Cyfrowi nomadzi. Kim są i dlaczego wybierają taki tryb pracy? | CrypS.

Cyfrowi nomadzi. Kim są i dlaczego wybierają taki tryb pracy?

Digital nomad. Kto to jest? Azja

Nasi przodkowie tysiące lat temu prowadzili koczowniczy i wędrowczy tryb życia, przemieszczając się z miejsca na miejsce. W ostatnich latach ta forma przybrała jednak całkowicie nowy kształt, dzięki możliwościom jakie daje Internet.


Ukuty i spopularyzowany został termin oraz styl życia cyfrowego nomady, czyli osoby mogącej pracować z dowolnego miejsca na ziemi i łączyć karierę zawodową z podróżami.

W tym artykule pokażemy Ci, kim jest cyfrowy nomada, jakie są zalety i wady takiego trybu życia oraz z jaki zestaw umiejętności i narzędzi warto posiadać, aby móc zostać cyfrowym wędrowcem.

Spis treści:


Kim są cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi nomadzi to coraz większa grupa ludzi, którzy przyjmują niezależny od lokalizacji, oparty na technologii styl życia. Pozwala im on podróżować i pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Chociaż filozofia ta zyskała ogromną popularność w trakcie i po pandemii Covid-19, to termin cyfrowego nomady został ukuty zdecydowanie wcześniej, bo już w latach 60-tych ubiegłego stulecia.

Magazyn PC World spekulował wówczas, że rozwój technologii pozwoli ludziom wrócić do koczowniczego trybu życiu, czyli tego, do którego byliśmy przyzwyczajeni od tysięcy lat.

Cyfrowi nomadzi
Źródło: LinkedIn, PC World

Rozwój technologii komputerów osobistych oraz Internetu sprawił, że bycie cyfrowym nomadą zaczęło stawać się coraz łatwiejsze, a ta forma pracy zaczęła mocno popularyzować się od drugiego dziesięciolecia XXI wieku.

Aby zostać cyfrowym nomadem, kluczowe jest posiadanie stabilnego źródła dochodu, które nie jest związane z jednym miejscem. Oznacza to, że musisz mieć wystarczające oszczędności na co najmniej sześć miesięcy życia, a także stabilne przychody z pracy zdalnej, inwestycji lub własnej działalności gospodarczej

– komentuje Janusz Zieliński, Product Owner w Ari10.

Nomadzi stanowią zróżnicowaną grupę, obejmującą różne pokolenia, zawody i środowiska społeczno-ekonomiczne. Podczas gdy najbardziej powszechne są dziedziny kreatywne, to IT i marketing również posiadają duże znaczenie w ruchu cyfrowych nomadów. Poniższe statystyki pokazują natomiast, kim jest przeciętny “digital nomad”.

Charakterystyka demograficzna

 • Wiek i płeć: Przeciętny cyfrowy nomada ma 32 lata. Około 47% jest w wieku 30-39 lat, 14% w wieku 20 lat, a pozostałe 39% ma ponad 40 lat. Mężczyźni stanowią 58% tej grupy.
 • Pochodzenie etniczne i narodowość: Większość cyfrowych nomadów to biali Amerykanie (prawie 50%).
 • Związki: Znaczna część, 53%, jest w związku małżeńskim lub w długotrwałym związku, a 24% cyfrowych nomadów podróżuje ze swoimi dziećmi. Jest to ciekawa statystyka, gdyż mogłoby się wydawać, że taki tryb życia warunkuje samotność.

Edukacja i umiejętności

 • Edukacja: Aż 90% cyfrowych nomadów posiada wyższe wykształcenie, minimum tytuł licencjata.
 • Umiejętności: Często posiadają umiejętności w zakresie programowania, projektowania grafik, copywritingu, przedsiębiorczości online i marketingu cyfrowego. 

Zawody

 • Rodzaje zatrudnienia: Cyfrowi nomadzi to zróżnicowana grupa pod względem formy zatrudnienia. Około 18% posiada własne firmy, 35% jest zatrudnionych przez firmy zewnętrzne, a 28% to freelancerzy. Najpopularniejszym zajęciem wśród nich jest tworzenie oprogramowania. Inni to niezależni programiści, graficy, copywriterzy i specjaliści ds. marketingu cyfrowego 
 • Status pracy: 41% pracuje w pełnym wymiarze godzin, 18% jest freelancerami, a 17% to założyciele startupów. 

