Chaos w SEC. Wycofano wnioski dot. ETF-ów na Solanę | Wiadomości | CrypS.

Chaos w SEC. Wycofano wnioski dot. ETF-ów na Solanę

Solana

W USA kwestia prawna kryptowalut to w dalszym ciągu bardzo skomplikowana sprawa. Większość cyfrowych aktywów do dziś nie posiada jasnej i określonej przez członków Kongresu klasyfikacji, czym tak naprawdę one są. Z tego też powodu takie instytucje, jak SEC, wykorzystują ten fakt na swoją korzyść lub by zaszkodzić danym podmiotom. Teraz własnie zadziało się to w przypadku ETF-a na SOL.


  • Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wstrzymała proces zatwierdzania wniosków dot. ETF-ów na SOL,
  • Przekazano bowiem potencjalnym emitentom tego typu funduszy giełdowych, że w sumie to nie wiadomo czy token ten jest papierem wartościowym czy może jednak towarem.
  • Przy swoim stoi w dalszym ciągu firma VanEck, która zasugerowała, w jaki sposób należy klasyfikować tę kryptowalutę.

Kabaret w USA trwa dalej

O tym, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest instytucją, której decyzje i działania w ostatnich latach często są określane mianem absurdu, nie powinno nikogo dziwić.

Tragiczne wystąpienia szefa tej instytucji – Gary’ego Genslera – przed Kongresem, wobec którego nie był w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania (np. czym jest ether, którego rynek ponoć to oni powinni regulować) czy opieranie oskarżeń wobec pozwanych firm z rynku krypto na niepotwierdzonych informacjach, to taki standardowy już przykład lekkich ułomności tego regulatora.

Coraz częściej słyszy się zarzutach dotyczących tego, jakoby organ ten był silnie skorumpowany. 

Kolejna tego typu niezrozumiała,  jak na powagę charakteru tej instytucji, dotyczy złożonych niedawno wniosków na fundusze giełdowe (ETF-y) dla rynku spot na SOL.

Teraz jednak agencja ta przekazała wnioskodawcom, czyli firmom ubiegającym się o zgodę o wyemitowanie takich akcji, że podania złożone przez giełdę Cboe BZX zostały wycofane.

Powodem są komplikacje dotyczące niejasności tego, czym jest token od Solany. Towarem, a może papierem wartościowym? Analogiczna sytuacja jak w przypadku etheru, z tym że ten altcoin akurat już swojego ETF-a się doczekał.

Dla wielu obserwatorów jednak ta sytuacja była do przewidzenia. Prezes The ETF Store – Nate Geraci – oraz analityk Bloomberg ETF – James Seyffart – już wcześniej prognozowali, że za rządów administracji Joe Bidena nie ma co liczyć na akceptację tego typu instrumentów finansowych dla tej kryptowaluty.

VanEck upiera się przy swoim

Wnioski, o których mowa, były złożone w imieniu firm 21Shares i VanEck. 

Ta pierwsza nie skomentowała jeszcze całej sytuacji, ale VanEck już wcześniej sugerował, jak należy potraktować SOL.

Zarządca aktywami sugeruje SEC, by ta potraktowała tego altcoina jako towar. Argumentowano to tym, że Solana oferuje wyraźne zalety w zakresie skalowalności, niskich kosztów transakcji i szybkości. Wskazano na wiele wspólnych cech z ekosystemem Bitcoina oraz Ethereum, których już nikt nie można uznać za papiery wartościowe, skoro otrzymały swoje ETF-y.

Solana

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.