Co się dzieje w MakerDAO? Kurs tokena wybił i jest najwyżej od 16 miesięcy! | Wiadomości | CrypS.

Co się dzieje w MakerDAO? Kurs tokena wybił i jest najwyżej od 16 miesięcy!

Jacek Walewski
Kurs MKR

Cena natywnego tokena MakerDAO, MKR, zaczęła rosnąć. W tym roku projekt może pochwalić się prawie 200-procentowym wzrostem. Dziś token jest najdroższy od 16 miesięcy – kurs znajduje się bowiem na poziomie powyżej 1500 USD.


MakerDAO drożeje

Na początku roku MKR kosztował ok. 500 USD. Był to, jak się okazuje, ostateczny dołek po spadku z poziomu aż 6000 USD, jaki odnotowano podczas ostatniej jak na razie hossy na rynku kryptowalut. Obecnie token jest notowany na najwyższym poziomie od maja 2022 roku. Za jego jedną sztukę należy dziś zapłacić 1554 USD.

Źródło: Coinmarketcap

Co jednak stoi za powyższym wzrostem? Czy tylko spekulacja? Nie. Po pierwsze roczne przychody protokołu, które dzięki zabezpieczeniom zastosowanym do zabezpieczenia stablecoina DAI zbliżają się obecnie do poziomu 200 milionów USD. Zabezpieczenia te obejmują obecnie aktywa ze świata rzeczywistego (RWA, z ang. real-world assets), w tym bony skarbowe USA, które zapewniają inwestorom roczną stopę zwrotu wynoszącą 5%.

Według badacza Thora Hartvigsena 63% rocznych przychodów protokołu pochodzi właśnie z rzeczywistych aktywów stanowiących zabezpieczenie. Wraz ze wzrostem podaży DAI i stóp procentowych w USA, protokół Maker zyskuje na wartości.

Do tego podaż DAI wzrosła z 4,5 miliarda USD do ponad 5,5 miliarda USD. Dzieje się to „bardzo szybko ze względu na 5-procentowy zysk, jaki użytkownicy mogą zarobić dzięki skarbcowi sDAI” w ramach protokołu Spark, który jest protokołem pożyczkowym skupiającym się na DAI, uruchomionym przez społeczność projektu Maker. Dochód jest wypłacany z przychodów generowanych przez Maker.

Hartvigsen uważa, że cena MKR może nadal rosnąć. Jeżeli podaż DAI będzie nadal rosła, przychody Makera również wzrosną, co „najprawdopodobniej będzie miało pozytywny wpływ na cenę”.

Już wcześniej fundusz hedgingowy Crypto Ouroboros Capital twierdził, że token może przetestować na wykresie poziom 1600 USD. Jako powód podawano wzrost przychodów i rozsądne inwestycje projektu w amerykańskie obligacje skarbowe.

Według panelu Makerburn roczne przychody protokołu wzrosły od stycznia czterokrotnie – do 185 milionów USD. Szacowany roczny zysk wzrósł do 58 milionów USD z 39 milionów USD.

Dane z USA napędzą wzrosty

Warto dodać, że wzrosty na rynku kryptowalut mogą w najbliższym czasie napędzać dane z USA. Liczba wniosków o świadczenie wypłacane bezrobotnym wyniosła w tym kraju więcej niż zakładali wcześniej analitycy (204 tysięcy względem 201 tys.). Wskaźnik konsumpcji prywatnej II kwartale znalazł się na poziomie tylko 0,8% (spodziewano się 1,7%). Do tego USA grozi zawieszenie rządu, czyli częściowy paraliż funkcjonowania państwa.

Kurs MKRreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.