Chiny oficjalnie delegalizują kryptowalutowe zbiórki | Wiadomości | CrypS.

Chiny oficjalnie delegalizują kryptowalutowe zbiórki

Mariusz Przepiórka
O co chodzi w chińskim zderzeniu z rynkiem kryptowalut?

Po rozprawieniu się z handlem i wydobyciem kryptowalut Chiny przenoszą front skierowany przeciwko kryptowalutom na inny obszar. Tym razem chiński Najwyższy Sąd Ludowy ogłosił zmianę interpretacji krajowego prawa karnego, tak aby publiczne zbiórki funduszy z wykorzystaniem kryptowalut stały się nielegalne. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 marca.

Zbiórki, w przypadku których wartość zgromadzonych kryptowalut przekroczy 100 000 CNY (16 000 USD), zostaną uznane za „duże”. Jeśli jednak zebrana kwota przekroczy 500 000 CNY (79 000 USD), zbiórka zostanie uznana za „inne poważne okoliczności”, które podlegać będą karze.

Wprowadzono także zmiany dotyczące karania za przestępstwa związane z nielegalnym gromadzeniem środków. Sąd Najwyższy zachował pierwotne elementy ustawy i wprowadził do znowelizowanego dokumentu nowe, dotyczące m.in. przestępczości, pożyczek online, transakcji w walutach wirtualnych, leasingu finansowego itp.

Władze eliminują kryptowaluty

Według doniesień medialnych, głównym celem zmian jest wyjaśnienie stosowania odpowiednich przepisów, lepsza realizacja polityki karnej polegającej na łączeniu wyrozumiałości z surowością, karanie przestępstw związanych z nielegalnym gromadzeniem środków finansowych oraz zachowanie bezpieczeństwa i stabilności finansowej kraju.

Rygorystyczna polityka Chin w zakresie kryptowalut nie jest zaskoczeniem. We wrześniu 2021 roku władze uznały wszystkie transakcje kryptowalutowe za nielegalne. Od tego czasu organy regulacyjne wprowadziły kilka zasad mających na celu całkowite wyeliminowanie wszelkich operacji związanych z branżą kryptowalutową.

Tokeny NFT zyskują popularność w Chinach

Co ciekawe, nie słabnie zainteresowanie NFT ze strony chińskiego rynku. Gorączka wokół tej branży jest dodatkowo podsycana przez wejście na rynek znanych chińskich firm, takich jak Tencent. Wcześniej pojawiały się również doniesienia, że wspierana przez państwo Blockchain Services Network (BSN) zamierza wprowadzić na rynek nową platformę oferującą obsługę tokenów NFT. Projekt ma oferować interfejsy programowania aplikacji dla użytkowników w celu opracowania i zarządzania portalami użytkowników i aplikacjami dotyczącymi NFT.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rynków, które wykorzystują kryptowaluty lub inne aktywa cyfrowe, klienci nowej platformy BSN do dokonywania zakupów i opłat za usługi mogą używać wyłącznie chińskich juanów.

O co chodzi w chińskim zderzeniu z rynkiem kryptowalut?
reklama
reklama