Binance odwraca się od Ripple? Niepokojący ruch ze strony giełdy | Wiadomości | CrypS.

Binance odwraca się od Ripple? Niepokojący ruch ze strony giełdy

Jacek Walewski
ripple-xrp Binance

Binance ogłosiło, że 25 lipca o godzinie 6:00 UTC wycofa ze swojej giełdy powiązane z Ripple tokeny lewarowane XRPUP i XRPDOWN. Wszystko dzieje się w szczególnych okolicznościach, bowiem amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Binance oraz Ripple za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci kryptowalutowych aktywów.


Binance mówi Ripple „nie”

Czym są oba lewarowane tokeny? To aktywa, które oferują użytkownikom ekspozycję na długie i krótkie pozycje na XRP. Są więc alternatywą dla inwestowania w token Ripple. Tyle że już wkrótce przestaną nią być, bowiem Binance, jak wspomnieliśmy, usuwa je ze swojej platformy.

W ogłoszeniu firmy podano, że jeśli użytkownicy nadal będą trzymać swoje lewarowane tokeny na Binance, ta ostatnia zamieni je na stablecoina od Tethera, czyli USDT. Kurs zostanie wyliczony na  podstawie wartości aktywów netto, jaką posiadali oni w momencie wycofania tokenów z giełdy.

Możliwe, że Binance wycofuje tokeny ze swojej platformy, bowiem inwestowanie w nie jest ryzykowne i przypomina grę na dźwigni. Na przykład token z dźwignią powiązany z XRP może mieć na celu odzwierciedlenie trzykrotnej dziennej procentowej fluktuacji ceny XRP. Jeżeli XRP zdrożeje o 1%, kurs tokena ma wzrosnąć o 3%. Tyle że mechanizm ten działa też w drugą stronę: 1-procentowa korekta zamienia się w 3-procentową.

Problemy obu podmiotów

Wszystko dzieje się w szczególnym momencie. SEC pozwała Binance i Ripple za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. Możliwe, że stąd giełda Changpeng Zhao wykonuje teraz dość nerwowe ruchy, usuwając ze swojej platformy tokeny, które mogą w oczach urzędników uchodzić za papiery wartościowe.

O ile w przypadku giełdy chodzi o oferowanie handlu tokenami, które SEC uznaje za niezarejestrowane (a więc i nielegalne) papiery wartościowe, tak Ripple ma większe problemy. Komisja uważa, że firma wyemitowała de facto akcje – w tej roli tokeny XRP – i oferowała je na rynku bez rejestracji i zgody władz. Finał tej sprawy mamy poznać jeszcze w tym roku. Jeżeli SEC ją przegra, będzie to świetna wiadomość dla całego rynku kryptowalut.

ripple-xrpreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.