Twórca Tornado Cash spędzi kolejne 3 miesiące w areszcie

Twórca Tornado Cash spędzi kolejne 3 miesiące w areszcie

Anna Sutowicz
Deweloper Tornado Cash spędzi kolejne 3 miesiące w areszcie

Deweloper Tornado Cash spędzi w areszcie kolejne 3 miesiące bez postawienia mu zarzutów. Od chwili jego zatrzymania minęło 5 miesięcy.


Zgodnie z orzeczeniem holenderskiego sądu, Aleksiej Percew, twórca Tornado Cash spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące, aż do następnej rozprawy 21 kwietnia. Takie informacje podaje The Block. Zdaniem holenderskiego Ministerstwa Finansów (FIOD), mężczyzna dopuścił się „ukrywania przestępczych przepływów finansowych i ułatwiania prania pieniędzy poprzez mieszanie kryptowalut za pośrednictwem zdecentralizowanej usługi mieszania Ethereum Tornado Cash”.

W sierpniu ubiegłego roku holenderskie władze aresztowały Percewa zaledwie kilka dni po tym, jak Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył sankcje na Tornado Cash, twierdząc, że usługa miksowania kryptowalut ułatwiła pranie funduszy cyberprzestępcom. W sumie Tornado Cash mogło pomóc wyprać środki o wartości 7 mld USD, w tym 455 mln USD skradzionych przez powiązaną z Koreą Północną grupę Lazarus – twierdzi FBI.

Percew jeszcze bez formalnych oskarżeń

Jednak jak dotąd Aleksiej Percew nie został formalnie oskarżony o popełnienie przestępstwa. Jest przetrzymywany w odstępach 110-dniowych na mocy regulacji holenderskich, zezwalających na przetrzymywanie ludzi przez takie okresy bez postawienia im formalnych zarzutów. Od czasu jego aresztowania zostały odrzucone trzy apelacje (ostatnia w listopadzie ubiegłego roku). Kilku wybitnych programistów blockchain stanęło w obronie Percewa, a wielu z nich udostępniło linki do strony FreeAlex.nl i petycję change.org, która jak dotąd ma ponad 5000 podpisów popierających twórcę Tornado Cash.

Deweloper Tornado Cash spędzi kolejne 3 miesiące w areszciereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.