6 alternatyw dla giełdy Binance | CrypS.

6 alternatyw dla giełdy Binance

10 min
Karolina Zawodnik

Giełdy kryptowalut Binance

Przed przystąpieniem do inwestycji w kryptowaluty początkujący uczestnik rynku stoi przed dużym dylematem dot. tego, którą giełdę wybrać. Najczęściej kierując się radami innych osób, dołącza do grona klientów najpopularniejszej z takich platform. Z kilku względów warto jednak rozważyć różne opcje.

Spis treści:


Dlaczego warto rozważyć alternatywy dla Binance?

Po pierwsze użytkownik wirtualnych walut powinien dobrać giełdę kryptowalut do własnych preferencji inwestycyjnych. W tym miejscu musi on wziąć pod uwagę szereg aspektów. Wśród nich wyróżnić możemy:

 • Funkcje handlowe – giełdy wirtualnych walut oferują różne udogodnienia oraz narzędzia inwestycyjne. Pytanie brzmi: do czego inwestor wkraczający na ten rynek chce mieć dostęp? Czy zależy mu na handlu spot, a może chciałby skorzystać z dźwigni finansowej? Może szuka on narzędzi pozwalających mu stake’ować kryptowaluty? Przed wyborem odpowiedniej platformy handlowej powinien wziąć to wszystko pod uwagę, ponieważ giełdy różnią się od siebie pod względem oferty. Nie każda platforma posiada te same funkcje i udogodnienia. 
 • Dostępność kryptowalut – innym czynnikiem, który warto uwzględnić oprócz funkcji handlowych, jest ilość wirtualnych walut oferowanych przez daną giełdę. Inwestor, którego interesują konkretne kryptowaluty, powinien zwrócić uwagę na to, czy są one dostępne na danej platformie. 
 • Opłaty transakcyjne – jeżeli użytkownik kryptowalutowych aktywów ma zamiar handlować ich dużą ilością, rozsądnym posunięciem z jego strony byłoby przyjrzenie się opłatom transakcyjnym pobieranym przez poszczególne giełdy. Te bowiem są zróżnicowane. Warto wiedzieć, że składają się na nie nie tylko koszty sieciowe ponoszone na danym blockchainie, ale i prowizje pobierane przez platformy handlowe, które muszą jakoś zarabiać. Niektóre giełdy mogą mieć korzystniejsze oferty, co w przypadku traderów może mieć olbrzymie znaczenie.
 • Dostępność walut fiducjarnych – inwestor mający zamiar posługiwać się konkretną walutą np. PLN czy EUR, powinien sprawdzić, czy dana platforma je obsługuje. Jest to istotne, chociażby z punktu widzenia szybkiego transferu środków. Korzystając z giełdy, która nie obsługuje preferowanej waluty, jej użytkownik musiałby dokonać wpierw przewalutowania przed wysłaniem środków co może być uciążliwe. 
 • Bezpieczeństwo – giełdy mogą posiadać zróżnicowane poziomy zachowania bezpieczeństwa, a niektóre z nich charakteryzują się większą podatnością na ataki hakerskie, chociażby poprzez stosowanie słabszych zabezpieczeń. 
 • Przyjazny interfejs – strony internetowe i aplikacje mobilne giełd znacznie różnią się od siebie pod względem funkcjonalności i łatwości użytkowania. Przyjazny dla inwestora interfejs może ułatwić mu handel. 
 • Obsługa klienta – w przypadku różnych zdarzeń, sprawna i rzetelna obsługa klienta jest w stanie pomóc użytkownikom w rozwiązaniu niektórych problemów. Brak odzewu i wsparcia nie świadczy dobrze o scentralizowanej giełdzie.
 • Dostępność geograficzna – nie każda giełda obsługuje użytkowników ze wszystkich krajów. W tym przypadku należy więc zwrócić uwagę na ograniczenia geograficzne. 
 • Reputacja – przed wyborem giełdy, warto pokusić się o sprawdzenie opinii o niej. Złe doświadczenia dużej ilości użytkowników tj. problemy z wypłatami powinny stanowić sygnał ostrzegawczy. 
 • Zgodność z regulacjami – w zależności od miejsca zamieszkania oraz preferencji, inwestor może zwrócić uwagę na to, czy dana platforma przestrzega przepisów obowiązujących w danej jurysdykcji tj. stosowanie AML i KYC. Niektóre giełdy mogą być regulowane przez odpowiednie organy nadzoru. 

