Coincheck i bitFlyer zawiesiły wsparcie Ethereum Classic | Wiadomości | CrypS.

Coincheck i bitFlyer zawiesiły wsparcie Ethereum Classic

Michał Misiura
ethereum classic zdjęte z giełd Coincheck i bitFlyer

Możliwość wstrzymania obsługi Ethereum Classic sygnalizowały wcześniej OKEx i Poloniex. Na podjęcie tego kroku zdecydowały się jednak dwie inne giełdy kryptowalut – bitFlyer i Coincheck. Wycofanie ETC z ich oferty jest następstwem trzech ataków 51%, które zdezorganizowały blockchain kryptowaluty.

Obie giełdy nie ujawniły informacji na temat tego czy ograniczenia zostają wprowadzone na stałe, a jeśli nie – jak długo potrwają. BitFlyer w komunikacie na temat podał, że działa w najlepszym interesie użytkowników. Platforma przestanie przyjmować wpłaty Ethereum Classic. Nie określiła przy tym warunków, po których spełnieniu miałaby je przywrócić.

W podobnym tonie utrzymane było oświadczenie giełdy Coincheck, która stwierdziła, że nie może zapewnić bezpiecznej obsługi ETC. W związku z tym przestanie wspierać Ethereum Classic aż do odwołania.

Trzy ataki 51%

Decyzja dwóch giełd jest następstwem ataków 51%, które zdezorganizowały sieć Ethereum Classic. Wszystkie trzy przełamania zabezpieczeń blockchaina ETC nastąpiły w sierpniu. Pierwsze dwa zmieniły około 7700 bloków, przynosząc napastnikom 9 mln USD zysku, dzięki podwójnemu wydatkowaniu ich środków. Ucierpiała na tym głównie giełda OKEx, która następnie rozważała wykluczenie Ethereum Classic ze swojej obsługi.  Podobny pomysł zapowiadała również giełda Poloniex. Swój rating zaufania dla ETC obniżył także Coinbase.

Później nastąpił trzeci sierpniowy atak 51%, który był największym ze wszystkich, tegorocznych, naruszeń blockchaina ETC. Stojący za nim hakerzy doprowadzili do dezorganizacji ponad 7000 bloków, które odpowiadały dwóm dniom wydobycia.

Dyskusja nad bezpieczeństwem

Główne organizacje odpowiadające za utrzymanie blockchaina Ethereum Classic zostały wezwane do poprawy bezpieczeństwa. Zapowiedziano lepszą ochronę sieci, poprzez defensywne wydobywanie nowych bloków, tak aby zwiększyć spadający poziom hashratu. Dzięki temu kolejne potencjalne ataki 51% miałyby okazać się znacznie mniej opłacalne od sierpniowych, lub też całkowicie nieekonomiczne. Od ostatniego ataku z końca sierpnia, Ethereum Classic nie przeżyło kolejnych incydentów.

ethereum classic zdjęte z giełd Coincheck i bitFlyerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.