Top 13 zawodów w branży kryptowalut | CrypS.

Top 13 zawodów w branży kryptowalut

6 min
Anna Sutowicz

Praca w kryptowalutach Blockchain

Stale rośnie liczba nowych zawodów. Dla wielu ludzi to okazja, by zrezygnować z dotychczasowych form pracy i odnaleźć swoje życiowe powołanie. W tym artykule przedstawimy Ci, aż 13 zawodów związanych w kryptowalutami. Sprawdź je!


Wiele wskazuje na to, że w następnej dekadzie świat zawodowy może diametralnie się zmienić. Zdaniem analityków z instytutu McKinseya, prawie połowa pracowników będzie musiała się przebranżowić albo zwiększyć swoje kompetencje. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka i rynek finansowy generują rozwój nowoczesnych technologii, wspierających i ułatwiających działania przedsiębiorców. Dotychczas zdobyta wiedza i doświadczenie często już teraz stają się niewystarczające. Z tego powodu, branża IT potrzebuje nowych specjalistów posiadających niespotykane dotychczas kompetencje. I w ten sposób powstają nowe zawody i nowe miejsca pracy.

Już niebawem osoby zajmujące się tworzeniem i wprowadzaniem do obrotu kryptowalut będą rozchwytywane na rynku pracy, przede wszystkim przez technologiczne startupy. Jeśli interesujesz się światem kryptowalut może okazać się, że to coś właśnie dla Ciebie.

Blockchain Engieer

Blockchain Engineer i Operator Blockchain

W Chinach istnieje prawie 2000 oficjalnie uznanych zawodów. Niedawno, do tej listy dołączyły takie stanowiska jak np. inżynier blockchain i operator aplikacji blockchain. Ogłoszenie nowych zawodów w Chinach spotkało się z pozytywnym odbiorem społeczeństwa. Osoby pracujące w branży blockchain, bardzo podobnie jak w przypadku innych profesji, również będą posiadały swój kodeks etyczny.

Chińskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych definiuje inżyniera blockchain jako osobę, która zajmuje się projektowaniem architektury, programowaniem, aplikacjami systemowymi i testowaniem. Obecne stawki godzinowe w tej specjalizacji są około 3-4 razy większe niż w „tradycyjnych” technologiach.

Blockchain Engineer jest nazywany również „ochroniarzem kryptowalut”. Jest on odpowiedzialny za tworzenie specjalistycznych rozwiązań m.in. w obszarze zabezpieczenia transakcji kryptowalutowych. Poza tym, na świecie coraz więcej jest bitomatów, w których można dokonać zakupu wirtualnej waluty takiej jak Bitcoin (BTC) czy Ethereum (ETH) i coraz bardziej dostępne są również płatności kryptowalutami. Ten dynamiczny rozwój kryptowalut, który możemy zaobserwować w ostatnim czasie generuje ogromne zapotrzebowanie na takich właśnie specjalistów. Pracodawcy poszukują głównie Blockchain Engineerów, posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy z kryptografią, systemami rozproszonymi i funkcjami skrótu.

Operator aplikacji blockchain koncentruje się na technikach, wykorzystujących aplikacje blockchain w przemyśle, edukacji albo w sektorze publicznym.

Machine Learning Specialist

Większość z nas ma na co dzień do czynienia ze sztuczną inteligencją niewielkiego formatu w postaci różnych wirtualnych rozwiązań w swoich smartfonach. Nie jest jednak tajemnicą, że prace nad sztuczną inteligencją trwają i pochłaniają ogromne środki swoich inwestorów, którzy wcześniej czy później liczą na rezultaty tych badań. Powstały również pierwsze kierunki studiów o tej specjalności.

Machine Learning Specialist jest osobą, która orientuje się w zagadnieniach dotyczących sztucznej inteligencji. W trakcie swojej pracy wykorzystuje wiedzę z takich dziedzin jak m.in. robotyka, informatyka, statystyka, by w efekcie stworzyć system jaki „potrafiłby samodzielnie się doskonalić przy wykorzystaniu zgromadzonego doświadczenia, które jest niczym innym niż zestawem danych.”