Coinbase – wiarygodność na pierwszym miejscu

coinbase logo

Giełda kryptowalut założona w 2012 r. przez Briana Armstronga i Freda Ehrsam jest jedną z największych tego typu platform na świecie. Ma ona amerykańskie korzenie, przy czym obecnie obsługuje inwestorów z wielu krajów. Swój sukces zawdzięcza m.in. temu, że od początku swojego istnienia oferowała prosty sposób na kupno, przechowywanie oraz korzystanie z czołowych kryptowalut. Po wielu latach jej oferta znacznie się rozrosła.

Aby odpowiadać na zapotrzebowanie różnych grup inwestorów – nie tylko tych początkujących – w 2015 r. Coinbase uruchomiło zaawansowaną platformę handlową Coinbase Pro przeznaczoną dla doświadczonych traderów. W 2018 r. to samo przedsiębiorstwo postanowiło otworzyć się także na duże instytucje finansowe oraz fundusze hedgingowe.

Kolejnym dużym osiągnięciem był debiut na Nasdaq. W 2021 r. Coinbase stało się pierwszą kryptowalutową giełdą, która została spółką publiczną i zaoferowała inwestorom swoje akcje COIN. W następnych latach wspomniane przedsiębiorstwo rozrosło się zarówno pod względem ilości obsługiwanych użytkowników, jak i globalnej ekspansji, a także bogatej oferty własnych produktów.

Zalety korzystania z Coinbase, jako giełdy kryptowalut:

 • Bogata oferta kryptowalut – Coinbase oferuje swoim klientom dostęp do bitcoina (BTC) oraz szeregu altcoinów. Lista dostępnych wirtualnych walut znajduje się na oficjalnej stronie giełdy. 
 • Obsługa różnych grup inwestorów – oprócz początkujących inwestorów detalicznych, wspomniana platforma zapewnia narzędzia do handlu dla doświadczonych traderów za pośrednictwem Coinbase Pro, a także oferuje przechowywanie kryptowalut dla inwestorów instytucjonalnych oraz funduszy hedgingowych
 • Intuicyjna obsługa giełdy ze strony użytkownika – Coinbase zapewnia łatwy w obsłudze interfejs, który jest szczególnie przyjazny dla początkujących inwestorów
 • Łatwość wpłacania i wypłacania środków – giełda ta obsługuje zarówno szereg kryptowalut, jak i walut fiducjarnych co pozwala na szybkie wpłaty i wypłaty środków.
 • Zwiększona wiarygodność – wprowadzenie Coinbase na rynek kapitałowy w postaci debiutu na Nasdaq, zwiększyło jej wiarygodność.
 • Sprawna obsługa klienta – platforma ta dba o to, aby jej użytkownicy czuli się komfortowo poprzez szybkie reagowanie na ich pytania i problemy.  
 • Programy partnerskie oraz nagrody – Coinbase często wprowadza różnego rodzaju akcje, pozwalające klientom na zarabianie, poprzez polecanie platformy innych osobom.  
 • Zastosowanie środków związanych z bezpieczeństwem –  wspomniana giełda stosuje środki tj. dwuskładnikowa autoryzacja. Większość kryptowalut należących do jej inwestorów przechowywana jest w zimnych portfelach.  

Gate.io – giełda dla entuzjastów różnorodności tokenów

opinie i opis giełdy kryptowalut gate.io sprawdź czy jest bezpieczna

Wspomniana kryptowalutowa platforma została założona w 2013 r. Początkowo nosiła nazwę “Bter”. W 2017 r. przeszła ona rebranding na “Gate.io” po tym, gdy w wyniku ataku hakerskiego straciła dużą ilość środków. Od tamtego czasu giełda ta stara się poprawić swoje bezpieczeństwo oraz reputację.

