Chainalysis: 7,7 mld dolarów strat na kryptowalutowych oszustwach w 2021 r. | Wiadomości | CrypS.

Chainalysis: 7,7 mld dolarów strat na kryptowalutowych oszustwach w 2021 r.

największe scamy 2020 roku wg. chainalysis

To już kolejny rok, w którym oszustwa były największą formą przestępczości opartej na kryptowalutach. W 2021  inwestorzy stracili na nich 7,7 mld dolarów – przedstawia raport Chainalysis.

Kwota szkód wyrządzonych przez oszustwa w 2021 roku wzrosła o 81% w porównaniu do 2020. Za niemal całość tej zmiany odpowiadała nowa kategoria oszustw, czyli Rug Pulle, które doprowadziły do ponad 1/3 tegorocznych strat.

Opracowanie Chainalysis zwraca uwagę, że ostatnie dwa lata wskazują na spadek popularności wielkich piramid finansowych, które odpowiadały wcześniej za większość strat wśród inwestorów. Jedynym większym schematem ponziego w tym roku było Finiko, które wyłudziło 1,1 mld dolarów od rosyjskojęzycznych inwestorów.

Najpopularniejszą metodą prania środków pochodzących z przestępstw pozostają niezmiennie największe giełdy kryptowalut.

Jak długo żyje krypto-scam?

Chainalysis wskazuje, że liczba oszustw finansowych staje się coraz większa, ale mają one krótszą żywotność. Średnia długość życia scamu w 2021 roku to 70 dni, podczas gdy w 2020 były to 192 dni. Jeszcze do 2017 roku przeciętny czas trwania oszustwa na rynku kryptowalut liczyło się w latach.

Długość życia przeciętnego oszustwa kryptowalutowego na przestrzeni ostatnich lat - chainalysis
“Długość życia” krypto-scamów – źródło: Chainalysis.
liczba unikalnych scamów - chainalysis
Średnia roczna ilość kryptowalutowych oszustw na przestrzeni ostatnich lat – źródło: Chainalysis.

Jednocześnie spadła ilość pojedynczych wpłat na adresy scamów (z 10,7 mln do 4,1 mln). Można przypuszczać zatem, że liczba ofiar jest mniejsza, ale tracą one więcej pieniędzy.

Rug Pulle

W kończącym się roku największym trendem wśród oszustw na rynku kryptowalut były Rug Pulle, które odpowiadają za straty rzędu 2,8 mld dolarów. Ten nowy typ scamów pojawił się w ekosystemie DeFi i polega na stworzeniu pozornie legalnego projektu, spod którego nagle wyciąga się dywan – to znaczy porzuca go i ucieka z pieniędzmi inwestorów.

Stworzenie tego rodzaju oszustwa wymaga posiadania wiedzy technicznej oraz czegoś więcej niż założenia portfela kryptowalut, do którego mogą wpływać środki za jakąś fałszywą usługę. Zazwyczaj ma ono miejsce na rynku DeFi i odbywa się poprzez wyczyszczenie puli płynności świeżo stworzonego tokena.

Jeszcze w 2020 roku Rug Pulle odpowiadały za około 1% funduszy, wyłudzonych przez oszustwa finansowe na rynku kryptowalut. Dziś są odpowiedzialne za ponad 1/3 wszystkich strat.

Rekordowe Rug Pulle 2021 roku

15 największych Rug Pulli w 2021 roku - Chainalysis
15 największych Rug Pulli w 2021 roku – źródło: Chainalysis

Jako największy Rug Pull tego roku, Chainalysis uznało przypadek tureckiej giełdy kryptowalut Thodex, której właściciel zniknął z dnia na dzień razem ze środkami użytkowników, których wartość oszacowano wówczas na 2,6 mld dolarów.

Drugim największym Rug Pullem 2021 roku, był AnubisDAO, w którym skradziono kryptowaluty o wartości ponad 58 milionów dolarów. Jedynym znakiem szczególnym projektu była grafika nawiązująca do Dogecoina. Deweloperzy pozostawali anonimowi, nie było białej księgi ani nawet strony internetowej. Mimo to tokeny ANKH rozeszły się w dużym tempie, zbierając niemal 60 mln dolarów w 20 godzin, po których twórcy opuścili pokład znikając razem ze środkami.

Baner AnubisDAO - Chainalysis/CryptoHubK
Baner AnubisDAO z Twittera – źródło: Chainalysis/CryptoHubK

AnubisDAO powinien posłużyć jako przestroga dla inwestorów oceniających podobne projekty. Najważniejszą zasadą jest unikanie niesprawdzonych tokenów DeFi, które nie przeszły audytu kodu. Warto zwrócić także uwagę na zespół twórców oraz whitepaper projektu.

największe scamy 2020 roku wg. chainalysisreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.