Zwyczaje związane z pracą i dochody

 • Godziny pracy: Większość cyfrowych nomadów pracuje 40 godzin tygodniowo lub mniej, co zapewnia równowagę między życiem zawodowym i osobistym.
 • Dochody: Średni roczny dochód cyfrowych nomadów wynosi około 120 000 dolarów. Jest on bardzo zróżnicowany, a wielu z nich zarabia od 40 000 do 250 000 dolarów rocznie. Możliwość życia w obszarach o niskich kosztach utrzymania znacznie zwiększa oszczędności i ogólną kondycję finansową.
 • Środowisko pracy: Większość cyfrowych nomadów pracuje w biurach domowych (59%), a następnie w przestrzeniach coworkingowych (15%) i kawiarniach (8%). 

Styl życia i preferencje

 • Organizacja podróży i życia: Podczas gdy pokusa ciągłego podróżowania jest silna, wielu cyfrowych nomadów preferuje “powolne podróżowanie”, pozostając w jednym miejscu przez dłuższy czas. Tylko 24% z nich regularnie łączy pracę z podróżami, a pozostali pracują na stałe za granicą lub w swoim kraju.
 • Najpopularniejsze miejsca docelowe: Popularne miasta dla cyfrowych nomadów to Bangkok, Lizbona, Barcelona i Buenos Aires. Najczęściej odwiedzanym krajem pozostają Stany Zjednoczone, a następnie Hiszpania i Tajlandia. Czynniki wpływające na wybór lokalizacji obejmują koszty życia, jakość i powszechność dostępu Internetu, bezpieczeństwo i bliskość natury.

Najbardziej rozwinięty był HongKong gdzie kantory kryptowalutowe jak i bitomaty były naprawdę łatwo dostępne. Nawet kiedy poszedłem zrobić pranie w HK to zobaczyłem bitomat w pralni. W Tajlandii było bardzo mało krypto, chociaż zdarzało się widzieć jakieś plakaty informujące, że można wymienić środki. Kambodża jeszcze się rozwija i jest krajem czwartego świata, ale jako Ari10 zdecydowaliśmy się wejść w ten rynek. Z tego powodu myślę, że niedługo będzie tam lepiej jeśli chodzi o adopcję kryptowalut

– twierdzi Zieliński wskazując odwiedzane przez niego miejsce, w którym adopcja cyfrowych aktywów była najbardziej rozwinięta.

Możliwość uzyskiwania zadowalających dochodów przy jednoczesnym korzystaniu z elastyczności pracy z praktycznie dowolnego miejsca, uosabiają nowoczesne podejście do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. 

Statystyki pokazują, że współczesny cyfrowy nomada nie jest jednak osobą, która przemierza dżunglę z laptopem w placku i każdej nocy śpi w innym miejscu. Często szukają stabilizacji i wybierają styl “powolnego podróżowania”, osiadając w wybranych lokalizacjach na dłużej i organizując w nich sobie życie.

Ważne jest również posiadanie funduszu awaryjnego na nieprzewidziane wydatki oraz odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego i podróżnego. Dla każdego będzie to inna wartość ze względu na różne potrzeby życiowe. Kogoś interesuje wygoda i prywatność kawalerki a ktoś potrzebuje większe mieszkanie. Określ swoje wydatki miesięczne i wiedząc ile potrzebujesz jak dodasz swoje potrzeby (przeloty, zwiedzanie jako turysta) to łatwo wyliczysz jakie fundamenty powinieneś posiadać aby ruszyć w podróż

– dodaje Zieliński.

Dlaczego ludzie wybierają styl życia cyfrowego nomada?

Styl życia cyfrowych nomadów stał się w ostatnich latach bardziej popularny, a coraz więcej osób korzysta z wolności i elastyczności pracy zdalnej podczas podróżowania po świecie. Ale czy to wszystko jest prawdą? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom bycia cyfrowym nomadą.

