Kryptowalutowe karty płatniczne [grudzień 2020] | CrypS.

Kryptowalutowe karty płatniczne [grudzień 2020]

Redaktor: Albert Czajkowski

karty płatnicze kryptowaluty Kryptowaluty

Sprawdziliśmy warunki użytkowania 6 kart umożliwiających codzienne płatności przy użyciu kryptowalut. Wspominamy także o 3 projektach, które mogą pojawić się wkrótce w Polsce. Jeśli zastanawiasz się nad korzystaniem z kryptowalut przy codziennych płatnościach, ten artykuł jest dla Ciebie.

Na liście znalazły się karty oferowane przez: 

Wkrótce mogą pojawić się także: 

 

Poniżej publikujemy ankietę, gdzie możesz oddać głos na kartę, której jesteś najbardziej ciekaw. Nasza redakcja przetestuje 2 karty z największą ilością głosów. Następnie przygotujemy relację z codziennego użytkowania tych kart wraz ze szczegółami na temat kosztów i wygody ich użycia.

Dziękujemy za wszystkie głosy oddane w ankiecie. Jesteśmy w trakcie testowania dwóch kart, które wybraliście – Binance oraz Crypto.com. Poniżej możecie sprawdzić wyniki ankiety.
wyniki ankiety - test kart kryptowalutowych

Kryptowalutowe karty płatnicze – czy to się opłaca?

Jedni powiedzą tak, a inni nie. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do korzystania z kryptowalut. Zwolennicy HODLingu uznają zapewne wydawanie bitcoinów na bieżące potrzeby za nierozsądne. BTC z pewnością może osiągnąć nowe szczyty i umocnić się w przyszłości. Z drugiej strony płatności w kryptowalutach wzmacniają ich adopcje i mogą być atrakcyjne dla osób chcących odejść od tradycyjnej bankowości. Ponadto większość omówionych kart umożliwia płatności różnymi aktywami, w tym stablecoinami. Korzystając z usług dostawców krypto-kart należy pamiętać o tym, że zazwyczaj są one sprzężone z kontrolowanymi przez nich kontami. W myśl zasady “Not your keys, not your coins”, zalecamy powierzać im jedynie część kapitału; najlepiej taką, której straty nie odczujemy w dotkliwy sposób.

Zestawienie kosztów

Karta Wydanie Stałe opłaty Wypłaty z bankomatów Koszt transakcji Cashback
Binance free 0,9% maks 300 EUR 0.9% (niwelowane przez 1% cashback) 1% wszyscy/do 8% posiadacze BNB
Bitnovo (BITCARD) 25 EUR 1.20 EUR/msc 1 EUR free brak
Bitwala free (?) free 1% brak
Coinbase 4,95 EUR do 200 EUR free/ później 1% do 2% free (w kraju)/ zagranicą 0.2% do 3% brak
Crypterium 14,99 EUR/ free posiadacze (CRPT) 2,99 EUR/msc 3 EUR + 1,6% 0,25 EUR brak
Crypto.com (MCO VISA) free do 200 EUR free/ później 2% free 1% wszyscy/do 8% posiadacze CRO
Wirex free 1,20 EUR 2,25 EUR free do 1,5% posiadacze WXT

 

Binance

binancce card

Standardowa oferta i tanie opłaty

Binance – niby maltańska, a jednak trochę offshorowa i chińska, ale wypróbowana giełda kryptowalut. Ma miliony zadowolonych klientów, rzadko pojawiają się podejrzane historie psujące jej wizerunek, jest niedroga i wielofunkcyjna, a gdy skradziono jej 7000 BTC, kosztów nie ponieśli użytkownicy. Giełda unika pytań o miejsce zarejestrowania. Jej prezes Changpeng CZ Zhao mówi, że Binance nie ma głównej siedziby tak jak bitcoin nie ma państwa.

Binance udostępnia kartę zweryfikowanym klientom. Według tabeli opłat na stronie giełdy wydanie fizycznej karty jest darmowe. Jej dzienny limit płatności to 8 000 EUR, ale maksymalnie można nią wydać 20 000 EUR miesięcznie. Opłata transakcyjna w punkcie sprzedaży może wynosić do 0,9%. Dotyczy to także wypłat z bankomatów, których górny miesięczny limit wynosi 300 EUR. Posiadacz darmowej karty może liczyć na 1% zwrotu wydanych środków. Cashback jest większy jeśli użytkownik trzyma na swoim koncie zamrożone tokeny Binance. Staking 10 BNB zwiększa zwrot do 2%, 50 BNB do 3%, 200 BNB = 4%, aż do 8% przy stakingu 6 000 BNB. 10 BNB kosztuje dzisiaj $.... Przy stakingu 500 BNB otrzymuje się cashback 5%, czyli maksymalnie 1000 EUR miesięcznie (przy wydaniu 20 000 EUR/msc).

