Blockchain Solany wstrzymany na 4 godziny | Wiadomości | CrypS.

Blockchain Solany wstrzymany na 4 godziny

Mariusz Przepiórka
Solana awarie

Wczorajszego popołudnia Solana przestała działać na ponad cztery godziny z powodu błędu, który zatrzymał produkcję nowych bloków. Oficjalna strona Solana Status oraz konto na Twitterze poinformowały o problemie tuż przed godziną 13:00 ET, a walidatorzy przywrócili sieć do działania około godziny 17:00.


Zgodnie z informacjami przekazanymi przez współzałożyciela Solany, Anatolija Jakowienko, oraz innych deweloperów na Twitterze, problem był spowodowany błędem w funkcji trwałego nonce w blockchainie. Jakowienko napisał na Twitterze, że problem ten „spowodował, że część sieci uznała, że blok jest nieprawidłowy” i w rezultacie „nie można było wypracować konsensusu”.

Walidatorzy współdziałali, aby ponownie uruchomić sieć Solana z wyłączoną funkcją trwałego nonce, a Jakowienko dodał, że błąd zostanie naprawiony w przyszłej aktualizacji. Obecnie strona statusu Solany informuje, że sieć nie działała przez 4 godziny i 10 minut.

Wartość tokena SOL spada

Solana jest rozwijającym się konkurentem platformy Ethereum, która stał się popularnym miejscem dla kolekcjonerskich przedmiotów NFT, zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i gier oraz usług finansowych (DeFi).

Natywna kryptowaluta sieci SOL odnotowała jesienią ubiegłego roku duży wzrost wartości, ale w ostatnich miesiącach zaliczyła spadki, podobnie jak reszta rynku kryptowalut. Obecnie Solana spadła o 11% w ciągu ostatnich 24 godzin, osiągając cenę nieco powyżej 40 USD, według danych CoinMarketCap – i o 84% niższą w stosunku do rekordowego poziomu 260 USD z listopada ubiegłego roku.

Dwa głośne przestoje w ostatnim czasie

Solana doświadczyła dwóch głośnych okresów przestoju w ciągu ostatnich kilku miesięcy. We wrześniu ubiegłego roku sieć przestała działać na prawie 18 godzin po tym, jak została przeciążona przez transakcje przesyłane do protokołu DeFi w celu uruchomienia nowego tokena. W swym raporcie Solana Labs opisała to jako „atak typu denial of service”.

Niedawno, 30 kwietnia, sieć uległa kolejnej awarii po tym, jak zautomatyzowane programy stworzone w celu wykorzystania startu nowego projektu NFT przeciążyły Solanę, dokonując 6 milionów transakcji na sekundę. Metaplex, twórcy protokołu NFT w Solanie, wprowadzili „podatek od botów”, aby uniknąć tego problemu w przyszłości.

Solana awarie
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.