Plusy cyfrowego nomadyzmu

 • Wolność i elastyczność – Jedną z największych zalet stylu życia cyfrowego nomady jest spora niezależność. Jako cyfrowy nomada masz możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, o ile posiadasz niezawodne połączenie internetowe. Oznacza to, że możesz mieszkać w części świata, która odpowiada Twoim osobistym preferencjom i wartościom, niezależnie od tego, czy jest to tętniąca życiem metropolia, czy spokojne nadmorskie miasteczko, a może środek lasu.
 • Podróże i zanurzenie w kulturze – Kolejną ważną zaletą bycia cyfrowym nomadą jest możliwość podróżowania i poznawania nowych kultur. Mieszkając i pracując w różnych krajach, masz okazję zanurzyć się w lokalnym stylu życia, spróbować nowych potraw, nauczyć się nowych języków i zyskać głębsze zrozumienie otaczającego Cię świata.
 • Niższe koszty utrzymania – W zależności od tego, gdzie zdecydujesz się mieszkać, bycie cyfrowym nomadą może również oferować niższe koszty utrzymania w porównaniu do tradycyjnej pracy biurowej. Wielu cyfrowych nomadów pochodzi z krajów wysoko rozwiniętych i stawia na kraje rozwijające się. Zarabiając na przykład w euro, a wydając w lokalnych walutach, można pozwolić sobie na o wiele wyższy standard codziennego życia.
Zalety Wady
Wolność i elastyczność pracy z dowolnego miejsca Samotność i izolacja, trudności w budowaniu znaczących relacji
Możliwość podróżowania, poznawania nowych kultur i zdobywania cennych doświadczeń życiowych Trudności w utrzymaniu koncentracji i produktywności z powodu rozpraszaczy i braku rutyny
Niższe koszty utrzymania dzięki wyeliminowaniu wydatków na dojazdy, czynsz i media Zależność od stabilnego połączenia Wi-Fi, które może być zawodne w niektórych lokalizacjach
Lepsza równowaga między pracą a życiem prywatnym i większa kontrola nad codziennym harmonogramem Potencjalna niestabilność finansowa i nieregularne dochody
Zwiększona kreatywność i ekspozycja na nowe pomysły i perspektywy Wyzwania związane z różnicami w strefach czasowych i komunikacją z klientami lub współpracownikami
Uproszczony styl życia z mniejszym naciskiem na dobra materialne Ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej i innych systemów wsparcia podczas pobytu za granicą
Eliminacja codziennych dojazdów i więcej czasu na osobiste zajęcia Ryzyko wypalenia z powodu zatartych granic między pracą a życiem prywatnym

Życie cyfrowego nomady to jednak nie same plusy

 • Samotność i izolacja – Jednym z największych wyzwań związanych z byciem cyfrowym nomadą jest potencjalna samotność i izolacja. Bez stabilnej grupy przyjaciół, partnera lub współpracowników może być trudno nawiązać znaczące kontakty i utrzymać poczucie wspólnoty. Może to być szczególnie trudne, jeśli jesteś w ciągłym ruchu i nie masz możliwości zapuszczenia korzeni w żadnym miejscu.
 • Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – Kolejną potencjalną wadą stylu życia cyfrowego nomady jest brak wyraźnej granicy pomiędzy życiem zawodowym oraz czasem wolnym. Kiedy mieszkasz i pracujesz w tej samej przestrzeni, oddzielenie życia osobistego od kariery może być trudne. Prowadzi do wypalenia i poczucia bycia zawsze „na chodzie”, nawet gdy powinieneś odpoczywać lub cieszyć się otoczeniem.
 • Wyzwania związane z dostępem do technologii i przestrzenią roboczą – Cyfrowi nomadzi napotykają wyzwania, jeśli chodzi o znalezienie stabilnego i zadowalającego połączenia internetowego oraz odpowiednich miejsc do pracy. W zależności od destynacji podróży, łączność z Internetem może być słaba lub całkowicie niedostępna, co utrudnia wykonywanie pracy. Podobnie, znalezienie cichego i wygodnego miejsca do pełnego skupienia się również staje może wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jesteś w ciągłym ruchu.

Cyfrowi nomadzi muszą być przygotowani na wyzwania związane z częstymi zmianami miejsc zamieszkania, co może prowadzić do poczucia niestabilności i braku stałości. Ważne jest również zarządzanie czasem i utrzymanie produktywności w różnych strefach czasowych. Inne wyzwania to kwestie prawne i podatkowe w różnych krajach, dostęp do niezawodnego internetu oraz radzenie sobie z poczuciem izolacji i brakiem bliskich obok

– twierdzi Zieliński z Ari10.

