Aresztowano 29 osób finansujących terroryzm za pomocą kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Aresztowano 29 osób finansujących terroryzm za pomocą kryptowalut

Maciej Zerelik
finansowanie terroryzmu

Francuskie organy ścigania aresztowały 29 osób obsługujących sieć finansowania dżihadystów i członków Al-Kaidy za pomocą kryptowalut. Policja podejrzewa, że sieć działała od ponad roku i łącznie przekazała organizacjom terrorystycznym setki tysięcy euro.

Francuska policja aresztowała 29 osób

Według raportu, Francja wszczęła dochodzenie w styczniu 2020 roku, kiedy to służba Ministerstwa Finansów o nazwie Tracfin wykryła złożoną sieć funduszy przesyłanych francuskim dżihadystom. Kilka miesięcy później doprowadziło to do masowej ogólnokrajowej operacji, w ramach której lokalna policja aresztowała 29 osób. Twórcami sieci były dwie osoby zidentyfikowane jako Mesut S. i Walid F.

Władze połączyły ich obu z Hayat Tahrir Al-Sham – grupą związaną z Al-Kaidą. Mesut S. i Walid F. zostali już skazani we Francji w 2016 roku na 10 lat więzienia. Pozostali zatrzymani to 27 osób w wieku od 22 do 66 lat. Chociaż policja uważa, że wszyscy mieli coś wspólnego z finansowaniem terrorystów, ich rola w procederze była znacznie mniejsza.

Kryptowaluty, a finansowanie terroryzmu

W raporcie wyjaśniono, że początkowe etapy sieci rozpoczęły się już w 2013 roku. Podejrzani wykorzystywali wtedy głównie gotówkę i przekazywali ją do krajów sąsiadujących z Syrią. Jednak w miarę jak władze zwiększyły kontrolę, sieć ewoluowała w kierunku bardziej wyrafinowanego i mniej zauważalnego systemu. To właśnie doprowadziło do wykorzystania kryptowalut.

Mesut S i Walid F mieli aranżować trasfery cyfrowych aktywów do francuskich dżihadystów pozostających na terytorium Syrii.

Wszyscy z 29 aresztowanych osób, kupili we Francji kryptowalutowe „kupony”, których dane „zostały przekazane za pomocą bezpiecznej korespondencji do syryjskich dżihadystów, którzy mogli następnie wypłacić pieniądze za pośrednictwem kryptowalutowych platform”.

Wg. prokuratury podejrzani stale i anonimowo kupowali takie kupony o wartości od 10 do 150 euro. Władze oszacowały, że całkowita kwota przekazanych środków za pośrednictwem aktywów cyfrowych to „setki tysięcy euro”

Fundusze miały dotrzeć do ukrywających się jeszcze w północno-zachodniej Syrii członków Al-Kaidy oraz dżihadystów z grupy islamskiej, którzy ukrywali się od czasu zabicia Abu Bakr al-Baghdadiego.

finansowanie terroryzmu
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.