Sędzia odrzucił pozew przeciwko Coinbase o nielegalną sprzedaż tokenów

Sędzia odrzucił pozew przeciwko Coinbase o nielegalną sprzedaż tokenów

Anna Sutowicz
MFW: regulacje dotyczące kryptowalut

Wczoraj sędzia amerykański odrzucił pozew zbiorowy klientów Coinbase Global Inc., którzy oskarżyli giełdę kryptowalut o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych i brak rejestracji jako broker-dealer.


Sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych Paul Engelmayer odrzucił roszczenia klientów Coinbase wskazane w pozwie zbiorowym. Ich zdaniem giełda sprzedała niezarejestrowane papiery wartościowe i nie zarejestrowała się jako broker-dealer. Sędzia powiedział, że klienci, którzy dokonywali transakcji na platformach handlowych Coinbase i Coinbase Pro nie mogli wykazać, że firma sprzedała lub posiadała tytuł prawny do 79 tokenów, formy aktywów cyfrowych, którymi handlowali.

W opinii klientów, firma w odróżnieniu od platform, które dopasowują kupujących i sprzedających, działała jako pośrednik, a to uczyniło ją rzeczywistym sprzedawcą tokenów. Twierdzili, że taka konfiguracja pozwoliła giełdzie pobierać opłaty za transakcje, z jednoczesnym pominięciem zasad ujawniania informacji mających na celu ochronę inwestorów w tradycyjnych papierach wartościowych.

Sędzia uznał, że firma nie miała bezpośredniej roli w transakcjach:

Te działania w ramach wymiany nie mają nic wspólnego z wysiłkami marketingowymi, materiałami i usługami, które zostały uznane przez sądy za niewystarczające, aby zakwalifikować pozwanych jako sprzedawców – napisał sędzia Engelmayer.

Oddalony pozew zmierzał do tego, by zablokować Coinbase w kwestii handlu tokenami bez rejestracji jako giełda papierów wartościowych lub broker-dealer, a także do uzyskania odszkodowania za straty i opłaty transakcyjne.

Krytyka rynku kryptowalut

Wzrost krytyki branży krypto w ostatnim roku następuje po tym, jak zbankrutowało paru kluczowych uczestników rynku, w tym upadła giełda FTX Sama Bankmana-Frieda. Klienci giełdy kryptowalutowej Binance odwołują się od decyzji innego sędziego z Manhattanu, który w marcu 2022 roku odrzucił podobny pozew. A w ubiegłym miesiącu Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła obecnie upadłego pożyczkodawcę Genesis Global Capital i giełdę Gemini o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

MFW: regulacje dotyczące kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.