Departament Sprawiedliwości przejął akcje Robinhood należące do FTX | Wiadomości | CrypS.

Departament Sprawiedliwości przejął akcje Robinhood należące do FTX

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
ftx (1)

Departament Sprawiedliwości USA zajął 55 273 469 akcji Robinhood w ramach sprawy przeciwko założycielowi FTX – Samowi Bankman-Friedowi.


Papiery wartościowe wyceniono na ~456 mln USD (podczas zamknięcia notowań 6 stycznia). Pod kontrolą agencji znalazło się również ponad 20 mln dolarów, które to aktywa były przechowywane w firmie brokerskiej ED&F Man Capital Markets. W dokumencie możemy przeczytać:

Zajęte aktywa reprezentują aktywa implikowane w przestępstwach takich jak pranie pieniędzy i oszustwa podatkowe.

Pod koniec grudnia 2021 roku Bankman-Fried ogłosił, że on i współzałożyciel FTX Gary Wang założyli Emergent Fidelity Technologies, aby kupić 7,6 procent udziałów w Robinhood.

Transakcja zakończyła się 13 maja zakupem przez firmę 56,28 mln akcji brokera za 648,29 mln USD.

Historia FTX  BlockFi

W lipcu amerykańska jednostka FTX zawarła umowę z BlockFi. Umowa obejmowała 400 mln USD kredytu odnawialnego dla platformy kryptolendingowej oraz opcję jej odkupienia za 240 mln USD.

28 listopada BlockFi rozpoczął postępowanie upadłościowe w USA. Tego samego dnia złożyła ona skargę przeciwko Emergent Fidelity Technologies, żądając przeniesienia zabezpieczeń posiadanych przez ED&F Man Capital Markets.

Platforma złożyła później pozew przeciwko firmie. Według dokumentów, Emergent Fidelity Technologies zawarł 9 listopada umowę gwarancji płatności z BlockFi dla niewymienionego z nazwy kredytobiorcy. Jako zabezpieczenie wykorzystała “akcje zwykłe”.

Według doniesień medialnych była to firma Alameda Research. Reporterzy uzyskali również dokumenty kredytowe stwierdzające, że przedmiotem sporu były papiery wartościowe Robinhooda.

FTX udał się do sądu w grudniu, aby chronić swój udział w internetowym brokerze przed wierzycielami.

Przypomnijmy, że Departament Sprawiedliwości USA postawił Bankmanowi-Friedowi zarzuty popełnienia ośmiu przestępstw, w tym spisku i oszustwa bankowego. Nie przyznał się do winy.

ftx (1)reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.