Czy amerykańscy regulatorzy mają powiązania z FTX? Bahamy przejmują aktywa upadłej giełdy | Wiadomości | CrypS.

Czy amerykańscy regulatorzy mają powiązania z FTX? Bahamy przejmują aktywa upadłej giełdy

Redakcja
ftx

Kilku byłych amerykańskich regulatorów, w tym komisarzy Commodity Futures Trading Commission (CFTC), objęło później stanowiska w FTX. To niewątpliwie wzbudza pewne podejrzenia. Inną nowością w sprawie upadłej giełdy są informacje, według których jej aktywa zostały zajęta 12 listopada przez Bahamy


Chociaż zatrudnianie byłych pracowników CFTC jest legalne, nominacje wzbudziły wątpliwości po całkowitym upadku FTX. W szczególności wyróżniają się trzy z nich:

W sierpniu 2021 roku FTX zatrudnił byłego prawnika CFTC Ryne’a Millera jako generalnego doradcę FTX.US. Miller dołączył do CFTC jako adwokat w 2010 roku. Służył tam przez dwa lata, zanim został radcą prawnym ówczesnego przewodniczącego CFTC Garry’ego Genslera w maju 2012 roku. Miller odszedł z tej roli we wrześniu 2013 roku. W kwietniu 2021 roku Gensler został przewodniczącym SEC.

W listopadzie 2021 roku FTX powołał byłego komisarza CFTC Marka Wetjena na stanowisko szefa polityki i strategii regulacyjnej, aby “prowadzić komunikację Spółki z amerykańskimi organami regulacyjnymi i legislacyjnymi, takimi jak CFTC, SEC i różne komisje Izby i Senatu.” Wetjen został p.o. przewodniczącego CFTC po odejściu Garry’ego Genslera z tego organu. Sprawował tę funkcję przez pięć miesięcy.

Wreszcie, we wrześniu 2022 roku, była komisarz CFTC Jill Sommers dołączyła do zarządu FTX US Derivatives. Sommers obiecała ścisłą współpracę z regulatorami i “dalsze ustanowienie FTX US Derivatives jako premierowej regulowanej platformy handlu instrumentami pochodnymi kryptowalut.” Somers pracowała również jako dyrektor ds. polityki i szef działu spraw rządowych w International Swaps and Derivatives Association (ISDA) oraz jako dyrektor zarządzający ds. Regulacji w Chicago Mercantile Exchange.

Inne powiązania

Tymczasem szersza społeczność kryptowalutowa skupia swój gniew na przewodniczącym SEC Garry’m Genslerze. Wiadomo już, że Bankman-Fried ma powiązania z Genslerem poprzez Caroline Ellison, którą mianował dyrektorem generalnym Alameda Research. Ojcem Ellison jest Glenn Ellison, były kolega Genslera na MIT. Wściekli członkowie społeczności napisali ponad 9000 listów do Kongresu, domagając się dochodzenia w sprawie przewodniczącego SEC.

Istnieją również inne powiązania rodzinne z prominentnymi postaciami. Joseph Bankman, ojciec Bankmana-Frieda, pracował na przykład nad ustawodawstwem z Elizabeth Warren. Jego matka, Barbara Fried, prowadzi Mind the Gap, lewicową grupę lobbystyczną odpowiedzialną za duże darowizny dla partii demokratycznej.

W 2020 roku Bankman-Fried przekazał 5,2 miliona dolarów na kampanię prezydencką Joe Bidena, co uczyniło go drugim największym politycznym darczyńcą prezydenta. Liberalnie obdarował też inne lewicowe kampanie. Z kolei Ryan Salame, współzarządzający FTX Digital Assets, był poważnym republikańskim darczyńcą, który w 2022 roku przekazał około 36 milionów dolarów prawicowym kandydatom za pośrednictwem darowizn osobistych i Super PAC.

Politycy po obu stronach zaczęli zrzekać się darowizn otrzymanych od FTX i przekazywać te kwoty na cele charytatywne.

Bahamy przejmują środki FTX

Securities Commission of The Bahamas (SCB) w dniu 12 listopada nakazała przeniesienie wszystkich cyfrowych aktywów FTX Digital Markets (FDM) do cyfrowego portfela należącego do komisji.

SCB uzasadniła zeszłotygodniowe posunięcie stwierdzeniem, że “pilne tymczasowe działania regulacyjne były konieczne, aby chronić interesy klientów i wierzycieli FDM.” Najnowsze rewelacje mogą rzucić nieco światła na niektóre ruchy funduszy wykryte w zeszłym tygodniu.

W dniu 11 listopada społeczność kryptowalutowa oflagowała szereg podejrzanych transakcji w portfelach powiązanych z FTX i FTX.US. Analitycy informowali o odpływie około 663 milionów dolarów. Podejrzewano, że 477 milionów dolarów zostało skradzionych. Reszta została prawdopodobnie przeniesiona do bezpiecznego miejsca przez samo FTX.

Oświadczenie SCB nie wspomniało jednak o tym, ile cyfrowych aktywów FDM zostało przeniesionych w wyniku ich zlecenia. Niemniej jednak miało ono miejsce zaledwie dwa dni po tym, jak komisja zamroziła aktywa FDM, zawiesiła rejestrację FTX w kraju i pozbawiła dyrektorów FTX władzy.

Wówczas podano również, że aktywa FDM mogą być przeniesione tylko po uzyskaniu zgody tymczasowego likwidatora wyznaczonego przez Sąd Najwyższy.

ftxreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.