Associated Press uruchomi platformę NFT | Wiadomości | CrypS.

Associated Press uruchomi platformę NFT

Mariusz Przepiórka
nft

Amerykańska agencja prasowa Associated Press (AP) uruchamia platformę transakcyjną tokenów NFT, na której kolekcjonerzy będą mogli kupować tokenizowane zdjęcia wykonane przez fotoreporterów agencji na całym świecie.

Pierwsza kolekcja NFT będzie zawierać zdjęcia fotoreporterów AP o tematyce kosmicznej, klimatycznej i wojennej. Zostaną one udostępniane w ciągu kilku tygodni, począwszy od 31 stycznia. Ceny tokenów będą różne i zostaną przedstawione na stronie internetowej platformy.

Zdjęcia będą wydawane jako NFT w sieci Polygon, sieci skalującej warstwy drugiej Ethereum. Platforma będzie obsługiwać transakcje za pomocą kart debetowych lub kredytowych oraz płatności w ETH. Platforma handlowa AP jest tworzona przez firmę Xooa, platformę infrastruktury blockchain, specjalizującą się w opracowywaniu platform NFT.

Zyski zostaną przeznaczone na finansowanie AP

Użytkownicy platformy będą mogli skorzystać z obsługi portfela kryptowalutowego Metamask, a w przyszłości planowana jest współpraca z Fortmatic, Binance i Coinbase. Dodatkowe funkcje będą obejmować m.in. wypłaty na inne platformy, powiązanie z mediami społecznościowymi i szereg innych korzyści dla posiadaczy tokenów NFT.

AP zapowiada, że raz na dwa tygodnie będzie się pojawiał tzw. „Pulitzer Drop”, który będzie zawierał fotografie nagrodzone Pulitzerem. Każdy token NFT będzie zawierał szczegółowe metadane fotografii, takie jak godzina, data i lokalizacja zdjęcia oraz sprzęt i ustawienia techniczne użyte do jego wykonania.

Zgodnie z oświadczeniem AP, fundusze ze sprzedaży tokenów NFT zostaną przeznaczone na finansowanie pracy dziennikarzy agencji. Associated Press jest organizacją non-profit o 175-letniej historii z siedzibą w Nowym Jorku. Platforma umożliwi sprzedaż tokenów na rynku wtórnym, ale będzie pobierać 10% prowizji.

Kolejny projekt AP w środowisku blockchain

To nie pierwszy kontakt agencji informacyjnej z technologią blockchain. W październiku 2021 AP nawiązała współpracę z Chainlink Labs, aby zapewnić, że wszelkie dane pochodzące od amerykańskich gazet i nadawców będą weryfikowane kryptograficznie.

W 2020 roku AP wykorzystała blockchain Ethereum i EOS do opublikowania wyników wyborów prezydenckich. Ponadto w 2018 roku nawiązała współpracę z opartym na blockchainie startupem dziennikarskim Civil.

nft
reklama
reklama