Zaletami karty Binance są niskie koszty (Opłaty w wysokości 0,9% rekompensuje 1% zwrotu środków) i limit płatności wynoszący 20 000 EUR. Niewielkie premie dla osób stakujących BNB.

Sprawdź również nasz test karty Binance (link)

Przejdź do Binance

BITCARD (Bitnovo)

bitcard

Wysokie koszty i anonimowość

Wydawca karty BITCARD to hiszpański kantor kryptowalut Bitnovo. Czas oczekiwania na jej przysłanie wynosi do 5 dni roboczych. Aby korzystać z karty nie trzeba posiadać sprzężonego konta bankowego. Wystarczy doładować ją poprzez przelew lub jedną z obsługiwanych kryptowalut, wśród których są: bitcoin, bicoin cash, dash, litecoin, ripple, z-cash i stellar lumens.

BITCARD to droga karta, której główną zaletą jest ograniczona anonimowość. Jej pierwszy poziom z jednorazowym limitem doładowania do 250 EUR jest całkowicie poufny. Weryfikacja zaczyna się na kolejnych poziomach i staje się pełna (skan dokumentu tożsamości) przy limicie doładowania na poziomie 15 000 EUR. Karta od Bitnovo kosztuje 25 EUR, a miesięczna opłata za korzystanie z niej to 1,20 EUR. Wypłata z bankomatu pochłania 1 EUR. Dodatkowo doładowanie konta może spotkać się z prowizją do 5%. Płatności w sklepach lub w Internecie nie są obciążone dodatkowymi marżami.

Przejdź do Bitnovo

Bitwala

bitwala card

Niskie koszty i dobra oferta

Bitwala to niemiecki start-up, którego korzenie sięgają 2013 roku. Pomimo komplikacji w 2018 roku, kiedy firma straciła swojego operatora płatności, udało jej się stanąć na nogi i zdobyć środki na dalszy rozwój. Obecnie spółka obsługuje ponad 80 tysięcy klientów, głównie w Niemczech. Jej karta jest dostępna we wszystkich państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc także w Polsce. Bitwala umożliwia płatności przy użyciu bitcoinów, Ethereum i euro. Kryptowaluty są przechowywane w portfelu powiązanym z kontem, a klucze prywatne znajdują się w rękach jego właściciela.

Wydanie karty jest darmowe dla mieszkańców Niemiec. Na stronie brakuje informacji o kosztach, które ponoszą mieszkańcy innych państw. Korzystanie z karty jest darmowe jednak prowizja od transakcji wynosi 1%. Przy zakupie i sprzedaży kryptowalut trzeba liczyć się także z opłatą sieciową BTC. Minimalna kwota transakcji z kartą Bitwala to 30 EUR, zaś górny limit to 15 000 EUR. 7-dniowy limit handlowy to 30 000 EUR. Wypłaty z bankomatów są darmowe, jednak firma zastrzega, że w niektórych przypadkach zależy on od operatora.

Przejdź do Bitwala

Coinbase

coinbase card

Standardowa oferta i średnie koszty

Coinbase to największa amerykańska giełda kryptowalut o pewnych regulacyjnych fundamentach. Główne zarzuty kierowane pod jej adresem to nadgorliwość w dzieleniu się danymi użytkowników ze służbami podatkowymi oraz nieoczekiwane przerwy w działaniu. Giełda oferuje kartę, która jest dostępna także dla użytkowników z Polski. Opłata za jej wydanie to 4,95 EUR. Aby o nią wystąpić trzeba przejść pełną weryfikację tożsamości na platformie. Karta Coinbase obsługuje portfele dziewięciu różnych kryptowalut. Można zasilić ją korzystając z: BTC, ETH, LTC, BCH, XRP, BAT, REP, ZRX i XLM.

Wypłaty z bankomatów są darmowe do kwoty 200 EUR. Po przekroczeniu limitu ich koszt to: 1% – w kraju lub 2% – zagranicą. Brak opłat transakcyjnych dotyczy jedynie zakupów na terenie kraju użytkownika. W innych państwach europejskiej wspólnoty gospodarczej koszt transakcji to 0,20% jej wartości. Poza UE kwota opłat rośnie do 3%.