Po włamaniu, którego Gate.io doświadczyło kilka lat temu, platforma ta wprowadziła zwiększoną ochronę przed podobnymi “incydentami”. Wysiłki te obejmują m.in. wdrożenie dwuskładnikowej autoryzacji weryfikacji w czasie rzeczywistym czy audytów bezpieczeństwa.

Niewątpliwie jednym z największych atutów Gate.io jest wsparcie dla wielu kryptowalut. Platforma ta obsługuje zarówno najpopularniejsze wirtualne waluty, jak i szereg mniej znanych i nowo wprowadzanych altcoinów. Ilość dostępnych na Gate.io wirtualnych walut ma znaczenie m.in. dlatego że zwiększa różnorodność inwestycji, dopasowując się do indywidualnych preferencji użytkowników. Pozwala im przy tym na większą dywersyfikację portfela, co zmniejsza ryzyko inwestycyjne.

Klienci Gate.io mają przy tym zapewniony dostęp do okazji inwestycyjnych. Nowe i mniej znane tokeny cechują się niższą kapitalizacją rynkową, a co za tym idzie, są podatne na wyższą zmienność cenową. Ważnym aspektem jest również wysoka płynność. Im więcej kryptowalut dostępnych jest na danej giełdzie, tym większa jest płynność jej rynku. Oznacza to łatwiejszą sprzedaż i kupno aktywów bez znacznego wpływu na cenę.

Obok wspomniana kryptowalutowa platforma wprowadziła swój własny blockchain o nazwie GateChain, a także token Gate.io (GT). Natywna wirtualna waluta uprawnia jej posiadaczy m.in. do ponoszenia niższych opłat transakcyjnych na platformie oraz do głosowania dot. zachodzących na niej zmian.

Możliwości inwestycyjne na Gate.io:

 • Staking kryptowalut – oprócz handlu wieloma wirtualnymi walutami, giełda ta oferuje możliwość stake’owania niektórych z nich. Oznacza to, że jej użytkownicy korzystający z takich ofert, mogą blokować swoje kryptowaluty oraz otrzymywać pasywny dochód z ich trzymania.
 • Lewarowany handel – platforma ta oferuje możliwość skorzystania z dźwigni finansowej. Pozwala to inwestorom na handel większą ilością wirtualnych walut, niż w rzeczywistości mają oni na koncie. Oczywiście ma to dwie strony medalu: użytkownicy mogą zarówno więcej zarobić ja i stracić 
 • Udział w IEO (Initial Exchange Offering) – klienci Gate.io mogą uczestniczyć w prezentacji nowych projektów kryptowalutowych i kupować ich tokeny na tej giełdzie.

KuCoin – miejsce dla zaawansowanych traderów

kucoin logo

Platforma ta została założona w 2017 r. Od momentu swojego powstania KuCoin stale się rozwijał, co sprawiło, że stał się on jedną z najpopularniejszych kryptowalutowych giełd. Platforma ta postawiła na globalną ekspansję, rozszerzając swoją działalność na wiele rynków, a tym samym zdobywając użytkowników z różnych krajów. Oprócz szerokiej oferty wirtualnych walut giełda ta posiada własny token widniejący pod nazwą KuCoin Token (KCS). Uprawnia on swoich posiadaczy do czerpania różnych korzyści tj. niższe opłaty transakcyjne ponoszone na platformie czy udział w jej zyskach.

KuCoin stawia także na bezpieczeństwo. Wprowadził on różne środki tj. weryfikacja dwuskładnikowa. Giełda ta koncentruje się także na bezpiecznym przechowywaniu aktywów klientów. Obok wspomniana platforma oferuje również innowacyjne rozwiązania tj. KuMEX (dla kontraktów terminowych), KuCoin Futures oraz KuCoin Pool.

