Badacze proponują "odwracalne" transakcje Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Badacze proponują “odwracalne” transakcje Ethereum

Redakcja
Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczy

Zespół badaczy ze Stanford przedstawił koncepcję nowych standardów dla tokenów Ethereum – ERC-20R i ERC-721R. Mają one na celu wprowadzenie opcji odwracalnych transakcji w przypadku kradzieży aktywów.


Zgodnie z propozycją, smart kontrakt byłby zarządzany przez “zdecentralizowaną strukturę” za pośrednictwem głosowania. Pokrzywdzony mógłby przedstawić dowody i wnioskować o zamrożenie skradzionego mienia, po czym kworum podejmowałoby decyzję.

Jedna z badaczek, Kylie Wang napisała:

Jeśli anulowanie transakcji jest uzgodnione, zamrożone środki są wysyłane z powrotem do ofiary. Sprawiedliwość została przywrócona.

Wang podkreśliła, że koncepcja jest tylko propozycją do dyskusji. Nie jest to inicjatywa mająca na celu przekształcenie nieodwracalnych transakcji w odwracalna. Retweetując post założyciela Ethereum Vitalika Buterina z 2018 roku dodała:

Jest to dyskusja na temat nowego potencjalnego typu tokena pierwotnie zaproponowanego cztery lata temu.

Reakcje członków społeczności

Członkowie społeczności nie pochwalali tego pomysłu i mówili, że jest on sprzeczny z naturą kryptowalut. CEO Streams Kieran Daniels nazwał go nawet “niewiarygodnie złym”.

Przedstawiciele mobilnego portfela Ethereum Argent zauważyli, że problem mogą zwalczyć inne rozwiązania.

Z kolei współzałożyciel Tornado Cash Roman Semenov wyraził obawy dotyczące odwracalności transakcji i kompatybilności ze zdecentralizowanymi aplikacjami.

Przypomnijmy, że we wrześniu hakerzy ukradli około 3,3 mln dolarów w kryptowalucie od użytkowników Ethereum, którzy wygenerowali adresy za pośrednictwem narzędzia Profanity. Problem został odkryty na GitHubie jeszcze w styczniu, ale stał się powszechnie znany dzięki zespołowi 1inch Network.

Exploit został później wykorzystany do kradzieży 160 milionów dolarów od animatora rynku Wintermute. 26 września analitycy PeckShield wykryli kradzież ~732 ETH (950 000 USD) z adresu Ethereum utworzonego przy użyciu generatora Profanity.

Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.