Coincheck i bitFlyer zawiesiły wsparcie Ethereum Classic | Wiadomości | CrypS.

Coincheck i bitFlyer zawiesiły wsparcie Ethereum Classic

Michał Misiura
ethereum classic zdjęte z giełd Coincheck i bitFlyer

Możliwość wstrzymania obsługi Ethereum Classic sygnalizowały wcześniej OKEx i Poloniex. Na podjęcie tego kroku zdecydowały się jednak dwie inne giełdy kryptowalut – bitFlyer i Coincheck. Wycofanie ETC z ich oferty jest następstwem trzech ataków 51%, które zdezorganizowały blockchain kryptowaluty.

Obie giełdy nie ujawniły informacji na temat tego czy ograniczenia zostają wprowadzone na stałe, a jeśli nie – jak długo potrwają. BitFlyer w komunikacie na temat podał, że działa w najlepszym interesie użytkowników. Platforma przestanie przyjmować wpłaty Ethereum Classic. Nie określiła przy tym warunków, po których spełnieniu miałaby je przywrócić.

W podobnym tonie utrzymane było oświadczenie giełdy Coincheck, która stwierdziła, że nie może zapewnić bezpiecznej obsługi ETC. W związku z tym przestanie wspierać Ethereum Classic aż do odwołania.

Trzy ataki 51%

Decyzja dwóch giełd jest następstwem ataków 51%, które zdezorganizowały sieć Ethereum Classic. Wszystkie trzy przełamania zabezpieczeń blockchaina ETC nastąpiły w sierpniu. Pierwsze dwa zmieniły około 7700 bloków, przynosząc napastnikom 9 mln USD zysku, dzięki podwójnemu wydatkowaniu ich środków. Ucierpiała na tym głównie giełda OKEx, która następnie rozważała wykluczenie Ethereum Classic ze swojej obsługi.  Podobny pomysł zapowiadała również giełda Poloniex. Swój rating zaufania dla ETC obniżył także Coinbase.

Później nastąpił trzeci sierpniowy atak 51%, który był największym ze wszystkich, tegorocznych, naruszeń blockchaina ETC. Stojący za nim hakerzy doprowadzili do dezorganizacji ponad 7000 bloków, które odpowiadały dwóm dniom wydobycia.

Dyskusja nad bezpieczeństwem

Główne organizacje odpowiadające za utrzymanie blockchaina Ethereum Classic zostały wezwane do poprawy bezpieczeństwa. Zapowiedziano lepszą ochronę sieci, poprzez defensywne wydobywanie nowych bloków, tak aby zwiększyć spadający poziom hashratu. Dzięki temu kolejne potencjalne ataki 51% miałyby okazać się znacznie mniej opłacalne od sierpniowych, lub też całkowicie nieekonomiczne. Od ostatniego ataku z końca sierpnia, Ethereum Classic nie przeżyło kolejnych incydentów.

ethereum classic zdjęte z giełd Coincheck i bitFlyer
reklama
reklama