Funkcje i narzędzia dostępne dla inwestorów na KuCoin:

 • KuCoin Spot Trading – pozwala na kupno i sprzedaż kryptowalut na rynku.
 • KuCoin Futures – umożliwia inwestorom handel kontraktami terminowymi na różne kryptowaluty z wykorzystaniem dźwigni finansowej.
 • KuCoin Pool to usługa, która umożliwia użytkownikom giełdy KuCoin udział w procesie zbierania bloków na różnych sieciach blockchain np. Proof of Stake (PoS) i Delegated Proof of Stake (DPoS). Pozwala ona inwestorom zdobywać nagrody za udział w procesie weryfikacji transakcji i zapewniania bezpieczeństwa sieci blockchain.
 • KuCoin Earn – umożliwia zarabianie pasywnego dochodu poprzez staking i inne formy inwestycji.
 • KuCoin Non-Custodial Wallet – jest to portfel non-custodial, który pozwala użytkownikom na pełną kontrolę nad swoimi aktywami.
 • KuCoin Academy – dostarcza materiały edukacyjne, pomagające zrozumieć rynek kryptowalut.

Giełda kryptowalut KuCoin oferuje tzw. Margin Trading. Jest to forma handlu, która pozwala inwestorom pożyczać dodatkowe środki, aby zwiększyć swoje możliwości handlowe. Platforma ta pozycjonuje siebie jako lidera w tej dziedzinie, ponieważ zapewnia ona swoim użytkownikom dostęp do zróżnicowanych par handlowych, wspiera wiele kryptowalut, oferuje różne poziomy dźwigni finansowej, a także zabezpieczenia przed automatycznym likwidowaniem pozycji.

Kanga – polska odpowiedź na potrzeby inwestorów

 

Giełda ta została założona przez Polaków w 2018 r. Jej operator, którym jest spółka Solution Investments Limited, został jednak zarejestrowany w Belize. Obok podmiotem nią zarządzającym jest pochodzące z Wielkiej Brytanii BSSIP LTD. Platforma ta oferuje swoim inwestorom dostęp do dużej ilości kryptowalut, a także własny token KNG.

Główne korzyści z użytkowania giełdy Kanga:

 • Obsługa PLN i EUR – pozwala to na swobodne wpłaty i wypłaty środków we wspomnianych walutach fiducjarnych. 
 • Dostęp do szybkiej wymiany SWAP – umożliwia ona sprawną wymianę jednej wirtualnej waluty na drugą. 
 • Możliwość stake’owania kryptowalut – platforma ta oferuje stake’owanie niektórych wirtualnych walut, w tym swojego natywnego tokena. 
 • Dostęp do usługi “Sellback” – giełda ta posiada własną aplikację OTC, w której to dostępna jest usługa “Sellback”. Ta zaś pozwala na sprzedaż wirtualnych walut z zachowaniem prawa odkupu w przyszłości. Stanowi to swego rodzaju formę pożyczki gotówkowej. 
 • Dostęp do usługi “Launchpad” – w jej ramach Kanga przeprowadza zbiórki kapitału, aby wesprzeć projekty z branży blockchain.

 

Możliwość posługiwania się polskim złotym niesie ze sobą kilka kluczowych korzyści dla użytkowników. Wśród nich wymienić można m.in. wygodne wpłaty i wypłaty – inwestorzy są w stanie deponować swoje środki na giełdzie bezpośrednio w polskim złotym. Tym samym omijają oni konieczność wymiany PLN na zagraniczne waluty fiducjarne. Zapewnia to wygodę oraz oszczędność czasu, a także lepszy dostęp do rynku.

Zondacrypto – polska giełda z szeroką ofertą

zondacrypto logo

Giełda ta dawniej widniała pod nazwą BitBay. Została ona uruchomiona w 2014 r. m.in. przez Sylwestra Suszka. Początkowo oferowała ona handel głównymi kryptowalutami tj. BTC, ETH czy LTC. W 2017 r. zwiększyła liczbę obsługiwanych wirtualnych walut.

W kolejnych latach wspomniana giełda wdrożyła szereg funkcjonalności. Wprowadziła m.in. program partnerski pozwalający użytkownikom na zarabianie prowizji poprzez polecanie giełdy. W 2020 r. platforma ta przeniosła swoją siedzibę do Estonii w celu uniknięcia problemów związanych z regulacjami w Polsce.