Choć styl życia cyfrowego nomady z pewnością ma swoje zalety, nie jest on pozbawiony wyzwań. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie rozważyć zarówno plusy, jak i minusy oraz określić, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Jednak przy odpowiednim nastawieniu, bycie cyfrowym nomadą może być niezwykle satysfakcjonującym i rozwijającym doświadczeniem.

Technologia i narzędzia wspierające cyfrowych nomadów

Bycie cyfrowym nomadą wymaga nie tylko odpowiedniego nastawienia i zestawu umiejętności, ale także odpowiednich narzędzi. W tej części tekstu przyglądamy się najpopularniejszym aplikacjom wskazywanych przez cyfrowych nomadów jako narzędzia, z których korzystają na co dzień w swojej pracy.

Pokażemy Ci również, bez jakich gadżetów elektronicznych przeciętny cyfrowy nomada twierdzi, że nie mógłby pracować i nie dałby sobie rady na co dzień.

Oprogramowanie przydatne w podróży

Kategoria Narzędzia Opis
Zarządzanie projektami Trello, Asana, ClickUp Te platformy pomagają organizować zadania, współpracować z członkami zespołu i śledzić postępy projektu. Oferują takie funkcje jak tablice kanban, kalendarze i udostępnianie plików.
Komunikacja Slack, Zoom, Skype, Google Meet Te aplikacje umożliwiają komunikację w czasie rzeczywistym, wideokonferencje, udostępnianie ekranu i plików, aby być w kontakcie ze współpracownikami i klientami.
Produktywność Google Workspace, Notion Google Workspace zawiera współpracujące dokumenty, arkusze, pocztę e-mail i chmurę. Notion to kompleksowa przestrzeń robocza do notatek, wiki, zadań i baz danych.
Śledzenie czasu Toggl, RescueTime, Harvest Te narzędzia pomagają śledzić czas spędzony na zadaniach, analizować produktywność i generować faktury dla klientów.
Tworzenie treści ContentStudio Ta platforma pomaga tworzyć, planować i analizować treści na blogach i kanałach mediów społecznościowych.
Zarządzanie finansami Wise, Toshl Wise (dawniej TransferWise) oferuje międzynarodowe płatności i konta wielowalutowe. Toshl to aplikacja do śledzenia wydatków i budżetu.
Planowanie SavvyCal To narzędzie usprawnia planowanie spotkań i terminów, synchronizując się z kalendarzem i oferując spersonalizowane linki do rezerwacji.
Zarządzanie hasłami LastPass, 1Password, Bitwarden Te aplikacje bezpiecznie przechowują i synchronizują wszystkie Twoje hasła na różnych urządzeniach i mogą sugerować silne hasła.
VPN ExpressVPN VPN szyfruje połączenie internetowe, aby chronić dane w publicznych sieciach Wi-Fi i uzyskać dostęp do treści z ograniczeniami geograficznymi.
Wyszukiwarka przestrzeni coworkingowych WorkFrom Ta strona pomaga znaleźć kawiarnie, przestrzenie coworkingowe i hotspoty Wi-Fi przyjazne dla laptopów w miastach na całym świecie.

 

 • Platformy do zarządzania projektami: Narzędzia takie jak Asana i Trello pomagają cyfrowym nomadom pozostać zorganizowanymi i współpracować z członkami zespołu. Umożliwiają one tworzenie zadań, ustalanie terminów, przydzielanie obowiązków i śledzenie postępów w jednym miejscu.
 • Aplikacje komunikacyjne: Slack i Zoom są niezbędne do utrzymywania kontaktu ze współpracownikami i klientami. Slack umożliwia przesyłanie wiadomości w czasie rzeczywistym, udostępnianie plików i integrację z innymi aplikacjami do pracy. Zoom z kolei zapewnia niezawodne wideokonferencje na potrzeby spotkań i prezentacji.
 • Pakiety produktywności: Google Workspace i Notion oferują szereg narzędzi zwiększających produktywność. Google Workspace to wspólne dokumenty, arkusze, slajdy, poczta e-mail, kalendarz i przechowywanie w chmurze. Notion to wszechstronny obszar roboczy do notatek, wspólnych zadań i arkuszy kalkulacyjnych.
 • Oprogramowanie do monitorowania czasu pracy: Aplikacje takie jak Toggl i RescueTime pomagają cyfrowym nomadom śledzić godziny pracy, zachować koncentrację i efektywnie zarządzać czasem w różnych projektach i dla różnych klientów.
 • Menedżerowie haseł: Narzędzia takie jak LastPass i 1Password bezpiecznie przechowują dane logowania, ułatwiając dostęp do kont przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa danych, zwłaszcza w publicznych sieciach Wi-Fi.

