Brytyjski nadzór finansowy chce regulować bitomaty | Wiadomości | CrypS.

Brytyjski nadzór finansowy chce regulować bitomaty

Michał Misiura
dyrektor fca zwraca uwagę na bitomaty Regulacje

Zdaniem wysokiego urzędnika brytyjskiego Financial Conduct Authority, kryptowaluty stanowią jedno z największych zagrożeń związanych z praniem brudnych pieniędzy. FCA zacieśnia nad nimi regulacje.

Dyrektor działu ds. egzekucji i nadzoru FCA – Mark Steward, powiedział o tym podczas przemówienia z 24 marca, którego treść opublikowano 1 kwietnia. Zdaniem urzędnika, kryptowaluty to kluczowe ryzyko w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i należy objąć je ścisłą kontrolą. Z początkiem tego roku, FCA otrzymało odpowiednie uprawnienia żeby to zrobić.

Operatorzy bitomatów na czarnej liście FCA

Pierwszym krokiem w kierunku kontroli nad firmami z branży było stworzenie czarnej listy, na którą trafiły wszystkie niezarejestrowane spółki kryptograficzne. 23 marca znalazły się na niej popularne brytyjskie giełdy kryptowalut, takie jak: CoinCorner, Bitmax (które zmieniło nazwę na AscendEX), czy Bithumb. Jak poinformował Steward, na początku miesiąca trafili na nią wszyscy operatorzy bitomatów, działających na terenie Wielkiej Brytanii: 

Umieściliśmy pierwsze nazwy na liście niezarejestrowanych firm kryptowalutowych na początku tego miesiąca, w tym wszystkie firmy zajmujące się bankomatami kryptograficznymi, a właśnie dodaliśmy do listy 29 dostawców portfeli powierniczych. – powiedział szef działu ds. egzekucji i nadzoru FCA.

Wymóg raportowania dla firmy z branży kryptowalut

Jak informowaliśmy wczoraj, FCA zmieniło także wytyczne dotyczące spółek kryptograficznych. Wszystkie brytyjskie firmy z branży muszą składać teraz coroczne raporty o przestępstwach finansowych, niezależnie od rocznych przychodów. Termin przesyłania sprawozdań zostanie ustalony przez FCA.

Rejestracja firm z branży kryptowalut rozpoczęła się na początku 2020 roku. Z uwagi na zbyt dużą liczbę wniosków, brytyjski regulator musiał ustanowić system tymczasowego licencjonowania. W styczniu tego roku FCA wprowadziło zakaz detalicznego handlu instrumentami pochodnymi, tłumacząc to dbaniem o interesy traderów.

dyrektor fca zwraca uwagę na bitomaty
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.