W drugiej połowie 2021 r. BitBay zmienił swoją nazwę na Zondacrypto. Zmiany te były kluczowe dla firmy, ponieważ ta chciała zaakcentować rozszerzenie swojego portfolio produktów i usług, a także walkę o nowych klientów. Obok giełda ta pokusiła się także o uruchomienie własnej kryptowaluty – Zondacrypto (ZND). Jej posiadacze mogą ją stake’ować, korzystać z niższych opłat handlowych, a także uczestniczyć w procesach decyzyjnych dotyczących wspomnianej platformy.

Główne korzyści związane z korzystaniem z Zondacrypto:

 • Obsługa wielu kryptowalut – pozwala to inwestorom na dywersyfikację portfela i dostęp do różnych rynków kryptowalutowych.
 • Obsługa PLN – Zondacrypto oferuje łatwy dostęp do handlu kryptowalutami m.in. w polskich złotych. Dla Polaków może to być wygodne i oszczędne rozwiązanie, eliminujące konieczność korzystania z zagranicznych usług finansowych.
 • Bezpieczeństwo – Zondacrypto stosuje środki tj. przechowywanie większości kryptowalut należących do klientów w zimnych portfelach,  a także dwuskładnikowa autoryzacja.
 • Program partnerski – pozwala on użytkownikom zarabiać prowizje za polecanie platformy innym inwestorom.
 • Dostęp do dźwigni finansowej  – wykorzystanie dźwigni finansowej może zwiększyć potencjalne zyski, ale i wygenerować straty. 

Kraken – uniwersalna giełda dla każdego

kraken

Giełda ta jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych na świecie. Została ona założona w 2011 roku przez Jessego Powella. Co więcej, była wówczas jedną z pierwszych platform przeznaczonych do handlu kryptowalutami. Od samego początku skupiała się ona na zapewnieniu bezpieczeństwa i przejrzystości operacji. Giełda ta przechowuje większość wirtualnych walut w zimnych portfelach. Stosuje także dwuskładnikową autoryzację.  

W ofercie Kraken znajduje się wiele kryptowalut. Zapewnia on środowisko do handlu zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Giełda ta umożliwia użytkownikom m.in. handel kontraktami terminowymi na różne wirtualne waluty. Pozwala im to zarabiać na zmienności rynku. 

Główne zalety dot. korzystania z giełdy kryptowalut Kraken:

 • Dobra reputacja – Kraken cieszy się wysoką renomą w branży wirtualnych walut. Wiele osób uważa ją za jedną z najbardziej rzetelnych giełd.
 • Konkurencyjne opłaty handlowe – platforma ta oferuje swoim użytkownikom stosunkowo niskie opłaty w porównaniu do wielu innych giełd kryptowalut
 • Wysokie bezpieczeństwo – Kraken stosuje zaawansowane środki ochrony kryptowalutowych aktywów 
 • Duża liczba obsługiwanych kryptowalut – giełda ta oferuje szeroki wybór kryptowalut, co umożliwia użytkownikom dywersyfikację portfela.
 • Różnorodne opcje handlowe – klienci Krakena mają dostęp do zróżnicowanych narzędzi handlowych, pozwalających im na prosty handel jak i realizację zaawansowanych strategii. 
 • Zgodność z regulacjami – firma ta stara się sprostać wymogom regulatorów z wielu krajów, oferując swoje produkty w zgodzie z przepisami obowiązującymi na terenie różnych państw. 

Podsumowanie

Wymienione giełdy wirtualnych walut są przykładami jednych z licznych alternatyw dla Binance. Ten zaś w 2023 r. jest intensywnie atakowany przez organy regulacyjne z całego świata. Wybór platformy handlowej jest decyzją, która może mieć ogromny wpływ na inwestycje. Przed jej podjęciem inwestor powinien dokonać dokładnej i samodzielnej analizy, aby móc dobrać odpowiednią giełdę, która zaspokoiłaby jego potrzeby.

Giełdy kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.