Zacznij od dokładnego planowania i badania. Upewnij się, że masz stabilne źródło dochodu, najlepiej zdalną pracę lub własny biznes. Zorganizuj swoje finanse, upewnij się, że masz wystarczające oszczędności i fundusz awaryjny. Wybierz odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne i podróżne. Zdecyduj, które kraje chcesz odwiedzić i zapoznaj się z ich przepisami wizowymi oraz warunkami życia. Upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia do pracy zdalnej, takie jak niezawodny laptop, oprogramowanie i dostęp do internetu. Warto mieć aplikację do kart eSIM na telefon, podpis zaufany i kwalifikowany oraz przekazać pełnomocnictwa w księgowości

– wyjaśnia Zieliński.

Technologie niezbędne w podróży

 • Przenośny laptop: Lekki, ale wydajny laptop to serce zestawu narzędzi cyfrowego nomada. Przykładowo MacBook Air albo Dell XPS oferują równowagę między wydajnością i przenośnością do pracy z dowolnego miejsca i są najczęściej wybierane przez nomadów, zgodnie z danymi Statista.
 • Smartfon z międzynarodową transmisją danych: Smartfon zapewnia łączność w podróży. Zwróć uwagę na długi czas pracy baterii, dużą ilość pamięci i solidną konstrukcję. Często uzupełnieniem jest międzynarodowa transmisja danych.
 • Własne mobilne hotspoty: Osobiste urządzenia Wi-Fi, takie jak GlocalMe, zapewniają stały dostęp do Internetu w dowolnym miejscu. Gwarantują bezpieczne połączenie za pośrednictwem sieci komórkowych, eliminując zależność od publicznych sieci Wi-Fi.
 • Słuchawki z redukcją szumów: Słuchawki z aktywną redukcją szumów pozwalają skupić się na pracy w hałaśliwym otoczeniu, takim jak kawiarnie czy lotniska. Są również nieocenione podczas odbierania połączeń i uczestniczenia w wirtualnych spotkaniach.
 • Uniwersalny zasilacz: Kompaktowy zasilacz z wieloma konfiguracjami wtyczek umożliwia ładowanie wszystkich urządzeń bez względu na kraj, w którym się znajdujesz. Poszukaj takiego z ochroną przeciwprzepięciową.
 • Power bank: Zewnętrzny akumulator o dużej pojemności naładuje telefon, tablet i inne urządzenia USB podczas długich podróży. Niektóre oferują nawet ładowanie solarne.
 • Usługa VPN: Wirtualna sieć prywatna szyfruje ruch internetowy i maskuje lokalizację użytkownika. Ma to kluczowe znaczenie dla ochrony poufnych danych w niezabezpieczonych sieciach publicznych i dostępu do treści z ograniczeniami geograficznymi.

Dzięki odpowiedniemu zestawowi sprzętu, oprogramowania i usług, cyfrowi nomadzi mogą pozostać produktywni, połączeni ze światem i bezpieczni, ciesząc się swobodą pracy z dowolnego miejsca na świecie.

Zbudowanie przemyślanego oraz niezawodnego zestawu narzędzi technicznych jest kluczem do tego, aby ten styl życia był produktywny. Do powyższych należy dodać również oprogramowanie związane bezpośrednio z konkretnym profilem pracy.

Cyfrowi nomadzi a kryptowaluty

Życie cyfrowych nomadów i kryptowaluty zdecydowanie idą ze sobą w parze! Są ze sobą powiązane dzięki niezależności finansowej i wykorzystania zaawansowanych technologii w codziennym życiu.

Oba stanowią wyzwanie dla tradycyjnych norm, oferując zdecentralizowany, elastyczny sposób życia w erze digitalizacji.

Podobnie jak cyfrowi nomadzi wykorzystują Internet, aby uwolnić się od ograniczeń geograficznych, zapewniając jednostkom większą kontrolę nad ich finansami. Ta synergia między cyfrowym nomadyzmem a cyfrowymi aktywami reprezentuje nowy paradygmat pracy, pieniędzy i życia, w którym innowacyjność i zdolność adaptacji są kluczowymi czynnikami sukcesu.

