Dash nie powinien być uważany za prywatną monetę | Wiadomości | CrypS.

Dash nie powinien być uważany za prywatną monetę

Zerelik Maciej
dash kryptowaluta

Dash (DASH), od zawsze postrzegany był jako jedna z najpopularniejszych, anonimowych kryptowalut. Według Grupy Dash Core, podmiotu nadzorującego aktywo i jego rozwój, nie działa on już zgodnie z tą klasyfikacją.

Na pytanie, czy Dash powinien pozostać w kategorii prywatnych coinów, Fernando Gutierrez, CMO Dash Core Group, powiedział:

„Nie, Dash to kryptowaluta płatności, z silnym naciskiem na użyteczność, która obejmuje szybkość, koszt, łatwość użytkowania i ochrony użytkownika poprzez opcjonalną prywatność”.

Czym jest Dash (DASH)?

Dash został wprowadzony na rynek jako fork Bitcoina w 2014 roku. Pierwotnie nazywany XCoin, później zmienił nazwę na Darkcoin, aby koniec końców pozostać przy aktualnej nazwie – Dash. Moneta pozycjonowana jest jako aktywo skoncentrowane na prywatności użytkownika.

„Dash jest pierwszą kryptograficzną walutą koncentrującą się na prywatności, opartą na pracy Satoshiego Nakamoto [pseudonimowego twórcy Bitcoina]”

– możemy przeczytać w białej księdze projektu.

Oprócz Dasha, w 2014 i 2016 roku pojawiły się dwie inne kryptowaluty oferujące znacznie wyższą anonimowość: Monero (XMR) i Zcash (ZEC).

Wg. komentarza Gutierreza, Dash nie koncentruje się już głównie na prywatności, chociaż nadal posiada funkcję o nazwie PrivateSend.

„Technologią, którą Dash wykorzystuje w naszej funkcji PrivateSend, jest CoinJoin, która jest techniką komplikującą transakcje do tego stopnia, że są one trudniejsze do przeanalizowania przez firmy analityczne”

– wyjaśnił Gutierrez.

Technologia CoinJoin pojawiła się w 2013 roku. Zasadniczo pozwalała użytkownikom BTC mieszać transakcje, aby utrudnić ich śledzenie.

Przetarg IRS

W ostatnim czasie cyfrowe aktywa stoją w obliczu regulatorów. IRS ogłosiło niedawno wyniki przetargu na rozpracowanie Monero. Przetarg IRS także został skomentowany przez Guiterreza:

„Dash Core Group nie ma stanowiska w sprawie oferty IRS”

– powiedział Gutierrez, dodając:

„To nie dotyczy ani nie grozi Dashowi w żaden sposób. Blockcain Dasha jest publiczny. Nie ma nic do złamania, ponieważ podejście Dasha do prywatności jest probabilistyczne, a nie oparte na szyfrowaniu. Nie różni się od blockchaina Bitcoina”.

Przetarg IRS wygrały dwie firmy zajmujące się analizą blockchaina: Chainalysis i Integra FEC.

dash kryptowaluta
reklama
reklama