Departament Skarbu USA chce zająć się stablecoinami | Wiadomości | CrypS.

Departament Skarbu USA chce zająć się stablecoinami

Mariusz Przepiórka
stablecoin

Według doniesień medialnych Departament Skarbu USA przygotowuje przegląd, w którym podkreśli wyzwania związane z wykupem stablecoinów i skutkami ewentualnego wpływu na rynek kryptowalut.

Informację podał serwis Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła. Serwis wskazał, że urzędnicy skarbowi przygotowują rekomendacje polityczne, które mają zapewnić posiadaczom stablecoinów możliwość swobodnej zamiany ich tokenów na inne aktywa.

Problemy z zamianą USDT na tradycyjną walutę

Opublikowany artykuł stwierdza, że ustawodawca ma nadzieję na złagodzenie „najpilniejszych zagrożeń” związanych z Tether (USDT) i innymi stablecoinami, podkreślając również zagrożenia, jakie dla stabilności finansowej w szerokim ujęciu może nieść ze sobą pełna swoboda na rynku kryptowalutowym. Krytycy od dawna analizowali proces wykupu Tether i jego wsparcie i stwierdzili, że jest ono niewystarczające. Niektórzy posiadacze USDT twierdzą nawet, że nie byli w stanie wymienić USDT na walutę fiducjarną za pomocą strony internetowej firmy.

Po latach niedostarczania obiecanych audytów, Tether niedawno opublikował raporty certyfikacyjne, w których twierdzi, że stablecoin jest wspierany przez 62,6 mld USD w aktywach – 49% z nich to papiery komercyjne, podczas gdy gotówka i depozyty bankowe stanowią zaledwie 10%. Urzędnicy skarbowi mają być najbardziej zaniepokojeni walutą Tether, jednak hegemoniczny status USDT na rynkach stablecoinów słabnie – udział tokena w rynku zmniejszył się o 25% od początku 2021 roku.

Spadek Tethera, wzrosty innych stablecoinów

Tether rozpoczął rok z udziałem 76% w kapitalizacji stablecoinów, jednak od tego czasu dominacja Tethera w sektorze spadła o jedną czwartą i według CoinGecko stanowi obecnie 56,5% łącznej kapitalizacji rynkowej stablecoinów. W tym roku USD Coin (USDC) i Binance USD zdobyły znaczący udział w rynku, osiągając obecnie odpowiednio 23,9% i 10,4% udziału w kapitalizacji. Wzrosty zanotowały również zdecentralizowane stablecoiny, takie jak TerraUSD, który wzrósł z 0,65% do 2,11% kapitalizacji i DAI (z 4,23% do 5,13%).

stablecoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.