Cena bitcoina może spaść do 10 350 USD - uważa Arcane Research | Wiadomości | CrypS.

Cena bitcoina może spaść do 10 350 USD – uważa Arcane Research

Michał Misiura
Spadki na rynku kryptowalut

Badacze Arcane Research porównali zachowanie BTC w poprzednich cyklach rynkowych i uważają, że cena pierwszej kryptowaluty może spać podczas tej bessy do 10 350 USD.


Drawdown„, czyli obsunięcie kapitału to różnica pomiędzy szczytami i dołkami na krzywej ceny. Według obserwacji badaczy Arcane Research po obu poprzednich hossach bitcoina wskaźnik ten wynosił średnio 84,5%. To znaczy o tyle od szczytu spadała cena BTC w najgorszym momencie bessy.

W ciągu swojej 13-letniej historii bitcoin przeszedł kilka cykli boomów i spadków. Obecny 222-dniowy spadek o 73% może wydawać się bolesny. Jednak hodlerzy zostali przetestowani znacznie trudniej w 2013 i 2017 roku – napisali eksperci.

W 2013 roku po listopadowym ATH bitcoina, spadek osiągnął maksymalny poziom 85% w ciągu 407 dni.

W 2017 roku można było zaobserwować niemal identyczny spadek od szczytu hossy. Drawndown bitcoina wyniósł wtedy 84% po 364 dniach od ostatniego ATH kryptowaluty.

Jeśli bitcoin podąży za trajektorią tych cykli, dno może zostać osiągnięte pod koniec czwartego kwartału 2022 roku i osiągnąć poziom około 10 350 USD – napisano w raporcie.

historyczne spadki ceny bitcoina w 2013 i 2017
BTC drowndown – źródło: Arcane Research

Jednocześnie badacze Arcane Research zwrócili uwagę, że trwający kwartał zapisze się dla kryptowalutowych inwestorów, jako najgorszy w dotychczasowej historii tego rynku. Bessę pogłębiły bowiem upadek Terry oraz problemy wokół Three Arrows Capital i Celsius.

W ostatnich latach znacznie większą rolę na rynek krypto, zaczęły wywierać także czynniki makroekonomiczne i możemy wskazać tu m.in. na korelację bitcoina z amerykańskimi indeksami akcji, rekordową inflację w USA oraz zaostrzanie polityki monetarnej przez Fed.

Na możliwość dalszych spadków wskazują także inni eksperci. Niedawno na ten ten temat wypowiadał się Nicholas Merten założyciel firmy DataDash

Nie chcę, aby inwestorzy byli zbyt podekscytowani obecnym wzrostem bitcoina. Może dzień lub dwa przyniosą zyski, a bitcoin wróci nawet do 22 300 USD. Jednak sytuacja może szybko ulec pogorszeniu, powodując 75%, a nawet 80% korektę na bitcoiniezauważył analityk.

Na rynku wciąż może znaleźć jednak optymistów. Bez wątpienia zalicza się do nich współzałożyciel i dyrektor generalny Blockstream, Adam Back, który nadal twierdzi, że bitcoin osiągnie cenę 100 000 USD do końca tego roku.


Tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej ani rekomendacji w myśl ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej oprzyj ją na starannych badaniach własnych.

Spadki na rynku kryptowalut
reklama
reklama