projekty w czołówce to Ethereum i Solana, z ponad 270 działaniami.

Jedną z nowości jest aktualizacja portfela Typhon, który obsługuje walutę Cardano. W jej ramach portfel będzie mógł obsługiwać transakcje wieloadresowe. Oznacza to, że użytkownicy mogą teraz wysyłać ADA lub inne obsługiwane tokeny do wielu odbiorców w ramach jednej transakcji, co skutkuje zmniejszeniem kosztów transakcji.

Duża aktywność rozwojowa Cardano nie przekłada się jednak na pozytywne ruchy na rynku kryptowalut, ponieważ kryptowaluta będąca podstawą tego blockchaina pozostaje od 300 dni w trendzie spadkowym. Od września waluta Cardano straciła ponad 84% wartości, co czyni ją jednym z najmniej zyskownych aktywów w całej branży.

hard fork cardano
reklama
reklama