Czarny rynek kryptowalut w Rosji | Wiadomości | CrypS.

Czarny rynek kryptowalut w Rosji

Anna Sutowicz
rosja

Nasilenie czarnego rynku kryptowalut w Rosji trwa. To wynik zakazu transakcji walutowych. Ogromna liczba osób próbuje wypłacić środki poza Federacją Rosyjską. Kryptowaluty, a zwłaszcza stablecoiny stały się do tego idealnym narzędziem.

Po zakazie transakcji walutowych, który wprowadził Bank Rosji niemalże natychmiast pojawiły się “podziemne” zamienniki, oferujące kupno i sprzedaż dolarów i euro za pośrednictwem kryptowalut. Sergey Mendelejew, dyrektor generalny Indefibanku powiedział:

Dzisiaj możesz wymienić miliony dolarów i rubli w gotówce na krypto, zabrać ją do dowolnego kraju na dysku flash i wymienić z powrotem na lokalną lub swobodnie wymienialną walutę.

Mendelejew twierdzi, iż od początku trwania działań wojennych ich obroty wzrosły co najmniej 5-krotnie, a średnie zarobki na poszczególnych transakcjach wzrosły z 0,1% do co najmniej 1%. Powiedział, że otrzymuje dziesiątki wniosków od bardzo zamożnych osób, które proszą o przewalutowanie ich oszczędności w rublach lub dokonanie „przegrupowania” za granicą za pomocą kryptowalut.

Jeszcze przed zakazem, zysk kursowy wynosił co najmniej 10%, a teraz sięga nawet jednej trzeciej. Konkretna matematyka – USDT można teraz kupić za 123 ruble, a dolary gotówkowe – co najmniej 146. To już 20%.

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej zakazał bankom sprzedaży gotówki od 9 marca do 9 września 2022 r. Ograniczył także jej wycofywanie z istniejących depozytów do kwoty 10 000 USD.

Już w 2018 roku przedsiębiorstwa w Iranie wykorzystywały bitcoiny i inne kryptowaluty, do tego, by ominąć sankcje nałożone przez ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Wówczas irańskie biuro podróży powiedziało:

Wybraliśmy kryptowaluty, ponieważ sankcje nie mogły zablokować płatności za zakwaterowanie dokonywanych przez naszych klientów.

Na początku tego roku prezydent Rosji powiedział, że Rosja ma „przewagę konkurencyjną” w wydobyciu krypto. Powoływał się przy tym na „nadwyżkę energii elektrycznej i dobrze wyszkolony personel”.

rosjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.