Web Developer

Deweloperzy stron internetowych blockchain zajmują się pisaniem i utrzymywaniem kodu, często w formie inteligentnych kontraktów tj. protokołów komputerowych pozwalających ludziom dokonywać transakcji bez konieczności korzystania z innych podmiotów (takich jak instytucja finansowa). Ze względu na często pojawiające się zmiany w branży, konieczna jest umiejętność pracy w dynamicznym środowisku i umiejętność dostosowania się do nowych języków programowania.

Praca w branży kryptowalut

Data Scientist

Technologia blockchain jest stosunkowo nowa i bywa źle rozumiana. Z tego powodu istnieje zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie nauki o danych. Zadaniem Data Scientist jest m.in. analiza danych transakcyjnych w celu usprawnienia pracy inżynierom. Na tym stanowisku poza umiejętnościami analitycznymi, ważne są również umiejętności komunikacyjne. Wielu analityków danych posiada tytuł magistra z informatyki.

Security Architect

Bezpieczeństwo to jeden z głównych problemów w świecie cybernetycznym i nie inaczej jest w przypadku kryptowalut. Mimo tego, iż jedną z wielu zalet kryptowalut jest to, że znacznie trudniej się do nich włamać niż do tradycyjnych systemów płatności – to nadal dostrzega się zapotrzebowanie na architektów bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, tworzenie systemów chroniących technologię przed nieuczciwymi transakcjami oraz innymi zagrożeniami zewnętrznymi. W tym zawodzie niezmiernie ważne są umiejętności analityczne oraz dbałość o szczegóły. Cenne jest również doświadczenie w dziedzinie związanej z komputerami, np. w technologii informacyjnej lub w tworzeniu stron internetowych.

Stanowisko ds cyberbezpieczeństwa praca

Marketing Manager

By kryptowaluty mogły odnosić dalsze sukcesy, przyszli użytkownicy i inwestorzy muszą się dowiedzieć o ich istnieniu oraz o tym, jak działają. Menedżerowie marketingu identyfikują potencjalnych użytkowników, opracowują strategie i monitorują trendy, by w ten sposób pomagać ludziom w maksymalizacji ich zysków. Na stanowisko menedżera marketingu zazwyczaj wymagany jest wysoki poziom wiedzy w zakresie kryptowalut i wcześniejsze doświadczenie w zarządzaniu produktami. 

Menedżerowie do spraw marketingu kryptowalut powinni być osobami zarówno kreatywnymi, jak i analitycznymi. Awans na menedżera w większości poprzedzany jest kilkuletnim doświadczeniem pracy np. w promocjach, reklamie czy sprzedaży.

Account Executive

Account Executive, czyli menedżerowie do spraw klientów zarządzają rozwojem biznesu i sprzedażą sponsorską dla firm kryptowalutowych. Większość kierowników pełniących tę rolę posiada minimum 3-5 lat doświadczenia na stanowisku do spraw obsługi klienta oraz doświadczenie w sprzedaży biznesowej. Muszą nadążać za sytuacją na rynku kryptowalut, korzystać z mediów społecznościowych oraz być na bieżąco z wydarzeniami branżowymi. Powinni także rozwijać sieci partnerstwa i zbierać dane na temat sprzedaży i kampanii marketingowych, a na tej podstawie informować klientów o rozwoju nowych produktów.

Organizacje działające w branży kryptowalut zazwyczaj łączą się jednocześnie z wieloma klientami. Menedżerowie pomagają zarządzać relacjami biznes-klient, by w ten sposób zagwarantować sfinalizowanie transakcji sprzedaży. Specjaliści ci wspomagają firmy kryptograficzne w znalezieniu nowych perspektyw, konwertowaniu klientów i negocjowaniu warunków ich giełd. Poza tym pomagają klientom zrozumieć, czego potrzebują, a następnie wymyślają strategie, by spełnić ich cele i oczekiwania.

