Blockchain w Estonii - czyli e-Estonia w praktyce | CrypS.

Blockchain w Estonii – czyli e-Estonia w praktyce

4 min
Albert Czajkowski

E-stonia blockchain Blockchain

Blockchain znajduje coraz więcej zastosowań. System ten wykorzystała Estonia w swojej infrastrukturze publicznej. Zyskała w ten sposób międzynarodowe zainteresowanie jako prawdopodobnie pierwsza krajowa infrastruktura integrująca blockchain. Jak Estonia wykorzystuje łańcuch bloków?

Serwis e-Estonia – blockchain

Serwis e-Estonia to innowacyjna platforma państwowa, która daje obywatelom niesamowite spektrum możliwości i ułatwia codzienne życie. System e-usług został stworzony w ramach inicjatywy, która obejmuje zasięgiem serwisy rządowe takie jak:

 • i-Voting
 • e-Banking
 • e-Health
 • e-Residency
 • e-Ticket
 • e-School
 • e-Tax
 • e-Business
 • e-Governance Academy

E-Estonia wspomaga także działanie uniwersytetów i rozwija kilka aplikacji mobilnych. Obywatele estońscy mogą dzięki temu bezpiecznie głosować online z dowolnego miejsca, podpisywać elektronicznie dokumenty, wysyłać dokumenty z domu, zdalnie składać deklaracje podatkowe, cyfrowo otrzymywać zwroty podatków, a nawet dostać cyfrową receptę od lekarza.

Poza tym rejestry są całkowicie zabezpieczone przed niepowołanym dostępem za pomocą szczelnego mechanizmu technologii blockchain. Dosłownie każde niepowołane użycie baz danych zawierających dane publiczne jest wykrywane w ciągu zaledwie sekundy. Jest to główna zaleta implementacji blockchainu w Estonii.

x-road

Zabezpieczenia w estońskim blockchainie

Estonia trzyma kopie zapasowe swoich rejestrów nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą. W związku z czym, nawet w razie zajęcia terytorium całego kraju przez wrogie siły, nie doprowadzi to do przejęcia jego rejestrów. W rezultacie, dane obywateliinformacje na temat np. wyników badań lekarskich i pojazdów pozostają całkowicie bezpieczne. Integralność baz danych zapewnia perfekcyjnie przemyślana w tym aspekcie technologia blockchain. Dzięki niej obywatele mogą mieć pewność, że wszystkie ich personalia pozostaną niezmienione, identyczne i zabezpieczone przed sfałszowaniem.

Inne zalety implementacji blockchain

Dzięki wprowadzeniu systemów zmniejszyła się kwota wydatków przeznaczanych na sektor publiczny w Estonii. Ponadto, statystycznie o połowę zmniejszył się czas, który ludzie spędzają w urzędach. Co jeszcze zmieniło wprowadzenie blockchainu w administracji?

 • zwiększyła się przejrzystość w działaniach podejmowanych przez organy rządowe,
 • społeczeństwo ma o wiele łatwiejszy dostęp do usług społecznych, a także do opieki medycznej,
 • powstało pozytywne środowisko dla rozwoju biznesu i przedsiębiorczości,
 • wyeliminowano potencjalną możliwość dokonywania oszustw (np. przy głosowaniu),
 • uelastyczniono procedury prawne,
 • uproszczono wymienianie prywatnych, rządowych i korporacyjnych danych.
Blockchain

Wskaźniki dotyczące systemu E-stonia:

 • 94% dowodów osobistych jest cyfrowych,
 • oszczędności z wprowadzenia systemu wynoszą 2% PKB,
 • 30,1% głosów w wyborach w 2015 zostało oddanych online,
 • 98% recept jest wydawanych online,
 • 24 mln – tyle podpisów Estończycy wykonali online,
 • wydano 10000 kart e-rezydentów,
 • e-rezydenci stworzyli 450 biznesów.

Estońska służba zdrowia a blockchain

W Estonii każdy pacjent posiada swój własny elektroniczny rejestr zdrowia zapisany blockchainie. W ten sposób wizyty w gabinetach lekarskich skróciły się statystycznie o połowę. Uproszczono także procedury formalne, do których zobligowani byli lekarze. Blockchain, który wspomaga ogólnokrajowy system integrujący dane pochodzące z różnych szpitali i przychodni estońskich, zabezpiecza je przed próbami manipulacji informacjami zapisanymi w łańcuchu bloków. Ponadto pacjent i osoby upoważnione mają do nich stały dostęp internetowy.