Dzienny limit płatności to 10 000 EUR, miesięczny 20 000 EUR, a roczny 100 000 EUR. Dzienne ograniczenie wypłat z bankomatów wynosi 500 EUR.

Przejdź do Coinbase

Crypterium

crypterium

Standardowa oferta, średnie/wysokie opłaty

Crypterium to prężnie rozwijający się fintech z siedzibą w Estonii i operatorem na Litwie. Karta oferowana przez spółkę jest sprzężona z jej mobilną aplikacją. Crypterium chwali się, że oferuje najlepsze kursy wymiany walut dla każdej transakcji, poprzez integrację z 10 różnymi giełdami kryptowalut. Cyfrowe aktywa, którymi można zasilić kartę Crypterium to BTC, ETH, LTC, XRP, BCH i CRPT (natywny token spółki).

Limity oferowane przez kartę wynoszą do 5 000 EUR dziennie i 12 500 EUR miesięcznie. W przypadku płatności online jest to odpowiednio 2 500 oraz 10 000 EUR. Limit wypłat z bankomatu to 500 EUR dziennie i 2 500 EUR miesięcznie.

Karta jest darmowa dla posiadaczy natywnych tokenów Crypterium – 1 CRPT to dziś około 0,22 USD. Wszyscy inni muszą zapłacić za jej dostarczenie 14,99 EURKoszty obsługi karty to 2,99 EUR (zwracane jeśli klient wydał nią co najmniej 299 EUR w miesiącu). Opłata transakcyjna wynosi 0,25 EUR. Za konwersję zapłacimy 2,5% naszych środków, a wypłata z bankomatu kosztuje 3 EUR + 1,6% wypłacanej kwoty.

Przejdź do Crypterium

Crypto.com – MCO VISA

crypto com card

Dobra oferta i tanie opłaty

Crypto.com to hongkońska giełda kryptowalut, która stopniowo rozwija swoją globalną ofertę. Spółka wydaje karty MCO Visa, które działają w połączeniu z aplikacją mobilną platformy. Crypto.com udostępnia 5 różnych odmian swojej karty. Pierwsza z nich jest darmowa, a pozostałe 4 wymagają posiadania natywnych tokenów giełdy – CRO. Rodzaj karty nie wpływa na jej koszty. Różnica polega na limitach wypłat i dodatkowych korzyściach.

5 kart udostępnianych przez crypto.com to:

  • Bezpłatna karta Midnight Blue – darmowe wypłaty z bankomatów do kwoty 200 USD miesięcznie, cryptoback 1%, 
  • Ruby Steel (stake 2500 CRO) – darmowe wypłaty z bankomatów do kwoty 400 USD, cryptoback 2%
  • Jade Green lub Royal Indigo (stake 25 000 CRO) – darmowe wypłaty z bankomatów do 800 USD, cryptoback 3% i pełny zwrot opłat za Netflix i Spotify. 
  • Icy White lub Rose-Gold (stake 250 000 CRO) – darmowe wypłaty z bankomatów do 1000 USD, cryptoback 5% + dodatkowe korzyści (np. 10% na usługi Expedia, darmowy Netflix i Spotify), 
  • Obsidian Black (stake 2 500 000 CRO) – cryptoback 8% + dodatkowe korzyści takie jak 10% zniżki na Airbnb i pozostałe z wymienionych.

Według dzisiejszego kursu (5.11) 2500 CRO to 166 EUR. Aby otrzymywać cashback w wysokości 3% i mieć pełen zwrot opłat za Netflixa, należy zainwestować więc 1663 EUR i prowadzić staking CRO przez 180 dni.

Karta od crypto.com jest darmowa, nie ma miesięcznych opłat, minimalnego i maksymalnego limitu depozytu, ani prowizji przy transakcjach. Posiadacze bezpłatnej karty mają limit darmowych wypłat z bankomatów do kwoty 200 EUR. Po jej przekroczeniu opłata wynosi 2%. Bardzo niskie koszty użytkowania sprawiają, że karta MSO Visa wypada bardzo dobrze na tle zestawienia.

Zobacz nasz test karty MCO Visa od Crypto.com (link).