Płatności i przelewy międzynarodowe

Jedną z najważniejszych zalet kryptowalut dla cyfrowych nomadów jest łatwość dokonywania międzynarodowych płatności i przelewów. Tradycyjne systemy bankowe często wiążą się z wysokimi opłatami, powolnym czasem przetwarzania i złożonymi procedurami, jeśli chodzi o transakcje transgraniczne.

Z drugiej strony kryptowaluty umożliwiają cyfrowym nomadom wysyłanie i otrzymywanie płatności na całym świecie w ciągu kilku minut, przy minimalnych opłatach i bez ograniczeń geograficznych.

Bezgraniczny charakter kryptowalut doskonale pasuje do stylu życia nomadów, umożliwiając im płynne zarządzanie finansami podczas podróży po różnych krajach. Niezależnie od tego, czy chodzi o otrzymywanie płatności od klientów, płacenie za zakwaterowanie czy wysyłanie pieniędzy do rodziny w domu, kryptowaluty stanowią wygodne i opłacalne rozwiązanie dla cyfrowych nomadów.

Co istotne, są również ciekawym sposobem “optymalizacji podatkowej”. W momencie gdy rozliczenia nie wychodzą poza ekosystem kryptowalut, bardzo często są zwolnione z konieczności płacenia danin do urzędów skarbowych.

Warto rozważyć rejestrację działalności w krajach przyjaznych dla digital nomadów. Kraje które oferują korzystne przepisy podatkowe, łatwe procesy rejestracji oraz wsparcie dla przedsiębiorców. Zdecydowanie odradzam rejestrowanie działalności w krajach o skomplikowanym systemie podatkowym, wysokich kosztach administracyjnych i biurokracji. To też bardzo indywidualna kwestia ze względu na to czy ktoś jest freelancerem, żyje z inwestycji i handlu na giełdzie czy prowadzi spółkę. Zdecydowanie polecam rozmowę z kancelariami aby skonsultować i dobrze zaplanować wszelkie ruchy dotyczące rejestracji działalności

– radzi Zieliński.

Zalety Wady
Transakcje bez granic – możliwość otrzymywania płatności od klientów z całego świata Zmienność – ceny kryptowalut mogą znacznie się wahać, co może być ryzykowne, jeśli zarobki są przechowywane w kryptowalutach
Szybsze rozliczenia – płatności kryptowalutowe zazwyczaj są rozliczane w ciągu kilku minut, zapewniając szybkie otrzymanie zarobków Niepewność regulacyjna – otoczenie regulacyjne dotyczące kryptowalut ciągle się rozwija i różni się w zależności od lokalizacji
Niższe opłaty transakcyjne w porównaniu do tradycyjnych przelewów międzynarodowych Złożoność podatkowa – podatki od zarobków w kryptowalutach mogą być skomplikowane, wymagając dokładnego śledzenia i raportowania
Zwiększone bezpieczeństwo dzięki technologii blockchain, zmniejszające ryzyko oszustw Ograniczona akceptacja – nie wszyscy sprzedawcy lub dostawcy usług akceptują jeszcze płatności w kryptowalutach
Potencjał wzrostu wartości Wyzwania techniczne – bezpieczne przechowywanie i zarządzanie kryptowalutami wymaga pewnej wiedzy technicznej i korzystania z odpowiednich portfeli
Brak konieczności posiadania tradycyjnego konta bankowego, umożliwiający wolność finansową i niezależność Odpowiedzialność za bezpieczeństwo – odpowiedzialność za zabezpieczenie środków w kryptowalutach spoczywa wyłącznie na osobie, wymagając czujności przed atakami hakerskimi lub oszustwami
Otwiera nowe możliwości pracy zdalnej w przestrzeni blockchain i kryptowalut Zależność od dostępu do internetu – transakcje kryptowalutowe wymagają stabilnego połączenia internetowego, które może nie zawsze być dostępne podczas podróży
Umożliwia zarabianie dodatkowego pasywnego dochodu poprzez różne możliwości inwestycyjne i stakingowe w kryptowalutach Brak zwrotów lub odwołań płatności – po dokonaniu transakcji kryptowalutowej, jest ona zazwyczaj nieodwracalna, co może być problematyczne w przypadku sporów z klientami

Inwestycje i zarobki w kryptowalutach

Kryptowaluty otworzyły również przed cyfrowymi nomadami nowe możliwości dywersyfikacji zarobków, inwestycji i generowania pasywnego dochodu. W wielu branżach, szczególnie wspierających cyfrowe waluty, cyfrowi nomadzi mogą generować przychody za realizowaną pracę właśnie w kryptowalutach, otrzymywać tokeny od twórców nowych projektów, jeżeli wspierają ich rozwój, a także budować portfolio szerokiej gamy instrumentów z ekosystemu Web3 oraz DeFi.