Stworzono także specjalny model, w którym dane przesyłane są bezpośrednio do centrali przez różnych zewnętrznych producentów. Są one kompatybilne z systemami wewnętrznymi E-stonii. W ten sposób lekarz w czasie rzeczywistym ma możliwość monitorowania przebiegu choroby przewlekłej u pacjenta. Natomiast osoba poddawana leczeniu może sprawdzać informacje o swoim stanie zdrowia. Oboje posiadają pełny wgląd do pełnej dokumentacji medycznej.

Technologia blockchain jest znacznie tańsza od standardowych rejestrów centralnych, wymagających głównego serwera i serwera do przechowywania skopiowanych danych. Poza tym potrzebne są również łącza o wysokiej przepustowości. Systemem zarządzać można tylko z jednego miejsca, a w przypadku nieplanowanych zdarzeń takich jak np. awaria, włamanie do systemu, manipulacja danymi – dane mogą zostać bezpowrotnie utracone.

Blockchain jest także nieporównywalnie bezpieczniejszy. Rejestry danych przechowywane są w wielu miejscach równocześnie i aktualizują się w czasie rzeczywistym. W Estonii rejestr obywateli i system elektronicznej dokumentacji medycznej są oparte tylko i wyłącznie na blockchain. Uważa się, że w mniejszym kraju łatwiej jest wdrożyć technologię tego typu. Nie jest to jednak prawda. Wręcz przeciwnie, stosowanie blockchainu jest tym bezpieczniejsze im większa jest liczba aktywnych węzłów w systemie.

Blockchain

KryptoEstonia

Nie można nie wspomnieć o kwestii kryptowalut. Czy powstanie specjalna e-waluta charakterystyczna tylko i wyłącznie dla Estonii, a przy okazji oparta na Blockchain? Pojawiły się plotki na ten temat. Zostały jednakże bardzo szybko oficjalnie zdementowane przez władze państwowe. Czy więc tzw. Estocoin ujrzy kiedykolwiek światło dzienne?

Jest to bardzo prawdopodobne, mimo że nie zostało to potwierdzone. Jednak nawet jeżeli pomysł wejdzie w życie to nie ma być dedykowany wyłącznie dla Estończyków. Kryptowaluta ma być bardziej nastawiona dla obcokrajowców i na rynek zagraniczny, dla osób korzystających z e-rezydentury. Tokeny Estocoin miałyby stanowić zachętę dla wszystkich e-rezydentów do tworzenia szczególnie intratnych spółek na terenie Estonii. Domniemani twórcy projektu odżegnują się od wizji walki z euro.

Jednak kto wie, co ostatecznie przyniesie przyszłość? Jedynym potwierdzonym faktem jest to, że giełda BitBay uzyskała w Estonii dwie licencje uprawniające ją w pełni do prowadzenia legalnej giełdy kryptowalut. Estonia stała się więc pełnoprawnym, nowym operatorem BitBay.

Czy system E-stonia sprawdza się w praktyce?

Liczby dowodzą, że system oparty na blockchain działa perfekcyjnie. Obywatele powszechnie korzystają z możliwości, które zaoferowało im państwo. Ponadto, E-stonia sprzyja rozwojowi gospodarki państwowej. Estonia zajmuje obecnie pierwszą pozycję w rankingu państw pod kątem konkurencyjności podatków i szesnaste miejsce jeśli chodzi o łatwość prowadzenia biznesu.

E-stonia blockchain

Czy system sprawdza się w praktyce?

Zdecydowanie tak! Systemy blockchain zwiększają przejrzystość działań organów, uniemożliwiają dokonywanie oszustw i zdecydowanie ułatwiają obywatelom podejmowanie czynności formalno-prawnych w urzędach. O ich skuteczności świadczą również liczby w statystykach. Mniej więcej 94% dowodów osobistych w Estonii jest w wersji cyfrowej. Łącznie obywatele kraju podpisali się w sposób elektroniczny około 24 mln razy. Praktycznie co trzeci mieszkaniec głosował przez internet w wyborach trzy lata temu. Natomiast ponad 98% recept zostało wydanych w formie elektronicznej. Podkreślić trzeba także, że oszczędności wskutek wprowadzenia systemu wynoszą 2% PKB.

O innych zastosowaniach technologii blockchain przeczytasz tutaj: Praktyczne zastosowania technologii blockchain.

E-stonia blockchainreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.