Trzeci atak 51% na Ethereum Classic | Wiadomości | CrypS.

Trzeci atak 51% na Ethereum Classic

Michał Misiura
3 atak 51% na ethereum classic

W ostatnią sobotę doszło do trzeciego sierpniowego ataku 51% na sieć Ethereum Classic. W jego wyniku zdezorganizowano ponad 7000 bloków ETC. 

Atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę, zauważyła austriacka firma wydobywcza Bitfly i poinformowała o nim na Twitterze. Od niej pochodziły także doniesienia o poprzednich uderzeniach w blockchain ETC, które przetasowały łącznie prawie 7700 bloków. Stojące za nimi osoby zarobiły około 9 mln USD, poprzez podwójne wydanie środków, na czym ucierpiała głównie giełda kryptowalut OKEx.

W najnowszym ataku hakerzy doprowadzili do dezorganizacji ponad 7000 bloków, które odpowiadają dwóm dniom wydobycia. Oznacza to, że trzeci z odnotowanych w sierpniu ataków 51%, które spotkały sieć ETC, był największym ze wszystkich. Dwa poprzednie zmieniły odpowiednio 3693 oraz 4000 bloków.

Nowa strategia deweloperów ETC

Główna organizacja dbająca o sieć Ethereum Classic, czyli ETC Labs, ogłosiła w zeszłym tygodniu nowy plan ochrony sieci. Przed kolejnymi atakami 51% miało uchronić ją defensywne wydobywanie nowych bloków, tak aby zwiększyć spadający poziom hashratu.

Coindesk poinformował, że otrzymał w tej sprawie komentarz od koordynatora technologii w ETC Labs – Stevana Lohja. Jego zdaniem moment ataku był „bardzo podejrzany”, ponieważ nastąpił on zaledwie dzień po spotkaniu deweloperów Ethereum Core. Omawiano na nim innowacje w zakresie algorytmu konsensusu blockchaina ETC.

Na atak zareagowała również inna znacząca fundacja skupiona wokół Ethereum Classic – ETC Cooperative, które ogłosiło na Twitterze:

Jesteśmy świadomi dzisiejszego ataku i współpracujemy z innymi, aby przetestować i ocenić proponowane rozwiązania tak szybko, jak to możliwe.

Jak doszło do ataku?

Ethereum Classic ma znacznie mniej mocy obliczeniowej niż czołowe kryptowaluty takie jak bitcoin czy Ethereum. Wynajęcie jej stanowi więc mniejszy koszt i jest opłacalne dla osób chcących przejąć kontrolę nad blockchainem ETC. Co do samych szczegółów zajścia wciąż nie jest jasne kto ucierpiał na nim najmocniej oraz ile zarobili atakujący.

Konsekwencje

Dwa poprzednie ataki sprawiły, że reputacja Ethereum Classic poniosła poważne szkody. Wycofanie kryptowaluty rozważała giełda OKEx, a Coinbase obniżył jej rating zaufania, oznaczając jako „obniżona wydajność” i przedłużył czas wypłat i wpłat do 2 tygodni. Giełdy wezwały deweloperów związanych z Ethereum Classic do poprawy bezpieczeństwa jej blockchainu.

Pomimo, że spadek ceny ETC po ostatnim ataku nie był drastyczny (1,68% wg. CoinMarketCap), zdarzenie będzie mieć prawdopodobnie dalsze, negatywne konsekwencje.

Źródła: Decrypt, Coindesk

3 atak 51% na ethereum classic
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.