Deweloper Tornado Cash niedługo wyjdzie z aresztu | Wiadomości | CrypS.

Deweloper Tornado Cash niedługo wyjdzie z aresztu

Redaktor: Michał Misiura
Aresztowano podejrzanych o DoppelPaymer

Holenderski sąd orzekł, że Alexey Pertsev będzie mógł wrócić do domu w przyszłym tygodniu. Musi tam oczekiwać na dalsze postępowanie.


Sąd w ‘s-Hertogenbosch

Pertsev jest deweloperem Tornado Cash. W sierpniu został on aresztowany przez holenderskie władze pod zarzutem ułatwiania prania pieniędzy. Tornado Cash jest znanym mikserem Ethereum .

Według Decrypt, Pertsev zostanie zwolniony 26 kwietnia. Nie musiał płacić kaucji, ale w jego domu zostanie zainstalowany sprzęt do nadzoru elektronicznego. Eléonore Blanc z amsterdamskiego CryptoCanal poinformowała o przesłuchaniu w sądzie ‘s-Hertogenbosch:

Alex walczył dziś o swoją osobistą wolność, mówił za siebie i bronił swojej pozycji jako dewelopera kryptowalut. Sędzia wysłuchał Alexa i pod pewnymi warunkami będzie mógł pozostać w domu od przyszłego tygodnia, aż do wznowienia procesu. Pertsev jest zwolennikiem cypherpunkowych podstaw kryptowalut, prywatności, decentralizacji i własności prywatnej.

Urodzony w Rosji Pertsev został aresztowany przez holenderską Służbę Wywiadu i Śledztwa Skarbowego (FIOD) 10 sierpnia 2022 roku. Był bowiem podejrzany o ułatwianie prania pieniędzy za pomocą kryptowalut. Od tego czasu przebywał w areszcie bez procesu.

Sankcje

Krótko wcześniej władze USA nałożyły sankcje na Tornado Cash, twierdząc, że usługa ma powiązania z północnokoreańską państwową grupą hakerską Lazarus Group.

Holenderski prokurator twierdził, że w przypadku Pertseva istnieje ryzyko ucieczki i manipulacji dowodami. Dlatego też został zatrzymany, co wywołało poruszenie w społeczności deweloperów. To posunięcie może być precedensem dla innych twórców oprogramowania zapewniającego prywatność użytkowania kryptowalut.

Na miejscu był również Sjors Provoost, holenderski deweloper Bitcoin Core. Na Twitterze zamieścił on obszerny wątek na temat rozprawy, która jak twierdzi nie przyniosła “żadnych nowych rewelacji”.

“Pertsev twierdzi, że zrobił wszystko, co możliwe, aby zapobiec przestępczym nadużyciom w ramach ograniczeń zdecentralizowanego systemu. Prokuratorzy oczekują, że smart kontrakty będą zapobiegać wpłatom dochodów z przestępstwa, co w zasadzie sprowadza się do zakazu

Kolejne przesłuchanie w sprawie Alexa Pertseva odbędzie się 24 maja.

Aresztowano podejrzanych o DoppelPaymerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.