Przejdź do Crypto.com

Wirex

wirex card

Solidna oferta i niewysokie koszty

Wirex to brytyjski fintech, który przypomina Revoluta, jednak ma więcej wspólnego z kryptowalutami (na Revolucie kupuje się jedynie ekspozycję na kryptowaluty – nie można ich przenieść). Spółka udostępnia opcje zakupu krypto, wydaje własny natywny token i funkcjonuje jako niezależna platforma rozliczeniowa. Cyfrowe środki klientów są przechowywane w zimnych portfelach z multisigiem, a współpraca z Mastercard gwarantuje bezpieczeństwo płatności kartą.

Ze strony wirexapp.com wynika, że Polska jest na liście obsługiwanych państw. Karta oferowana przez Wirex jest wydawana za darmo. Miesięczne koszty jej obsługi to 1,20 EUR. Doładowanie karty jest darmowe. Płatności w sklepach i przez Internet nie są obciążane dodatkowymi kosztami. Przewalutowanie wiąże się jednak z zapłatą stawki OTC i prowizji. Wypłata z bankomatu kosztuje 2,25 EUR. Dzienne limity płatności kryptowalutami wynoszą do 10 000 EUR w pojedynczej transakcji i do 50 000 EUR dziennie. Wirex obsługuje 10 cyfrowych aktywów: BTC, ETH, LTC, XRP, WXT, XLM, DAI, NANO, WLO, WAVES. 

Hodlerzy natywnego tokena Wirex (WXT) mogą liczyć na cryptoback na kartę. Aby korzystać z 1% zwrotu środków trzeba mieć ponad 100 000 WXT (według kursu z 5.11 jest to 763 EUR). Maksymalny cryptoback wynosi 1,5% i otrzymują go osoby posiadające co najmniej 0,5 mln WTX.

Przejdź do Wirex

Nadchodzące nowości

BlockCard by Trenio – 4 kwartał 2020

Obecnie dostępna w Stanach Zjednoczonych, ma wejść na europejski rynek w 4 kwartale 2020 roku. Według warunków na jakich działa w USA – karta oferuje dzienny limit płatności do 350 dolarów i żeby z niej korzystać, należy zablokować 10 USD. BlockCard wspiera 12 cyfrowych aktywów, wśród których znajdziemy kryptowaluty BTC, ETH, BCH, DAI, LTC, PAX, stablecoiny USDT, USDC i TUSD oraz tokeny BAT, XRP i TERN (natywny token Trenio).

Według warunków dla mieszkańców USA, karta nie pobiera prowizji za wypłaty, płatności, depozyty i wymianę. Korzystanie z niej wymaga jednak comiesięcznej opłaty w wysokości 5,00 USD. Opłata nie jest pobierana jeśli za pomocą karty dokonano w miesiącu płatności na kwotę przekraczającą 750 USD.

Operator BlockCard oferuje cashback dla holderów jego natywnego tokena Trenio (TERN). Aby korzystać z miesięcznego zwrotu środków w wysokości 1% należy posiadać 30 000 TERN, czyli według obecnego kursu (1 TERN = 0,007695) wydać na nie około 230 dolarów. Aby otrzymywać cashback w wysokości 6% należy mieć 145 000 TERN, o wartości 1115 USD. Ich zakup może być więc opłacalny dla ludzi, którzy często korzystają z karty. Wydając 10 000 USD miesięcznie, otrzymywaliby oni bowiem zwrot rzędu 600 USD.

CoinDeal – etap wstępnych zamówień

W momencie pisania tego przeglądu (6.11.2020) do wydania karty CoinDeal brakuje jeszcze 47 240 chętnych. Giełda uruchomi swoją kartę, gdy otrzyma 50 000 zgłoszeń. Osoby, które zarejestrują się na giełdzie i wyrażą chęć posiadania karty, otrzymają ją za darmo wraz z dodatkowym bonusem w postaci 20 natywnych tokenów CoinDeal’a (CDL).

Coinquista – pierwsza połowa 2021

Zgodnie z zapowiedziami Coinqusty giełda, podobnie jak CoinDeal, zamierza w pierwszej kolejności zbadać rynek. Ewentualna karta sprzężona z aplikacją platformy mogłaby pojawić się na rynku w pierwszej połowie 2021 roku. Coinquista posiada już operatora płatności w złotówkach. W pierwszej kolejności giełda koncentruje się jednak na innych projektach, takich jak social trading.

Test kart w praktyce

Jak pisaliśmy we wstępie przeprowadzamy praktyczny test 2 kart kryptowalutowych w codziennym użytkowaniu. Gdy zakończymy test link do wyników pojawi się w tym miejscu.

karty płatnicze kryptowalutyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.