Events Manager

Jedną z wielu potrzeb firm kryptowalutowych jest widoczność. W sieci internetowej może brakować namacalnej obecności, to firmy branży krypto starają się dotrzeć do ludzi „twarzą w twarz”, by w ten sposób zaistnieć oraz zbudować swoją markę. W tym celu wiele przedsiębiorstw decyduje się na organizowanie branżowych wydarzeń. Menedżer wydarzeń zajmuje się ich planowaniem, nadzorowaniem ich konfiguracji, a także ich bieżącym monitorowaniem. Wymagane są na tym stanowisku wyjątkowe umiejętności w kwestii ustalania priorytetów, celów, planowania i wykonywania planów. Cenne są także umiejętności komunikacyjne i zdolność do pracy pod presją czasu.

Big Data Engineer

Big Data Engineer (specjalista do spraw analizy Big Data) to w USA najbardziej poszukiwany i jeden z najlepiej opłacalnych zawodów. Szczególnym uznaniem cieszą się programiści Python, ponieważ język ten jest efektywnym narzędziem do zbierania i przetwarzania danych istniejących w wirtualnym świecie.

Konsultant prawny

Ustawodawstwo dotyczące kryptowalut i blockchain jest stosunkowo skomplikowane, a przy tym stale ewoluuje. Poza tym, zasady dotyczące wymiany kryptowalut mogą się różnić w zależności od kraju, a przy tym mogą sprawiać trudności interpretacyjne. Firmy, które pracują w branży kryptowalut wymagają od prawników zachowania zgodności, pomocy w podejmowaniu decyzji oraz bieżącego dostosowania się do pojawiających się zmian w regulacjach prawnych.

Prawnik w branży kryptowalut

Księgowy

Księgowi odpowiadają za rozliczenia, sprawozdania i inne obowiązki finansowe w firmach. Takie zapotrzebowanie istnieje również w branży kryptowalut. Księgowi obsługują również sprawy rozliczaniowe związane z kreowaniem kryptowalut i tokenów NFT (mining, staking, minting) oraz ich późniejszą sprzedażą.

Przedstawiciel ds. rozwoju biznesu

Kryptowaluty tworzą nowe możliwości biznesowe w wielu branżach, więc istnieje również zapotrzebowanie na ludzi, którzy będą sprzedawali produkt i zawierali transakcje. I tym zajmuje się przedstawiciel do spraw rozwoju biznesu. Poza dokładnym zrozumieniem branży krypto, powinien posiadać również pewne doświadczenie w sprzedaży oraz znakomite umiejętności komunikacyjne.

Firmy stawiają na szkolenia pracowników

Nowe miejsca pracy i przeobrażający się rynek, to wyzwanie przed którym staną nie tylko pracownicy, lecz również firmy. Firmy szkoleniowe już obserwują, że przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w swoich pracowników. Jak powiedział Radosław Pawlak z Symetrii UX:

Już dziś wiele organizacji myśli parę lat w przód i stara się dostosowywać nie tylko produkcję do nowych możliwości technologicznych, ale też inwestuje w obecnych pracowników, aby byli gotowi na nowe zadania. Rynek pracy nie jest bowiem z gumy i ewentualne braki nie zawsze da się uzupełnić ludźmi, którzy dopiero wchodzą w życie zawodowe.

Słownik pojęć

Jak widzisz, wybór zawodów w branży kryptowalut jest ogromny i istnieje wiele możliwości kariery. Jednak wszystkie te zawody wymagają od Ciebie pasji i chęci pogłębiania wiedzy o świecie kryptowalut. Jeśli chcesz poznać podstawowe pojęcia branży, zapraszamy do naszego słownika kryptowalut.

Praca w kryptowalutach
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.