Analitycy twierdzą, że ten stablecoin ma problem z utrzymaniem kursu
Z badań przeprowadzonych niedawno przez analityka z Kaiko – Riyada Careya wynika, iż jedna z największych “stabilnych” kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej doświadczała niewielkiego spadku przez prawie cały ubiegły miesiąc.
Mowa tu o Tetherze (USDT), który ma problemy z utrzymaniem swojego powiązania z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1. Popularny kryptowalutowy ekspert zna na to rozwiązanie.
USDT ma problem z utrzymaniem kursu
Stablecoiny są rodzajem cyfrowych walut, które z reguły mają zachować stałą wartość w stosunku do swojego aktywa bazowego. Mogą one mieć oparcie w walucie fiducjarnej, np. dolarze amerykańskim, czy kruszcu, chociażby złocie.
Nie oznacza to jednak, że kurs tego rodzaju kryptowalut nie ulega odchyleniu. W czasach ekstremalnej zmienności mogą one bowiem utracić powiązanie z tymi aktywami, spadając bądź rosnąc w stosunku do aktywów, które mają reprezentować.
Wspomniany USDT często tracił swoje powiązanie z USD w przeszłości. Takie sytuacje związane były ze zróżnicowanymi czynnikami. Wśród nich wyróżnić można zmniejszoną płynność na rynku, opłatę za wykup Tethera, czy minimalne wymagania dot. kwoty podlegającej wykupowi.
USDT najbardziej wrażliwy na odchylenia od USD
Riyad Carey, wprowadził jednak nową miarę zwaną “dotkliwością depeg”, która opiera się na całkowitym wolumenie obrotu wybranego stablecoina. Choć inne “stabilne” kryptowaluty tj. TUSD, BUSD, DAI i USDC, również doświadczyły niewielkich zdarzeń związanych z depegiem w ciągu roku, raport sugeruje, iż wykazywały one stosunkowo większą stabilność oraz mniejszą wrażliwość na odchylenia od USD.
Zdaniem wspomnianego eksperta deprecjacja USDT “nie jest ogromna” pod względem cenowym. Uznał on jednak, że “jego konsekwentna zniżka jest powodem do niepokoju i może poważnie osłabić zaufanie, jeśli będzie się utrzymywać”.
W opinii analityka z Kaiko posiadacze USDT często racjonalnie sprzedają tokeny na rynku, zamiast wymienić je na USD za pomocą Tethera, ze względu na opłaty za wykup i ustawione minimalne wymagania. Idąc dalej, zaznaczył, iż wraz ze spadkiem płynności rynek nie jest już w stanie wchłonąć znaczącej sprzedaży USDT.
Zgodnie z sugestią wspomnianego analityka emitent ten powinien rozważyć usunięcie opłat za wykup oraz minimalnych wymagań.
“Opłata za wykup jest problemem specyficznym dla USDT. USDC nie ma takiej opłaty; emitenci stablecoinów czerpią obecnie większość swoich pieniędzy z zysku, jaki zarabiają na depozytach w USD, które utrzymują”
– wskazał ekspert w rozmowie z mediami.
Z uwagi na wysokie stopy procentowe w USA Riyad Carey nie widzi powodu, dla którego USDT utrzymuje swoją opłatę za wykup w stanie nienaruszonym. Jeżeli natomiast ma to na celu zmniejszenie wykupów, jest to w jego opinii krótkowzroczne posunięcie, ponieważ pogarsza ono pozycję tego stablecoina.
Jak to wygląda w praktyce?
Obecnie emitent Tether pobiera opłatę w wysokości 0,1% za wypłaty fiat powyżej 1 tys. dol., co oznacza, że USDT można wykupić za 0,99 dol., przy minimalnej wypłacie lub wpłacie fiat ustalonej na 100 tys. dol. Innym haczykiem jest również to, iż użytkownicy muszą zapłacić bezzwrotną kwotę 150 dol. za “weryfikację” konta.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.