Chainalysis wygrało przetarg IRS na "rozpracowanie" Monero | Wiadomości | CrypS.

Chainalysis wygrało przetarg IRS na „rozpracowanie” Monero

Maciej Żerelik
monero xmr

Chainalysis wygrał jeden z dwóch kontraktów Internal Revenue Service (IRS) na stworzenie narzędzi do śledzenia ruchu kryptowaluty Monero i protokołów Layer 2.

Chinalysis oraz Integra FEC

Oba kontrakty, o wartości 625 000 dolarów każdy, zostały przyznane Chainalysis, jednemu z pionierów przestrzeni analitycznej blockchaina, oraz teksańskiej firmie Integra FEC. Kontrakt oznacza, że Chainalysis i Integra będą teraz współpracować z IRS. Pomogą agencji w śledzeniu transakcji Monero, które ich zdaniem służą do unikania płacenia podatków i innych przestępstw.

Monero od dawna jest kryptowalutą, z którą walczą różne rządy. Często nazywana jest bratem Bitcoina, jednak w przeciwieństwie do BTC, zapewnia dużo większy poziom anonimowości. Moneta została wprowadzona na rynek w 2014 roku, jednak na początku nie była zbyt popularna. Wszystko zmieniło się gdy największy darknetowy rynek, AlphaBay, w 2016 roku ogłosił, że będzie akceptował Monero. W ten sposób kryptowaluta ta, stała się ulubionym środkiem płatności dla przestępców.

Około 3 tygodnie temu IRS ogłosiła przetarg na stworzenie narzędzia, które pozwoli śledzić transakcje Monero. Spośród 22 zgłoszeń, urząd skarbowy wybrał dwie firmy: Chainalysis oraz Integra. Inny potencjalny kandydat, CipherTrace, już kilka dni przed ogłoszeniem przetargu, twierdził że potrafi śledzić transakcje prywatnych monet.

Monero zmorą dla firm analitycznych

Jak na tak starą kryptowalutę, Monero dość długo było zmorą dla blockchainowych firm analitycznych. W styczniu tego roku Europol przyznał, że nie potrafi śledzić transakcji Monero. Niektórzy uznali to za podstęp, dzięki któremu agencja miała wyłapać przestępców.

Pod koniec lipca informowaliśmy, że jedna z czołowych giełd kryptograficznych – Coinbase, ogłosiła plany wycofania Monero ze swojej platformy. Prezes spółki, Brian Armstrong, oświadczył, że chce uniknąć ewentualnej kontroli ze względu na niepewność prawną dotyczącą Monero w USA.

monero xmrreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.