Płatności kryptowalutowe dla freelancerów i cyfrowych nomadów, choć wciąż znajdują się na wczesnym etapie rozwoju, zyskują na popularności. Badanie przeprowadzone w 2023 r. przez Freelance Institute wykazało, że 22% freelancerów otrzymało już co najmniej jedną płatność w kryptowalucie, a kolejne 38% jest zainteresowanych zbadaniem tej opcji. Oczekuje się, że trend ten przyspieszy wraz ze wzrostem świadomości korzyści płynących z kryptowalut.

Przykłady cyfrowych nomadów korzystających z kryptowalut

Idealnym przykładem połączenia koczowniczego trybu życiu w cyfrowym świecie z wykorzystaniem kryptowalut jest tak zwana “Bitcoin Family”, której głową jest Didi Taihuttu.

Ta holenderska rodzina sprzedała cały swój dobytek w 2017 r., aby zainwestować w bitcoina (BTC) i rozpocząć międzynarodową podróż. Od tego czasu podróżowali do ponad 40 krajów, opierając swoje wydatki i dochody wyłącznie na kryptowalutach. Ich historia stanowi inspirację dla wielu kryptowalutowych nomadów, którzy szukają wolności finansowej i życia pełnego przygód.

Innym godnym uwagi przykładem jest podróż Olafa Carlsona-Wee, założyciela Polychain Capital. Jako cyfrowy nomada, Carlson-Wee podróżował po świecie, jednocześnie zarządzając swoimi inwestycjami w kryptowaluty.

Jego sukces w tej przestrzeni pozwolił mu zbudować wielomilionową firmę venture capital, pokazując potencjał połączenia cyfrowego nomadyzmu z wiedzą na temat kryptowalut.

Praktyczne zastosowania kryptowalut w codziennym życiu nomadów

Poza sferą inwestycji i transakcji finansowych, kryptowaluty znalazły praktyczne zastosowanie w codziennym życiu cyfrowych nomadów. Wiele platform rezerwacji podróży, akceptuje obecnie kryptowaluty jako formę płatności, umożliwiając nomadom rezerwację lotów, hoteli i atrakcji przy użyciu aktywów cyfrowych.

Co więcej, rosnąca akceptacja kryptowalut przez sprzedawców na całym świecie ułatwiła cyfrowym nomadom korzystanie z nich przy codziennych płatnościach. 

Kategoria Aplikacje/Rozwiązania Opis
Płatności i bankowość Karty kryptowalutowe do płatności w normalnych sklepach, bramki płatnicze – Umożliwia wydawanie kryptowalut w zwykłych sklepach za pomocą doładowywanych kart debetowych
– Umożliwia łatwą wymianę walut, fakturowanie i przyjmowanie płatności z dowolnego miejsca
– Oferuje linki płatnicze dla sprzedawców detalicznych do przetwarzania płatności online bez strony internetowej
Planowanie emerytury Fundusz emerytalny Akropolis DeFi – Zapewnia oparty na blockchain system emerytalny dostępny z dowolnego miejsca na świecie
Możliwości pracy zdalnej Portale z ofertami pracy w branży kryptowalutowej takie jak: Cryptocurrency Jobs, Crypto Jobs List, czy  CryptoTicker

 

– Oferują zdalne oferty pracy w przestrzeni kryptowalut, w tym dla programistów blockchain, analityków, menedżerów społeczności i innych
Networking i społeczność Społeczności kryptowalutowe na Telegramie, Discordzie, Reddicie – Zapewniają dedykowane kanały do bycia na bieżąco z ofertami pracy zdalnej i nowościami branżowymi
– Umożliwiają łączenie się z ludźmi z całego świata i uczestniczenie w wirtualnych wydarzeniach
Możliwości pasywnego dochodu Staking, pożyczki, yield farming, odsetki od oszczędności w kryptowalutach – Oferują różne sposoby generowania pasywnego dochodu z wykorzystaniem blockchain i kryptowalut, wspierając nomadyczny styl życia
Zarządzanie portfelem i tożsamością Szyfrowanie kluczem publicznym-prywatnym i publiczny rejestr na blockchain – Pozwalają cyfrowym nomadom posiadać i udostępniać swoje bez polegania na scentralizowanej platformie, jednocześnie zachowując wiarygodność danych

Przyszłość cyfrowych nomadów

Wraz z ewolucją stylu życia cyfrowych nomadów pojawiają się nowe technologie wspierające pracę niezależną od lokalizacji:

 • Zdecentralizowane aplikacje (dApps): Zbudowane w oparciu o technologię blockchain, dApps oferują cyfrowym nomadom dostęp do szeregu usług, od finansów po sieci społecznościowe, bez polegania na scentralizowanych pośrednikach.
 • Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość: Technologie VR i AR mogą zrewolucjonizować zdalną współpracę, umożliwiając cyfrowym nomadom współpracę w wciągających wirtualnych środowiskach niezależnie od fizycznej lokalizacji.
 • Internet satelitarny: Szybki Internet satelitarny o niskich opóźnieniach, taki jak Starlink, może zapewnić niezawodną łączność dla cyfrowych nomadów w odległych obszarach, rozszerzając zakres możliwych lokalizacji pracy.
Digital nomad. Kto to jest?

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o byciu cyfrowym nomadem

Kim są cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi nomadzi to osoby, które przyjmują niezależny od lokalizacji, oparty na technologii styl życia, pozwalający im podróżować i pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Jakie są najpopularniejsze zawody wśród cyfrowych nomadów?

Najpopularniejsze zawody wśród cyfrowych nomadów to tworzenie oprogramowania, programowanie, grafika, copywriting i marketing cyfrowy.

Jakie są zalety bycia cyfrowym nomadą?

Główne zalety to wolność i elastyczność pracy z dowolnego miejsca, możliwość podróżowania i poznawania nowych kultur oraz potencjalnie niższe koszty utrzymania w zależności od wybranej lokalizacji.

Jakie wyzwania napotykają cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi nomadzi mogą zmagać się z samotnością i izolacją, brakiem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz wyzwaniami związanymi z dostępem do technologii i przestrzeni roboczej podczas podróży.

Jakie narzędzia i technologie są niezbędne dla cyfrowych nomadów?

Kluczowe narzędzia to m.in. platformy do zarządzania projektami (np. Asana, Trello), aplikacje komunikacyjne (np. Slack, Zoom), pakiety produktywności (np. Google Workspace, Notion) oraz przenośny sprzęt jak laptop, smartfon i power bank.

Jak kryptowaluty wspierają styl życia cyfrowych nomadów?

Kryptowaluty ułatwiają cyfrowym nomadom dokonywanie międzynarodowych płatności i przelewów z niskimi opłatami i bez ograniczeń geograficznych. Oferują również nowe możliwości dywersyfikacji zarobków i generowania pasywnego dochodu.

Jakie są zalety korzystania z kryptowalut dla cyfrowych nomadów?

Zalety to m.in. transakcje bez granic, szybsze rozliczenia, niższe opłaty, zwiększone bezpieczeństwo dzięki technologii blockchain oraz potencjał wzrostu wartości.

Jakie wyzwania wiążą się z używaniem kryptowalut przez cyfrowych nomadów?

Wyzwania obejmują zmienność cen, niepewność regulacyjną, złożoność podatkową, ograniczoną akceptację przez sprzedawców oraz konieczność odpowiedzialności za bezpieczeństwo własnych środków.

Jakie praktyczne zastosowania mają kryptowaluty w codziennym życiu cyfrowych nomadów?

Kryptowaluty umożliwiają cyfrowym nomadom rezerwację podróży, płacenie za zakwaterowanie i codzienne wydatki u sprzedawców akceptujących płatności w aktywach cyfrowych.

Jakie nowe technologie mogą w przyszłości wspierać pracę cyfrowych nomadów?

Przyszłościowe technologie to m.in. zdecentralizowane aplikacje (dApps) oparte na blockchain, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR/AR) do zdalnej współpracy oraz szybki internet satelitarny jak Starlink.reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.